Před dvěma uprchlými podezřelými ve čtvrtek 14. prosince odpoledne varovala česká policie s tím, že jsou nebezpeční a mohou mít u sebe zbraně. „Výskyt podezřelých hlaste na tísňovou linku 158, nepokoušejte se nikoho zadržet,“ upozornil mluvčí PČR Jiří Matzner. Podle všeho jde jen o další pokračování rozsáhlé kriminální činnosti, kterou má na svědomí mnohasetčlenný gang z Holandska, který své členy cvičí ve výcvikových zařízeních.

Podezřelého z vyloupení bankomatu v hornorakouském Aigen-Schlägelu necelých 15 kilometrů od Přední Výtoně měla podle rakouského Krone Zeitung zadržet u Lipna právě česká policie. Muž byl při zásahu zraněný a zůstává v držení v Česku. Co nevidět bude vydán rakouským úřadům.

Na trojici lupičů, kteří po odpálení bankomatu výbušninami sebrali neporušenou ocelovou kazetu bankomatu i s hotovostí, zabalili ji do tašky, kterou si přivezli s sebou, a z místa činu uprchli v silném autě, číhala bezprostředně po akci u hranic speciální jednotka Cobra. Rakouská policie totiž měla podezření, že členové gangu po středečním útoku na bankomat v Reichenthalu znovu rychle udeří.

„Uháněli k hraničnímu přechodu Oberhaag do České republiky s rakouskou speciální jednotkou v patách. Upozorněna byla i česká strana,“ píší noviny. „V Přední Výtoni se policii podařilo únikové vozidlo nabourat a zadržet jednoho z pachatelů, zraněného 21letého Nizozemce s tureckými kořeny.“ Jeho komplicům se podařilo uprchnout pěšky do tmy, auto i kořist ale byly zabaveny.

„V minulosti jsme na pachatele už několikrát číhali marně. Je pro nás proto velkou motivací, že tentokrát došlo k úspěchu,“ uvedl šéf Státního úřadu kriminální policie Gottfried Mitterlehner.

„Připravit tuto past stálo enormní úsilí spoustu lidí. Nešetřili jsme náklady ani úsilím a doufáme, že je to jasný signál pro organizovanou skupinu pachatelů, že se s něčím takovým nehodláme smířit,“ doplnil ho ředitel hornorakouské policieAndreas Pilsl.

Rakouská policie řeší od léta celou sérii vyloupení bankomatů, která vyvrcholila právě útokem v Aigen-Schlägelu. Ten městečkem nedaleko hranic s Českem, 8 km od Kyselova u Lipna, otřásl v půl čtvrté v noci ze středy na čtvrtek, o den dříve byl podobným způsobem vyloupen bankomat v Reichenthalu mezi Bad Leonfeldenem a Freistadtem.

Další bankomat byl před několika měsíci vyloupen v St. Stefan am Walde, následoval nedaleký Ulrichsberg. „V září byli v Nizozemsku zatčeni dva podezřelí. V posledních měsících se obdobné případy objevují v Německu, kdy podezřelí z Nizozemska v noci přijíždějí páchat tuto trestnou činnost,“ píše německý server TheLocalGermany.de.

Má jít doslova o zločinecký byznys organizovaný právě v Nizozemsku, a to v okolí Utrechtu a Amsterdamu. Jak popsal Andreas Pilsl, gangy své členy rekrutují z více než pětisetčlenné skupiny mladých lidí. „Pokud budou zatčeni jeden nebo dva členové, budou následovat další,“ uvedl s tím, že jednání pachatelů bylo nekompromisní a brutální.

„Jsou školeni ve výcvikovém zařízení,“ vysvětlil ředitel hornorakouského kriminální policie Gottfried Mitterlehner. „V některých případech je za hranice Holandska každou noc vysláno několik týmů, jejichž členové se často předtím ani neznali.“ Obvykle prý nejsou ozbrojení, ale jsou i přesto nebezpeční. „Jako zbraň používají i auto,“ upozornil šéf kriminálky. „Vozidla mají vysoký výkon a někdy jsou přestavěna tak, aby mohla jet rychlostí 280 až 300 km/h, což se také děje.“

Pachatelé měli podle vyšetřovatelů v autě také stovky litrů paliva, aby se vyhnuli zastávkám na tankování, laserová ukazovátka, která používají při honičkách, a velké množství výbušnin k samotné trestné činnosti. Andreas Pils uvedl, že v Německu se už objevují případy dopravních nehod způsobených zločinci při útěku a že už zavinily i ztrátu lidských životů.