Policisté z obvodního oddělení v Českých Budějovicích prověřují případ trestných činů krádeže a porušování domovní svobody, kterých se měl 1. srpna 2022 v jednom z domů v Českých Budějovicích dopustit dosud neustanovený pachatel. "Ten si měl pod záminkou, že byl vyslán magistrátem ke kontrole topení, vynutit vstup do bytu poškozené," uvedl k případu jihočeský policejní mluvčí Miroslav Šupík. Následně měl muž vylákat z poškozené finanční hotovost jakožto zálohovou platbu za kontrolu topení. „Topenář“ měl navíc využít nepozornosti poškozené a odcizit jí finanční hotovost, kterou měla v bytě uloženou. Svou lstí si měl pachatel přijít na více než 9 500 korun.

Andrej Babiš ve Frymburku čelil hlasitému protestu svých odpůrců.
Hlasitý pískot a křik provázely Andreje Babiše i v Krumlově a ve Frymburku

"Na základě výše uvedených informací apelujeme na občany, aby v obdobných případech byli opatrní a vždy po osobách, které se snaží pod různými záminkami vstoupit do jejich obydlí, požadovali jejich legitimaci, či si jejich tvrzení telefonicky potvrdili u jejich zaměstnavatele. V žádném případě si do svého obydlí nepouštějte cizí osobu, aniž byste věděli, o koho se jedná," upozorňuje Miroslav Šupík.

Hledají se svědci

Českobudějovičtí dopravní policisté žádají svědky dopravní nehody, která se stala někdy v době od 29. do 31. července o spolupráci. Neznámý řidič dosud nezjištěného vozidla naboural v obci Lipí na parkovišti u domu č.p. 90 do zde zaparkovaného vozidla značky Seat Altea stříbrné barvy. Poškodil ho na jeho zadní části v oblasti registrační značky. Výzva je určena především řidičům, kteří místem v tento čas projížděli nebo parkovali a měli zapnutou ve vozidle palubní kameru, ale také chodcům a cyklistům, kteří se v tuto dobu pohybovali po zmiňovaném parkovišti. Vaše poznatky volejte na telefonní číslo 974 226 588 nebo přímo na linku 158. Za spolupráci děkujeme.

Místo výdělku přišla o deset tisíc korun

Policisté z obvodního oddělení Čtyři Dvory prověřují případ podvodu, kterého se měl 1. srpna 2022 dopustit dosud neustanovený pachatel. "Ten předstíral zájem o zboží, které poškozená nabízela, a pod záminkou koupě zboží z ní vylákal údaje k jejímu internetovému bankovnictví, včetně údajů k její platební kartě. K vylákání zmíněných údajů pachatel využil reálně vypadající, avšak podvodný odkaz přepravní společnosti Zásilkovna," uvedl k případu Miroslav Šupík a dodal, že svým jednáním si pachatel přišel na částku přesahující 10 000 korun.

Přistižení kopáči vltavínů u Byňova.
V noci na středu policejní psovodi dopadli dalšího kopáče vltavínů

"Znovu apelujeme na občany, aby při prodeji zboží nikomu nesdělovali své přístupové údaje k internetovému bankovnictví a platebním kartám. Zbystřete vždy, když prodej zboží vybočuje ze standartního modelu, to znamená, že podáte inzerát -> ozve se Vám zájemce -> zaplatí za zboží -> a vy pak následně zasíláte zboží (popřípadě zasíláte na dobírku)," uvedl Miroslav Šupík,

Vynikající práce policejního psa

Vynikající práci předvedl služební pes Miník, který byl nasazen do akce spolu se svým pánem a dalším psovodem ze Skupiny základních kynologických činností z Českých Budějovic. Dne 25. července ve večerních hodinách oznámila ostraha jednoho objektu ve Slévárenské ulici v Českých Budějovicích na linku 158 podezření, že se v budově pravděpodobně nachází nějaký pachatel. Operační důstojník proto kromě psovodů vyslal na místo také policisty z Oddělení hlídkové služby a z Obvodního oddělení Suché Vrbné.

Zdroj: PČR

"Po příjezdu na místo se hlídky rozdělily, aby zajistily prostor jak vně, tak i uvnitř objektu. Jednalo se o rozsáhlý a nepřehledný areál, který bylo potřeba důsledně propátrat. Psovod proto vyslal psa Miníka, aby ukrytou osobu či osoby našel. Po krátké době byl pes úspěšný. Hlasitým štěkotem přivolal svého pána k jednomu z kanceářských boxů, který stál v hale," popsal zásah Miroslav Šupík.

Na výzvu policistů pak z prostoru vystoupil muž a žena. Psovod použil zákonným způsobem donucovací prostředek hrozbu střelnou zbraní a na místo přivolal i ostatní hlídky. Policisté pachatele zadrželi a následně ztotožnili. Muž je známý recidivsta (35 let) z Českobudějovicka, který opakovaně páchá majetkovou trestnou činnost. Žena (21 let) z Prachaticka dosud trestaná nebyla. V době spáchání skutku nebyli pod vlivem alkoholu.

Případ si převzali policisté z obvodního oddělení Suché Vrbné, kteří dvojici podezřívají z trestného činu krádeže ve stádiu pokusu. V případě prokázání viny jim hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta.