Cílem bylo poukázat na hbitost zlodějů a upozornit cyklisty na možnost pojištění. Budějovice uspěly mezi čtrnácti vybranými městy nad očekávání dobře. U Lannovy třídy se jednoho červencového pondělního odpoledne objevuje zdánlivě nezajištěné zánovní horské kolo. Snímá ho skrytá kamera. Je 
po 15. hodině, na hlavní pěší zóně je živo. Nápadně vystavený a nikým nehlídaný bicykl vzbuzuje pozornost. Někteří kolemjdoucí zastavují a podivují se, že může někdo tak riskovat. Lidé se mění, zloděj však zřejmě mezi nimi není. Podle Jana Marka z odboru komunikace pojišťovny totiž kolo vydrželo na místě nedotčené po celou dobu testu.

„České Budějovice mezi dalšími městy obstály na výbornou. Během pěti hodin čekání upoutalo kolo pozornost, ale o jeho odcizení pravděpodobně nikdo neuvažoval. Podobným výsledkem se mohou pochlubit už jen Jihlava a Pardubice," poznamenal Jan Marek. Ve všech dalších sledovaných městech se zloději činili. Nejrychlejšímu v Hradci Králové stačily pouhé čtyři minuty. Nejvíc naopak otálel poberta v Olomouci. Reálné záběry jejich pachtění si můžete prohlédnout na stránkách www.bezkola.cz.

Vynalézavost a drzost zlodějů je rok od roku větší. Jednoznačná rada, jak takovým případům zamezit, zřejmě neexistuje. Podle doporučení policie by měli cyklisté používat kvalitní zámky a připoutávat bicykly k pevným bodům, jako zábradlí nebo kolostav. Platí to i pro převoz na střeše nebo závěsu auta.
Zámků, kterými si můžete kolo zabezpečit, je na trhu řada. Nejlevnější lankové pořídíte i za 50 korun, nejdražší válečkové a ocelové podkovy vycházejí kolem tisícovky. Podle Daniela Hyky, majitele prodejny Hyka Cyklo centrum 
v budějovické Žižkově ulici, 
se rozhodně nevyplácí příliš šetřit. „Nejlepší zámek je válečkový, ten nelze přeříznout ani rozbít tekutým dusíkem," doporučuje Daniel Hyka.