Čtyřicetiletá Radka H., která podle obžaloby zavraždila nedaleko Pištína svého o osm let staršího bývalého manžela, dostala trest o šest měsíců vyšší. Oběma hrozilo až 18 let za mřížemi. Ani jeden z rozsudků zatím nenabyl právní moci. Václav N. se proti rozsudku odvolal, obhájkyně Radky H., jež u soudu v úterý nebyla, se k verdiktu po jeho vynesení nevyjádřila.

Radka H. požádala soud, aby se nemusela vynesení rozsudku zúčastnit. „Vzhledem k jejímu psychickému stavu a vzhledem k tomu, že by zřejmě neustála tento okamžik," vysvětlil předseda senátu Michal Kubánek, proč obžalovaná v úterý v soudní síni chyběla.

Ta od začátku tvrdí, že bývalého manžela rozhodně zabít nechtěla. Nůž ale nakonec skončil i tak v jeho srdci. „Bylo to neúmyslné, neplánované," řekla při svém výslechu žena, které v soudní síni tekly slzy.

Stejně tak svou vinu popírá i Václav N., který si v úterý rozsudek na rozdíl od Radky H. vyslechl. „Jen jsem se bránil," vypovídá od začátku. Stejně mluvil také v úterý, kdy využil práva na poslední slovo. Během proslovu znovu vysvětlil, jak a proč se podle něj celý případ odehrál.

Kromě vězení musí Václav N. postřelenému muži zaplatit kolem 400 tisíc korun.

Obžalovaní vinu popírají

Deset let a deset let a šest měsíců. Takové tresty vynesl v úterý Krajský soud v Českých Budějovicích v případech pokus o vraždu a vražda.

První z případů, spor, který skončil střelbou a později obžalobou projektanta Václava N., začal brzké listopadové ráno před domem, ve kterém projektant žije. „Vylez ven, já tě zabiju, já tě zmlátím," takové výkřiky ze strany dnes už 28letého Martina Z. a jeho kamaráda údajně probudily Václava N.

Muž, který se prý obával vandalského ničení domu a vlastní fyzické likvidace, vyšel ven, a to i s legálně drženou pistolí.

Nejdříve před domem varovně vystřelil do vzduchu. Údajní agresoři odešli, Václav N. je ale následoval. Jak říká, chtěl vědět, kde bydlí. Podobný incident se prý nestal poprvé.

Po několika stech metrech Martina Z., který se od svého kamaráda oddělil, dostihl. Zatímco Martin Z. tvrdí, že na něj o několik desítek let starší muž nečekaně vystřelil, obžalovaný naopak trvá na tom, že se bránil mladšímu a zdatnějšímu muži a ke střelbě došlo při potyčce a nutné sebeobraně. Mladší muž skončil s těžkým zraněním v nemocnici.

K tomu, že ze strany obžalovaného nešlo o nutnou obranu se v úterý přiklonil i soud.

„Obžalovaný navíc neposkytl poškozenému první pomoc. Obžalovaný se cítí být obětí, poškozenému se dosud neomluvil," řekla předsedkyně senátu Olga Smrčková.

„Já k tomu rozsudku můžu říct jediné, že je absurdní. Že vychází vlastně ze znaleckých posudků i z ohledání místa činu, kde stopy a fakta svědčí o úplně něčem jiném, než o čem hovořila paní předsedkyně senátu," řekl projektant.

Druhý případ, kdy byla Radka H. obžalovaná z vraždy svého o osm let staršího bývalého manžela, se stal loni v září.

Žena měla svého bývalého manžela, ke kterému se krátce po rozvodu opět vrátila, zřejmě při vyhroceném konfliktu, v chatě nedaleko Pištína na Českobudějovicku, bodnout nožem. Muž, kterému nůž projel srdcem, zranění nepřežil. Žena se hájí, že svého manžela rozhodně nechtěla zabít.

„Bylo to neúmyslné, neplánované," vypovídala Radka H.

Tragédii podle jejích slov předcházela velká hádka. Jak žena tvrdí, další z mnoha. V soudní síni se také mluvilo o tom, že obžalovaná Radka H. mívala modřiny a mezi vlasy vytrhaná holá místa. Muž během této, pro něj osudné hádky, vyšel z chaty ven a když se vracel, střetli se ve dveřích. Žena vypověděla, že chtěla ven, protože se prý bála, že ji muž napadne. V ruce měla nůž, který původně umyla a dala na linku.

„Dal mi pěstí a začal tahat za vlasy. Řekla jsem mu, že ho píchnu, ale nepřestal," vypověděla obžalovaná, která nakonec nůž opravdu použila. Bohužel tak nešťastně, že muže smrtelně zranila. Přesto, že mu zavolala záchrannou službu a jak sama říká, držela mu na krvácející ráně triko, muž zranění nepřežil.

„Soud nemohl akceptovat názor obžaloby, že šlo o zločin zabití," uvedl v úterý soudce Michal Kubánek s tím, že podle názoru soudce nešlo ani o případ nutné obrany.