Jsou jimi řidiči mezinárodní kamionové dopravy Ladislav H., Miroslav H., Petr L. a Vilém P. a bazarista Marek Š. (ten je kvůli pracovním povinnostem v Německu souzen v nepřítomnosti, pozn. redakce). Přímým pachatelem krádeže je podle žalobce Ladislav H. (37) z Prachaticka.

Ostatní mu více či méně pomáhali najít odbyt, čelí proto stíhání pro účastenství na zločinu krádeže a podílnictví.  Jména některých obžalovaných figurují i v dosud nepravomocně skončeném případu pozdějšího odcizení kamionu 
se stovkou televizorů za 8,5 milionu korun ve Strakonicích.

Na programu pondělního hlavního líčení byly výslechy dvou pachatelů a několika svědků. První předstoupil obžalovaný Miroslav H. Byl to právě on, kdo měl dopravit kradené zboží z Anglie do ČR. Protože však musel neplánovaně změnit trasu, dovezl je pouze do Belgie. Tam si krabice převzali svědkové Martin T. a Jan S. Ti je pak naložili na dodávku a převezli 
do jižních Čech. Konkrétně 
do Trhových Svinů a Jindřichova Hradce.

Obžalovaný Miroslav H. prý za svůj podíl na přepravě získal nabídku výhodně odkoupit osm televizí za čtvrtinu oproti běžné prodejní ceně. Ta v té době činila 32 tisíc korun 
za kus. Podaroval celou rodinu a zbylo i pro známé. „Ladislav H. mi řekl, abych se nestaral, že jsou to jeho televize. Prostě jsem mu věřil. Zásadní slovo měl Petr L., ten si rád zahrál na šéfa," tvrdil obžalovaný Miroslav H.

Po něm přišel na řadu svědek Martin T. Ten však hned v úvodu odmítl vypovídat. Ze zákona k tomu má pouze dva přijatelné důvody. Prvním je příbuzenský vztah k některému z obžalovaných, druhým hrozba, že by výpovědí mohl přivodit trestní stíhání sobě nebo svým rodinným příslušníkům. Martin T., jenž byl policií původně vyslýchán jako podezřelý, se odkázal na druhou možnost.

„Senát přiznal svědkovi právo nevypovídat. I my se domníváme, že by si mohl přivodit trestní stíhání. Podivuji se, že pan T. tady nesedí mezi obžalovanými," řekl na jeho adresu soudce Milan Kučera.

Jako další vystoupil obžalovaný Vilém P.  Ten odkoupil od Petra L. a Marka Š. tři televizory. A to za cenu, která mu mohla být podezřelá. „Dostal jsem se k tomu přes Petra, jezdili jsme spolu. Koupil jsem jednu a pak se tím pochlubil 
u piva kámošovi. Ten chtěl taky. Tušil jsem, že to nebude nabyté úplně legálně a šel jsem do toho s rizikem, že se to může dostat až sem. A taky dostalo," přiznal Vilém P.

Poté soud přečetl výpověď obžalovaného Marka Š. z přípravného řízení na policii. 
Z ní vyplývá, že někdejší majitel bazaru odkoupil deset televizorů asi za 80 tisíc korun. Dvě si ponechal, zbytek nabídl k prodeji na internetu za cenu kolem 15 tisíc korun.

„V životě bych si nedovolil prodávat kradenou věc. Před tím mě varoval i otec, že by to byl okamžitý konec mého podnikání," hájil se Marek Š.

Dalším v pořadí byl svědek Martin H., nepravomocně odsouzený k pětiletému trestu za účast na loupeži ve Strakonicích. Protože je nyní za mřížemi pro podvod, k jednání ho předvedla eskorta. Svědek předem písemně žádal, aby nemusel vypovídat, zdůvodnil to strachem z Ladislava H.

V pondělí to ale popřel. „Když se připravovala větší loupež, Petr L. mi řekl, že už s tím má nějaké zkušenosti. Televize byly ze stejné firmy, využil jsem proto jeho zkušeností. On dal tipy a vše řídil," prohlásil Martin H.

Obžalovaný Petr L. toto tvrzení odmítl. Stejně tak i jiné výpovědi proti němu. „Jsou to nehorázné lži, jen se mi mstí, protože jsem je pomohl usvědčit," řekl Petr L. našemu Deníku po skončení jednání.

Soud pokračuje 19. února.