Jak sdělil mluvčí Celního úřadu pro Jihočeský kraj poručík Radek Kréda, jihočeští příslušníci při výkonu své služby zajišťují takzvaný dozor nad dodržováním povinností a zákazů v souvislosti s možným porušením práv souvisejících s duševním vlastnictvím.

"V posledních dvou týdnech soustředili svou pozornost na provozovnu ve Studánkách na Českokrumlovsku," uvedl s tím, že právě zde na konci listopadu kontrolou zjistili celkem 128 párů obuvi, 58 kusů textilu, 838 kusů hraček a ostatního zboží, u kterého pojali podezření, že by se mohlo jednat o padělky známých značek.

Řadu falzifikátů objevili jihočeští celníci na stánku ve Strážném.
Jihočeští celníci jsou nejlepší v ČR. Na tržnicích udělali šťáru za 9 milionů

Na konci listopadu provedli kontrolu také v provozovně v Českých Velenicích na Jindřichohradecku, kde pracovníci dohledu nad subjekty zjistili celkem 135 párů obuvi a 57 kusů hraček, taktéž s podezřením, že by se mohlo jednat o padělky.

V prosinci nezaháleli

"Posledními kontrolními akcemi, které Jihočeši uskutečnili, byly dvě prosincové kontroly provozoven ve Strážném na Prachaticku. Ani zde se kontroly neobešly bez podezření na padělané zboží," upozornil s tím, že pracovníkům celního úřadu uvízlo v síti celkem 92 kusů textilu a 30 kusů hraček a ostatního zboží s podezřením na plagiáty.

Celní úřad pro Jihočeský kraj předvedl svou techniku na českobudějovickém výstavišti. Během dvou dní tu veřejnosti na zvídavé dotazy odpovídala řada celníků a celnic. f
Jihočeští celníci prezentovali práci i techniku na Dni s armádou na výstavišti

Veškeré zboží celníci po jejich zjištění na zmíněných provozovnách zadrželi. Hodnota zboží vyjádřená v ceně originálních výrobků by součtem za tyto předvánoční kontroly činila bezmála sedm milionů korun. "Od začátku roku tak jihočeští celníci zadrželi tisíce kusů zboží a na své konto si v letošním roce mohou připsat hodnotu zboží dosahující téměř 40 milionů korun," shrnul Kréda.

Ohrožují zdraví i nejmenších

Ačkoli se prodejci vystavují kromě již zmíněného zadržení zboží také vysokým pokutám, neustále takové zboží na svých provozovnách nabízejí.

Jihočeští celníci kontrolují odpady přivážené do Čech, během cílené akce zadrželi hned tři kamiony porušující zákon o odpadech.
Celníci se zaměřili na dovoz nelegálního odpadu, ve Dvořišti chytli tři kamiony

"Toto zboží, nejen že porušuje práva k ochranné známce, ale může být také zdravotně závadné. To se týká především dětských hraček. Pracovníci dohledu nad subjekty budou v těchto kontrolách pokračovat i nadále, neboť zdraví zejména našich nejmenších, je prioritou nejen pro Celní správu České republiky," uvedl na závěr.