V rukou drží kožené vodítko, na jehož konci pobíhá malý neposedný bílý psík. Ten, kterého má tolik rád její vlastní syn. Jenže právě on, devětadvacetiletý Aleš Novák z Jindřichova Hradce, je smutným hrdinou toho deštivého, studeného a nevlídného čtvrtečního dne.

V noci na pondělí se pokusil zavraždit svou přítelkyni 
a od té doby po něm policisté vyhlásili celostátní pátrání. Ve čtvrtek se zaměřili na okolí Matné a Hospříze na Jindřichohradecku. I přes těžko pochopitelné osobní trauma 
se jim pachatelova matka snažila všemi silami pomoci. Neúnavně je směrovala na místa, kde by se ztracený syn mohl nacházet. Zatím bohužel neúspěšně.

„Nechala jsem si vyložit 
od třech kartářek a všechny se shodly, že syn je v bezprostředním ohrožení života 
a nachází se někde v blízkosti svého bydliště. Jsem v koncích a už opravdu nevím, co mám dělat. Aleši, vrať se nám domů, vrať se nám domů, nic jiného si nepřejeme," prosí zoufalá žena se slzami v očích.

Co přesně se osudné noci z neděle na pondělí odehrálo, nedokáže žena říct. Syn ji naposledy navštívil v sobotu a slíbil, že se druhý den ráno vrátí, aby vyvenčil psa. Od té doby už se však neozval. Matka se obává, že by mohl chtít spáchat sebevraždu.

„Měl psychické problémy, se kterými se loni léčil. Nechápu, co se mohlo stát," dodává zdrcená žena. Do čtvrtečního masivního pátrání 
se zapojilo asi 150 policistů 
z celého kraje. K dispozici měli i speciálně cvičené psy a vrtulník s termovizí.

Podezřelého z vraždy hledaly desítky policistů. Zatím marně

Okolí obce si policisté rozdělili na čtyři samostatné sektory. Každý úsek měl vlastního velitele a pohybovalo se v něm kolem třiceti až čtyřiceti lidí. Do pátrání se pustili po taktické poradě krátce po deváté hodině. Část se auty přesunula do vzdálenějších míst, část vyrazila pěšky. Šéf krajské pořádkové jednotky Lubomír Vacek předpokládal, že akce potrvá asi pět hodin.

„Pohyb policistů v sektoru spočívá ve vytvoření rojnice 
a přesunu z jednoho konce 
na druhý. Rozestup je různý, záleží samozřejmě na terénu. Na poli či louce je větší než třeba v lese," vysvětlil major Vacek.

Jakmile se policisté dostali na konec vytyčené plochy, označili prošlé úseky útržky papíru a vraceli se zase zpět. Jednotlivé trasy mezi sebou velitelé konzultovali vysílačkami.

Pátrání nekončí

Jedním z nich byl i vedoucí budějovických psovodů Jiří Frank. Věčně usměvavý chlapík Deníku prozradil, že kromě jedné kolegyně jsou 
na místě všichni jeho podřízení.

„Podobné pátrací akce děláme poměrně často, takže to pro nás není nic neobvyklého. Jen počasí se trochu pokazilo, včera bylo tepleji," zmínil Jiří Frank. Protože byla na místě opravdu zima, měli policisté k dispozici i velký samonafukovací stan, který před pár měsíci pořídili právě pro podobné příležitosti.

Po krátké polední pauze 
se pátrači vydali na odpolední průzkum terénu, ale najít pachatele se jim nepodařilo. Je tedy velmi pravděpodobné, že se do okolí Matné a Hospříze vrátí v následujících dnech. 
I když už asi ne v tak hojném počtu.

Podle krajské policejní mluvčí Lenky Holické udělali první pátrací akci hned v pondělí. A to poté, co u nedalekého letiště nalezli pachatelovo auto. Je tedy předpoklad, že 
se stále vyskytuje někde v okolí. Policie důrazně varuje veřejnost, aby se ho nepokoušela samostatně zadržet. Přestože podle mluvčí zřejmě není pro okolí nebezpečným, trpí duševní poruchou a může reagovat nepředvídatelně.

Noční drama

Podle neoficiálních informací Deníku se pravděpodobně pokusil přítelkyni uškrtit. Žena údajně upadla do bezvědomí, ze kterého se však po chvíli probrala. Podařilo se jí utéct 
a dlouhé minuty se pak prochladlá schovávala na cizí zahradě. Na sobě měla jen pyžamo. Pomoc jí přivolali lidé 
z nejbližšího domu.

Podezřelý Aleš Novák měří kolem 180 centimetrů a vypadá asi na 30 až 35 let. Je hubené postavy a má velmi krátké rovné hnědočerné vlasy s vyholenými pruhy na spáncích 
a hnědé oči. Na pravé ruce má vytetovaný nápis Atrey. Pokud jste ho někde viděli, zavolejte na linku 158.