VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podmínka dědovi za zneužívání vnučky

České Budějovice – Okresní soud uložil loni v únoru 83letému muži dva roky podmíněně na jeden rok za pohlavní zneužití dítěte mladšího 15 let svěřeného jeho dozoru, zneužívaje svého postavení a z něho vyplývající důvěryhodnosti a vlivu.

14.5.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Martin Divíšek

Pravděpodobně od léta 2008 nejméně do 22. dubna 2013 v obci na Budějovicku při návštěvách syna a jeho rodiny a na své chalupě nejméně jedenkrát měsíčně, kdy mu byla nezletilá vnučka jako otcovskému dědečkovi svými rodiči svěřena do jeho péče, tuto opakovaně vysvlékal, osahával a přes její slovní odpor a pláč na ní prováděl orální sexuální praktiky.
Krajský soud k odvolání státního zástupce mu trest zpřísnil na tři roky podmíněně na čtyři léta a odvolání obviněného zamítl. Ten podal dovolání k Nejvyššímu soudu ČR (NS).

Očernili ho?

Tvrdí, že ničeho takového se na vnučce nedopustil. Uvedl, že byl odsouzen na základě výpovědi poškozené, posudku znalců a výpovědí svědků, z nichž ale podle něho žádný nepotvrdil výpověď oné dívky. Soudy hodnotily důkazy jednostranně. Vyzdvihuje z posudku sexuologa, že jím užívaná farmaka potlačují projevy sexuálního pudu a je velice nepravděpodobné, že by se dopustil uvedeného trestného činu. Popisuje, že se léčil s rakovinou, podstoupil kastraci, v roce 2009 utrpěl po pádu ve vaně zlomeniny hrudních obratlů a jeho pohyblivost byla minimální. Je podle něho zcela nemožné, aby poškozenou sexuálně zneužíval v období, kdy byl připoután na lůžku. Nejbližší příbuzní poškozené včetně její babičky nepotvrdili, že by si všimli jeho nestandardního chování k vnučce. Svědci ze strany poškozené podle něho vycházeli pouze z informací, které jim sdělila sama dívka. Snaží se i cestou mimořádných opravných prostředků bránit svou čest a morální integritu.
NS především shledal, že shodnými námitkami obviněného se již zabýval krajský soud a přesvědčivě se s nimi vypořádal. Dovolatel usiluje o změnu skutkových zjištění ve svůj prospěch, přičemž nesouhlasí se závěry soudů, které na základě provedeného dokazování shledaly jeho obhajobu za zcela vyvrácenou a své úvahy precizně odůvodnily.
Velice pečlivě a zodpovědně přistupovaly k posouzení věrohodnosti poškozené. Shledaly její výpovědi o sexuálních útocích dědečka od počátku trestního řízení v podstatě konzistentní, bez rozporů. Je podporována výpovědí spolužaček, kterým se v průběhu let postupně svěřovala dávno před zahájením šetření věci. To podle soudu již samo o sobě vylučuje možnost pozdějšího nepravdivého obvinění s cílem snad potrestat obviněného za to, že jí hlídá a kontroluje, s kým se stýká.
Výpovď poškozené potvrzuje i její matka, která nemá informace jen zprostředkovaně, jak se domnívá obžalovaný, ale byla též svědkem několika jeho nevhodných telefonátů s poškozenou se sexuální tématikou. Věrohodnost poškozené vyplývá rovněž ze závěrů posudku znalkyně. Zcela v souladu se závěry znalců dospěly k závěru, že vysoký věk a zdravotní problémy obžalovaného nevylučují spáchání uvedeného trestného činu, jak se snaží namítat.

Soudy se podle NS nedopustily žádné deformace důkazů, ani jinak nevybočily z rámce jejich volného hodnocení, a své úvahy jasně, srozumitelně a především logicky vysvětlily. To, že obviněný nesouhlasí se skutkovými zjištěními soudů, že se neztotožňuje se způsobem, jímž soudy hodnotily důkazy, není dovolacím důvodem, uzavřel NS a dovolání obžalovaného odmítl..

Autor: Vladimír Majer

14.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté Dynama v sobotním šlágru II. ligy porazili Opavu 2:1 a vystřídali ji v čele tabulky.
103

Dynamo ve šlágru kola zdolali Opavu a vedou tabulku

Roman Vráblík

Motor v Havířově neuspěl, v domácí brance zářil host z jihu Čech Ondřej Bláha

Od voleb se nenechala odradit a přišla třikrát

České Budějovice - Pořádnou volební peripetii zažila Ilona Nováková spadající do okrsku č. 82 v ZŠ Pohůrecká.

Jihočeští lídři zamířili do Prahy

České Budějovice - V sídle jihočeských komunistů byl volební štáb přítomen podle Bohuslava Mrázka, předsedy okresního výboru, po oba dny.

Volič požadoval Knihu přání a stížností

České Budějovice - Během voleb nedošlo podle Aleny Karvánkové z Krajského úřadu Jihočeského kraje na jihu Čech k mimořádným událostem.

Krumlovská Linda Šmikmátorová je trojnásobnou přebornicí kraje

České Budějovice – Na kurtech budějovické Sokolovny se hrály dva oblastní badmintonové turnaje mládežnických kategorií, a to krajský přebor jednotlivců staršího žactva U15 a podzimní kolo tzv. Budějovických přípravek

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení