Málo obvyklý případ rasismu naruby před časem řešili budějovičtí kriminalisté. Jeho aktéry byli tři členové takzvaně nepřizpůsobivé rodiny, kteří dlouhodobě terorizovali své okolí brutálními fyzickými útoky a agresivními slovními výpady s nadávkami typu „vy bílé ku…, zabijeme vás". Policie stíhala otce (letos 40), matku a syna (letos 20). Protože byl potomek v době páchání trestné činnosti mladistvý a žena v průběhu trestního řízení náhle zemřela, není možné zveřejnit celá jména pachatelů. Otec proto bude vystupovat pouze jako Martin, syn Michal a matka Jarmila.

Vyšetřovatel případu, jehož jméno nemůžeme z bezpečnostních důvodů rovněž zveřejňovat, našemu Deníku řekl, že rodina žila v obci u Budějovic a její agresivní chování vůči ostatním nájemníkům bytovky gradovalo koncem roku 2011. V té době už lidem v domě došla trpělivost a sepsali petici, díky níž pak docílili vystěhování sousedů do bytu v krajském městě.

„Tito nepřizpůsobiví občané si vyhlédli jednu rodinu méně odolnou vůči jejich chování a neustále ji zahrnovali rasistickými nadávkami, ve kterých vyhrožovali zabitím i těžkou újmou na zdraví," popisuje kriminalista s tím, že poškození měli ze života opravdové peklo. Příslovečný pohár jejich trpělivosti se naplnil poté, co jejich dcera jednou procházela po schodišti, kde narazila na agresorku Jarmilu, jež zrovna vytírala a držela v ruce koště. To se velmi brzy proměnilo v útočnou zbraň. Jarmila s ním udeřila sousedku tak razantně, až jí zranila prst. Tím však napjatá scéna zdaleka neskončí. Křik v domě totiž zaslechl manžel Martin, který se okamžitě rozhodl jednání své choti podpořit. Ani on nepřišel s prázdnýma rukama. Naopak měl účinnější zbraň než manželka, velké nůžky na střihání živého plotu, kterými se ihned začal nebezpečně ohánět. „Jsi bílá ku…, zabiju tě!" zařval na nebohou sousedku.

Psychické trauma

Mladé ženě se naštěstí podařilo využít nastalého chaosu ve svůj vlastní prospěch. Využila chvilkového domlouvání manželů, protáhla se mezi nimi a rychle zaběhla do bytu, kde se zamkla a čekala, co bude dál. Jakmile se trochu uklidnila a oklepala z nejhoršího, vyrazila se svým bratrem ven na zahradu za domem. Společně s nimi tam ještě byli jejich přátelé. V tento okamžik přichází na scénu tehdy mladistvý Michal. Ten se zřejmě nechtěl nechat svými rodiči zahanbit a také on se rozhodl, že dá sousedce pořádně za vyučenou.

„Vyklonil se z okna a začal na ni pokřikovat, že si ji najde a pořádně ji zmlátí. Nejspíš vypadal dost odhodlaně, protože v mladé ženě vzbudil důvodnou obavu a její zdraví a život," zmiňuje vyšetřovatel. Synátorův slovní výpad pronásledovanou natolik rozhodil a psychicky zlomil, že na nic nečekala a rovnou přivolala policii. Jak už bylo řečeno, v roli pachatelů se ocitli všichni tři členové agresivní rodiny. Protože Jarmila v průběhu trestního řízení nečekaně zemřela, její stíhání policie zastavila a před soud se tak dostali pouze otec se synem. Starší kvůli přečinům těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti (závažná posttraumatická porucha napadané sousedky), násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci a hanobení národa, rasy či etnické nebo jiné skupiny obyvatel, mladší kvůli provinění z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti a nebezpečného vyhrožování. Oba se štěstím odešli od soudu s podmínkou, Martin dostal 12 měsíců s dvouletým odkladem, Michal čtyři měsíce s roční zkušební dobou.

Zatímco syn se z trestu poučil a žije dnes spořádaným životem, s otcem se policisté vídají neustále. „Po smrti Jarmily byly děti svěřeny babičce, která se o ně řádně stará a nechce, aby na ně otec nevhodně působil. Ten se s tím nechce smířit a babičku často napadá, za což byl opakovaně stíhán. Tyto věci ještě nejsou soudně ukončeny," prozrazuje vyšetřovatel. Protože babička nechce pouštět Martina do bytu, stal se z něj bezdomovec, který se často vyskytuje na Lannově třídě a v nákupním centru Mercury. Zpravidla bývá opilý.

„Syn Michal pak začal chodit na učňák, měl řádnou docházku a od té doby už s ním nebyly problémy. Co vím, tak teď nastoupil do zaměstnání a ani tam na něj nejsou stížnosti. Na rozdíl od svého otce ho zřejmě trestní stíhání ponaučilo v tom, že je lepší vést řádný život a pracovat," dodává k případu vyšetřovatel.