U jihočeské policie se tomuto oboru v současnosti věnují dva lidé. Zaučoval je Jiří Kubeš z Borovan, který před necelými třemi lety odešel po téměř třiceti letech služby do výsluhy.

Jeden z nejzajímavějších 
a zároveň nejkurióznějších případů řešil bývalý kriminalistický odborník před pár lety. Policie tehdy vyšetřovala dlouhou sérii vloupání do trezorů na poštách. Pátrání bylo tím složitější, že zloději si počínali profesionálně a zanechali na zámcích jen nepatrné známky poškození. Když je muži zákona po čase vypátrali, při domovních prohlídkách narazili na mobilní telefony, jimiž si pachatelé vytipované objekty předem fotografovali.

Z teorie do praxe

„Díky těmto fotkám jsme zjistili, že byli i na odborném školení pro zámečníky, jež bylo určeno i pro nás, mechanoskopy. Záhadou je, kde tehdy sehnali profesní certifikáty, které by je opravňovaly 
ke vstupu. Nicméně se tam skutečně dostali," vzpomíná Jiří Kubeš. Účastníci školení se tehdy seznamovali s novinkami v oboru a měli tak možnost vidět rozebrané různé druhy zámků a jiných bezpečnostních prvků. Zloději vše pozorně sledovali, pilně fotili, dělali si nákresy a sbírali prvotní informace. Pak zainvestovali, nakoupili zámky a doma zkoušeli, jak je co nejsnáze překonat. Když v tom konečně měli jasno, vyrazili do terénu a teorii proměňovali v praxi. Policie je později vypátrala právě díky ztotožnění několika stop a nástrojů zajištěných při domovních prohlídkách. Dalším neobvyklým případem jihočeských mechanoskopů bylo i relativně nedávné vloupání do jednoho píseckého zlatnictví.

Ilustrační foto.

Tehdy se totiž dobře ukázalo, že ne všechno napohled bytelné je skutečně bezpečné 
a spolehlivé. Zloději se chtěli dostat dovnitř hlavním vchodem. Zalomili však klíč. Rozhodli se proto dojít do prodejny zezadu. Zde ovšem narazili na bezpečnostní dveře. „Překonat je šlo velmi snadno. Byly silné a masivní, ale ze špatného materiálu. Stačilo praštit a samy se otevřely," vysvětluje Jiří Kubeš.

Já ne, to manželka..

Zkoumání poškozených zámků a zlodějského náčiní není jediným oborem, ve kterém experti na mechanoskopii nacházejí uplatnění. Součástí jejich práce je také zkoumání 
a druhové zařazení úlomků skel aut po nehodách. Jedním z nejzajímavějších případů 
v tomto směru bylo vyšetřování smrti mladé chodkyně sražené dodávkou. Podezřelý majitel auta vytrvale sváděl vinu na svou manželku. Tvrdil, že on sám neřídil, ale v době nehody seděl na místě spolujezdce. Experti ho velmi brzy usvědčili ze lži.

„Dívka narazila hlavou 
do čelního skla a na předních sedačkách auta zůstaly střepy. Podle toho jsme určili, že na místě spolujezdce nikdo neseděl. Určili jsme, že střepy mohl být částečně zasažen jen řidič. Zajistili jsme oblečení obou manželů a po vytřepání mikroskopických částí skla potvrdili, že za volantem seděl muž," popisuje kriminalistický expert Kubeš.

Mnozí zloději často cestují, mechanoskopové proto úzce spolupracují s kolegy z jiných krajů. Stejně tak se pravidelně setkávají s výrobci zámků 
a trezorů a informují se o novinkách v oboru. Také proto 
se v tuzemsku v posledních letech výrazně zlepšila kvalita bezpečnostních systémů.