Čelil odvolání státního zástupce proti výši trestu, který mu uložil Okresní soud v J. Hradci za ohrožení pod vlivem návykové látky. Měl za to odpracovat 130 hodin obecně prospěšných prací a na dva roky mu bylo zakázáno řídit motorové vozidlo.

Státnímu zástupci se to zdálo málo na to, co pan Karel 27. září provedl. Ve 2.20 hodiny řídil v Suchdole nad Lužnicí Renault Clio po požití alkoholu. Dräger mu ukázal v dechu 2,09, zakrátko 2,22 promile. Policisté mu zakázali další jízdu, ale ve 3.43 ho zastavili ve stejném autě. Tentokrát nadýchal 2,27 a 2,14. Prý ten večer nepočítal s tím, že pojede, řekl na obhajobu.

Okresní soud zvážil, že jde mo člověka netrestaného, k němuž není negativních poznatků, který se jedinkrát dopustil drobného dopravního přestupku, že se doznal a šlo o relativně krátkou jízdu v době minimálního provozu. Na druhé straně obžalovanému přitěžuje alarmující množství zjištěného alkoholu a jízda i přes výslovný zákaz a upozornění na jeho stav. V sazbě odnětí svobody až na jeden rok či peněžitého trestu mu uložil ony obecně prospěšné práce a zákaz řízení.

Státní zástupce se domáhal zpřísnění obou sankcí s poukazem na značný stupeň opilosti a zejména opakovanou jízdu přes zákaz. Tím prokázal značnou řidičskou nekázeň. Uložené tresty za to je nutno zpřísnit. Krajský soud ale odvolání státního zástupce zamítl. Podle odvolacího senátu jindřichohradecký soud správně zhodnotil polehčující i přitěžující okolnosti skutku a možnosti nápravy obžalovaného. Také krajský soud je názoru, že u obžalovaného šlo o tak závěžné jednání výjimečně.

Podle zákona platného v době, kdy pan Karel jel, byla horní hranice trestu obecně prospěšných prací 400 hodin, podle nového je to jen 300 hodin. Na druhé straně podle staré normy byl za každé dvě neodpracované hodiny jeden den vězení, podle nové znamená den za mřížemi každá taková dlužená hodina. V případě změny zákona má být delikvent trestán podle pro něho příznivější normy. Co ale s tím v tomto případě, když obecných prací může soud uložit nově méně, ale zároveň jejich nesplnění sankcionovat přísněji?!

V každém případě krajský soud na rozsudku nezměnil nic. A pana Karla poučil, že za každé případně neodpracované dvě hodiny bude muset na jeden den do vězení.