Využitelnost rekreačních lokalit je logicky a jasně daná. Chalupy a chaty jsou k odpočinku využívány především v létě, na jaře a části podzimu. V zimních měsících pak jejich návštěvnost klesá. A to je právě příležitost pro zloděje, kteří se podle policejní mluvčí Lenky Krausové zaměřují především na odlehlé objekty, ke kterým se dá dobře dostat automobilem.

K nedovolenému proniknutí do nich zlodějům slouží především dveře či okna. „Doporučujeme proto chaty a chalupy zabezpečit dokonalým bezpečnostním zámkovým systémem, odolnými dveřmi, mřížemi či uzamykatelnými okenicemi," říká Lenka Krausová.

V případě potřeby větší ochrany je možné využít připojení na pult centralizované ochrany. Policejní mluvčí pak upozorňuje, že rozhodně není vhodné se před známými chlubit uloženým majetkem. Případní zloději tím snadno získají zajímavý tip.

Zmizely pily, zbraně i rybářské pruty

Případy vykradených chat nejsou už výjimkou ani letošního podzimu. Jeden z nedávných případů se odehrál v prostředí Šumavy. Vyloženě pro nářadí na zpracování dříví si neznámý pachatel došel přímo do chalupy v obci Borová Lada, část Šindlov, na Prachaticku. Nezvaný host při své návštěvě odcizil motorovou pilu značky Husqvarna 450 a sekeru značky Fiskars X 25, čímž majiteli způsobil škodu za nejméně 11 000 korun. „Hornovltavičtí policisté provedli ohledání místa činu a nyní po pachateli intenzivně pátrají," uvedla mluvčí Martina Joklová.

Kromě pily si jiný zloděj v obci Květov na Písecku políčil i na rybářské potřeby. Ze sklepa tamní chaty si konkrétně odnesl benzinovou pilu Stihl a dva rybářské pruty Shimano. „Pachatel tím způsobil škodu ve výši 26 500 korun," uvedla Kamila Čuřínová Ingrišová, mluvčí píseckých policistů.

Pozornosti neunikly ani rekreační oblasti na Českokrumlovsku. Jeden nenechavec v okolí obce Křemže pronikl hned do dvou objektů. Z prvního odcizil vzduchové zbraně. Ve druhé chatě pak neobjevil nic, co by se mu zalíbilo, a tedy ani nic neodcizil. Majitelům způsobil škodu za více jak 3000 korun.

Vybílená chalupa zná své návštěvníky

V některých případech se policistům podaří pachatele dostihnout. Případ doslova „vybílené" chalupy v tomto měsíci objasnili jindřichohradečtí kriminalisté. Dva muži z Táborska v prosinci loňského roku z chalupy v malé obci na Jindřichohradecku vzali prakticky vše, co šlo a co unesli. Od lednice, pračky přes vodovodní baterii, kuchyňskou linku, krbová kamna až třeba po železný poklop odpadní jímky či drátové oplocení včetně plotových sloupků. Majiteli rekreačního objektu tehdy způsobili celkovou škodu téměř 85 000 korun. Nyní tak byli obviněni pro trestné činy krádež a porušování domovní svobody. „V případě soudem uznané viny jim hrozí trest odnětí svobody až na pět let," uvedla policejní mluvčí Hana Millerová.

Pokud selžou veškerá bezpečnostní opatření, policejní mluvčí Lenka Krausová upozorňuje, aby nedocházelo k žádnému uklízení či jiným pohybům ve vyloupeném objektu. „Věc je potřeba okamžitě nahlásit na policii," uzavírá.¨

Rady a opatření k zabezpečení chatRekreační objekt si zabezpečte především certifikovanými mechanickými zábrannými prostředky (dokonalý bezpečnostní zámkový systém, odolné dveře, mříže, uzamykatelné okenice).
Věnujte pozornost zejména stavebním otvorům (vstupní dveře, okna, verandy).
Pro vyšší standard ochrany využijte elektronickou ochranu, případně připojení na pult centralizované ochrany.
Objekt mějte správně pojištěný nejen proti krádeži, ale i proti požáru.
Před neznámými lidmi se nechlubte majetkem, který v něm máte uložený.
Pro případ vloupání si pořiďte fotodokumentaci cenných věcí a poznamenejte si výrobní čísla elektrických přístrojů.
Cennější věci z objektu odvážejte do bezpečí.
Při pobytu na chatě si všímejte pohybu neznámých osob a aut. Případné svědectví je pro práci policistů důležitým vodítkem. Nebuďte nevšímavý, dnes může zloděj navštívit souseda, zítra se to může stát klidně vám.
Při podezření na vloupání do objektu nevstupujte a neuklízejte, věc oznamte ihned policii.
Vše důležité oznamte do policejního protokolu.
Zdroj: Policie ČR