Jihočeská obecně prospěšná společnost Rafael – První dočasný domov pro týrané psy – terapie, léčení a osvěta, začátkem tohoto týdne zpřístupnila 
na svém webu formulář k online nahlášení podobných případů. (Dostanete se na něj přes stránky www.rafael-ops.cz nebo po zadání přímé linky http://pes.help24.cz/nahlaseni-tyrani-zvirat.php).  Provozovatelem je společnost pes.help24.cz

Automatickými příjemci formuláře jsou místně příslušná veterinární správa 
a Nadace na ochranu zvířat. Manažerka společnosti Rafael Šárka Rousková řekla, že vyplnění dotazníku zabere sotva dvě minuty. I tak krátká doba ovšem může stačit k záchraně života.

„Tímto chceme  apelovat na všechny, aby nečinně nepřihlíželi utrpení zvířat nebo před ním dokonce zavírali oči a předstírali, že problém neexistuje. Máte možnost jednat, a to z pohodlí domova. Jednejte dnes, zítra už může být pozdě," vyzývá Šárka Rousková a dodává, že závažné a neodkladné případy mají lidé  raději oznámit i policii.

Společnost Rafael působí 
na jihu Čech teprve od konce listopadu a její hlavní náplní je poskytování nadstandardních služeb psům, jimž se zatím od lidí příliš dobrého zacházení nedostalo. Ředitelka organizace Iva Volková našemu Deníku před časem řekla, že společnost se sídlem 
v Dolní Stropnici získala útočiště na samotě u Nových Hradů. Pronajala si zde volný pozemek, na němž chce brzy vybudovat vytápěné a zabezpečené kotce z tvrzeného polystyrenu. Ročně by jimi mohlo projít až kolem 70 zvířat.

Některá zřejmě po léčení skončí v náhradní péči, některá zde zůstanou na dožití. Ochránkyně Iva Volková 
a Šárka Rousková poskytnou týraným psům uklidňující masáže, fyzioterapii, psychoterapii, elektropunkturu, magnetoterapii nebo fototerapii. Odbornou lékařskou péči jim zajistí veterinární lékaři Jaroslav Křížek a Hana Lešetická z kliniky BudVet 
v budějovické ulici U Trojice.

Projekt Rafael prozatím nemá v republice obdoby. „Zaměříme se výhradně na týrané psy, kteří vyžadují nadstandardní péči. I v tom je naše nabídka unikátní," popsala Iva Volková. Sama má s alternativním léčením zvířat bohaté zkušenosti.

Kvůli získání potřebných akreditací musela předem absolvovat několik finančně i časově náročných kurzů. „Příští týden se chystáme do Brna na odborný kurz pro odchyt toulavých a opuštěných zvířat a zacházení s nimi, včetně péče o ně v útulcích pro zvířata, a pro sběr a neškodné odstraňování kadáverů zvířat v zájmovém chovu," nastínila plány na nejbližší období Šárka Rousková.

Společnost připravuje i charitativní akce, zejména koncerty. Nyní je v jednání  jeden v Praze a jeden v jižních Čechách. Ve dnech 8. a 9. března pořádá Rafael v novohradském penzionu Na celnici dvoudenní intenzivní kurz masáží psů, z něhož půjde polovina výtěžku na záchranu psů.

Během kurzu se může každý naučit, jak správně provádět relaxační i sportovní masáže. Navíc se účastníci dozvědí i o dalších fyzioterapeutických procedurách nebo o Bachově květové terapii.