Mluvčí Věra Školková připomněla, že v lednu letošního roku se v krajském městě vyskytla skupina cizích státních příslušníků, kteří předstírali sluchové postižení. „Tito podvodníci se dokonce prokazovali i sbírkovou listinou s názvem existující organizace. Výsledkem pátrání po původu sbírky však bylo zjištění, že tato organizace žádnou sbírku nepořádá," popisuje mluvčí.
Při jakýchkoliv pochybnostech lze nahlédnout do centrální evidence veřejných sbírek, která je k nalezení na webových stránkách Ministerstva vnitra.
„Zjištění podvodné sbírky nebo podezření z protiprávního jednání osob provádějících veřejnou sbírku, můžete oznámit na tísňovou linku městské policie 156," informuje Věra Školková.
Zásady veřejných sbírek- Každá oficiální sbírka musí mít povolení vydané příslušným krajským úřadem. Prodejce by měl u sebe kopii tohoto povolení a měl by ho na požádání předložit.
- Ten, kdo veřejnou sbírku provádí, musí předložit plnou moc k provádění veřejné sbírky. Tu vydává právnická osoba, která veřejnou sbírku organizuje. Plná moc musí obsahovat pořadové číslo, podpisy statutárních orgánů a razítko právnické osoby konající veřejnou sbírku.
- Měli byste vědět, na co přesně přispíváte, a kolik z této částky jde skutečně na dobročinné účely.
- Pokud se sbírka realizuje pomocí kasiček, ty musí být zapečetěné a neporušené.