Policie nechtěla podezření potvrdit, až po výsledcích DNA. „Oficiálně nemohu nic takového říci, protože nejsou ještě hotové genetické testy. Jedině ty mohou totožnost zavražděné ženy definitivně potvrdit,“ řekla v úterý krájská policejní mluvčí Jana Kameníková.

Marcela Sekáčová byla pohřešována od února 2007 a na základě žádosti jejího manžela po ní policie vyhlásila celostátní pátrání. Následně našli kriminalisté její vůz v Plzni, kam údajně Sekáčová odjela za svým milencem, lékařem Vladimírem Mikušem.

Ten ovšem zmizel také a na základě mezinárodního zatykače ho našla a vrátila do republiky německá policie.


Chyběl motiv

Rok po zmizení Sekáčové, tedy letos v únoru, se konal soud s Mikušem podezřelým z toho, že Sekáčovou zavraždil. O vraždě svědčilo množství nepřímých důkazů, ale žádný přímý. Vzhledem k tomu, že soud neměl k dispozici ani motiv ani nebylo nalezeno tělo pohřešované, poslal lékaře do vězení na osm roků za ublížení na zdraví s následkem smrti. Mikuš se proti rozsudku odvolal.

Vladimír Mikuš u soudu. Autor: archiv Deníku

Odvolání měl začít projednávat soudce Martin Zelenka na pražském Vrchním soudu, ale je pravděpodobné, že se s novými akutečnostmi vrátí případ na úplný začátek.

„Obnova řízení jako mimořádný opravný prostředek je možná, pokud se objeví skutečnosti, které nebyly soudu dříve známy. Nové skutečnosti by měly být takového významu, který ovlivní výši trestu v nepoměru k trestu již vynesenému,“ řekla náměstkyně Okresního státního zastupitelství v Písku Zdeňka Hemalová.

Pokud tedy testy DNA potvrdí, že mrtvá žena je Marcela Sekáčová, čeká vraha trest výrazně vyšší.

Nejasnosti a otazníky

Kolem případu Mikuš je však hodně nejasností. Odborníci totiž řekli, že nalezené tělo bylo ve vodách Orlíku asi tři měsíce, jenže to příliš neodpovídá časovým souvislostem kolem zmizení Marcely Sekáčové.

Verzí je tedy více. Mrtvá mohla být prostitutkou a zároveň obětí řidiče kamionu, může také jít o cizinku. Vše rozhodnou očekávané výsledky testů DNA.

Tělo objevené rybáři v přehradě Orlík bylo zabalené v igelitu, svázané drátem a zavřené v plastové truhle. Žena byla nejspíše uškrcena, ale způsob usmrcení policie oficiálně nepotvrdila.