V pondělí 28. listopadu 2022 se u okresního soudu v Českých Budějovicích znovu sešli někteří aktéři sporu o zásah strážníka Městské policie České Budějovice na Senovážném náměstí vloni v říjnu. Ale bohužel chyběl klíčový svědek, partner údajně poškozené ženy.

Vloni v říjnu hlídka městské policie na Senovážném náměstí řešila dopravní nehodu. Jejími účastníky byli i muž a žena, která vystupuje jako poškozená v nyní projednávaném případu. Přítel poškozené měl přebíhat silnici a srazilo ho projíždějící auto. Posléze se s dvojicí dostali strážníci do konfliktu, když se žena, možná opilá, na zákonné výzvy odmítala legitimovat.

Při jednání se ženou měl strážník, který stojí před soudem jako obviněný, udeřit ženu do obličeje. Svědci se ale neshodují na povaze úderu a strážník sám tvrdí, že postupoval v mezích předpisů.

Na mobilu

Incident tehdy natočil na mobilní telefon jeden z přítomných řidičů taxislužby, záznam poskytl primátorovi, policii i médiím. Strážník byl posléze postaven mimo službu a nakonec rozvázal pracovní smlouvu dohodou. Podle trestního zákona mu v případě prokázání viny hrozí trest odnětí svobody od jednoho do pěti let.

Ceny hejtmana Jihočeského kraje za společenskou odpovědnost znají své vítěze

V dosavadním jednání podle kriminalistů, znaleckých posudků soudního lékaře, specialisty z oboru kriminalistiky a služebních zákroků, výslechu poškozených i svědků či videozáznamů bylo při služebním zákroku proti ženě použití úderu nedůvodné.

V pondělí 28. listopadu se ale k soudu opět nedostavil přítel poškozené. Byl předvolán už třikrát, ale jen tentokrát potvrdil písemně převzetí předvolání. Pokud bude i nadále postupovat podobným způsobem, hrozí mu i pokuta nebo dokonce předvedení policií.

Při pondělním jednání vystoupil jako svědek druhý předvolaný, jeden z přihlížejících taxikářů. Na dotaz soudce uvedl, že strážník se ženou se hádali kvůli legitimování a strážník pak ml poškozenou podle svědka uhodit. "Facku jí dal, paní to ani neustála, zavrávorala," uvedl svědek. Ale na dotaz soudce, zda si pamatuje, jakou to bylo rukou, nebo jak vůči sobě v tu chvíli strážník a žena stáli, neuměl přesně odpovědět. "Asi čelem," doplnil svědek.

Přijela sanitka

K dění předtím uvedl, že neví: "Proč to začalo". "Ten chlápek, druhej, jí pak běžel na pomoc. Křičel, ať ji nechá být," pokračoval svědek ve svém líčení incidentu. Doplnil, že strážníci zpacifikovali přítele poškozené, ale nevěděl, jestli mezi těmito strážníky byl obžalovaný. Na dotaz jak by jako laik zhodnotil zásah proti příteli poškozené, svědek uvedl: "Myslím, že byl přehnaný".

Poznáváte někdo muže na fotografii?
VIDEO: Nepoznáváte muže na kamerovém záznamu?

Následně ještě uvedl, že zasahující strážníci měli přítele poškozené dát na zem a pak do něj několikrát kopnout. Soud žádal upřesnění, ale svědek řekl, že to fakt neví a že se podle něj jednalo o dva, tři kopy nohou. Pak šel svědek k autu (svému - pozn. red.), celá akce podle svědka trvala asi dvě minuty. Pak zdrženému měli strážníci pomoci na nohy. "Oni ho spíš zvedli. Přijela sanitka, myslím," vzpomínal svědek. A na dotaz soudu jak působila poškozená zmínil, že se mu zdálo, že se nechovala úplně normálně.

Na závěr vystoupení svědka obžalovaný strážník využil možnosti položit svědkovi otázku a chtěl vědět, jestli měl podle dřívějších vyjádření svědků uhodit ženu pěstí. "Já jsem řekl, že jste jí dal facku," konstatoval svědek.

Strážník pro Deník mimo jednání v soudní síni uvedl, že byl při incidentu sám napaden.

Kvůli nepřítomnosti předvolaného svědka bylo další líčení odročeno na 18. ledna 2023 a svědek bude opět předvolán.