Z nedaleké střechy všechno pečlivě sleduje s prstem na spoušti ostřelovač i s pozorovatelem.

Tak takhle vypadala pondělní  ukázka zásahu policie uvnitř areálu Jaderné elektrárny Temelín.

„Objekty elektrárny jsou rozdělené do kategorií," vysvětluje po ukázce velitel zásahu s tváří ukrytou v kukle s tím, že prioritu mají samozřejmě ty v kategorii první.  „Na sobě při akci máme přes dvacet kilo a s municí skoro třicet," ukazuje na nezbytné doplňky uniformy policista v zásahovém ustrojení.

Akční ukázku pozorně sledovali kromě novinářů i další diváci.  „V pondělí se u nás sešli představitelé Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, Integrovaného záchranného systému, krajské správy, samosprávy a naší Jaderné elektrárny Temelín, abychom společně probrali poučení z událostí JE Fukušima," vysvětluje mluvčí elektrárny Marek Sviták.

Právě dynamickou tečku za setkáním udělala Policie ČR, který předvedla zadržení osob, jež simulovaly neoprávněný průnik do areálu největší české elektrárny.

Osoby měly překonat plot areálu. „Následovala šňůra přesně stanovených kroků," pokračuje Marek Sviták. „Část policistů v kuklách zajišťuje strategické budovy, situaci sleduje policejní ostřelovač, který dává informaci zasahujícímu týmu. Akce trvala čtyři minuty a narušitelé jsou zadrženi," vysvětlil mluvčí.

„V poutech by pak byli převáženi k dalšímu výslechu a zjištění totožnosti na policejní oddělení do Týna nad Vltavou," přidává se Roman Šíma z jednotky pro ochranu jaderné elektrárny.

„Obě české jaderné elektrárny patří mezi strategické objekty, a proto je jim věnována v oblasti fyzické ochrany patřičná pozornost," říká jihočeský policejní ředitel Miloš Trojánek.

„Policie ČR je jednou ze složek, které se na zajištění elektrárny před teroristy nebo jinou hrozbou podílí. Policejní jednotka pro ochranu Jaderné elektrárny Temelín má desítky členů s výcvikem stejným jako pro zásahové jednotky.    K podobnému překonání plotu zatím nedošlo, ale možné to je, jak ukazují příklady ze zahraničí," dodal Miloš Trojánek s tím, že na určitém místě v objektu elektrárny policie zasáhne už i do dvou minut.

Způsob zajištění fyzické ochrany jaderných elektráren schvaluje Státní úřad pro jadernou bezpečnost. Ten i dozoruje, jak ČEZ jednotlivá opatření plní.

„Systém fyzické ochrany Temelína je na vysoké úrovni, avšak cokoli, co člověk vymyslel, může i překonat," říká Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. „Jaderná bezpečnost spočívá i v tom, jak elektrárnu před těmito lidmi ochránit," uvedla s tím, že jaderná bezpečnost tak chrání okolí před elektrárnou, ale i elektrárnu před okolím.

ČEZ při ochraně jaderných elektráren nespoléhá jen na stát. Elektrárny jsou vybaveny řadou fyzických bariér, jsou nastaveny organizační opatření a na dodržování pravidel dohlíží najatá ochranka. Smyslem je zabránit sabotáži, krádeži jaderného materiálu nebo ohrožení bezpečnosti.

„Ze světa jsou známy případy, kdy už došlo k průniku do areálu elektrárny," říká Bohdan Zronek, ředitel bezpečnosti elektráren ČEZ.
„Plot je bariéra, která vymezuje areál zařízení a má nezvané návštěvníky zdržet a zkomplikovat neoprávněný vstup. Naší prioritou je prostřednictvím na sebe navazujících bariér, ochranky a ve spolupráci s policií zajistit budovy důležité z hlediska jaderné bezpečnosti. Úkolem fyzické ochrany je zajistit, aby lidé nevnikli do klíčových objektů," dodal Bohdan Zronek.

„Fyzická ochrana elektrárny Temelín byla opakovaně prověřována mezinárodními odborníky. Poslední prověrka se konala v roce 2008 a inspektoři zařadili Temelín mezi špičku jaderných elektráren z pohledu fyzické ochrany," ubezpečuje mluvčí elektrárny Marek Sviták.