„Před několika týdny jsme preventivní akce začali na školách, teď se věnujeme seniorům,“ vysvětluje mluvčí českobudějovické Policie ČR Regina Tupá. „Děti a starší lidé jsou totiž častými oběťmi pachatelů trestných činů.“

V minulých dnech policisté diskutovali a promítali instruktážní filmy například v Domově pro seniory U Hvízdala nebo v kavárně kina Kotva.

Zlo je ostřejší

„Pachatelé se zaměřují hlavně na slabé a bezbranné nebo podnapilé osoby,“ říká strážník Bohumil Novák, vedoucí oddělení prevence u městské policie. Milan Smetana z obvodního oddělení Policie ČR Čtyři Dvory varuje, že lupiči a násilníci jsou teď nebezpečnější a ostřejší než před lety.

„Jsou rafinovanější a nestydí se zneužívat důvěřivosti starých lidí,“ říká Smetana. „Jejich agresivita stoupá bez ohledu na to, o jakou částku chtějí napadeného připravit.“

Častými pachateli jsou lidé v tíživé finanční sitauci, kteří chtějí získat peníze za každou cenu. Většinou jde o narkomany nebo gamblery.

„Dnešní doba nahrává spíš pachatelům než obětem,“ říká návštěvník besedy a promítání v kině Kotva. „Abych se bál vyjít na ulici, že mě někdo praští a sebere mi tašku.“

Mluvčí městské policie Kateřina Schusterová dodává, že v prevenci budou pokračovat. „Chystáme se i za nejmenšími dětmi do mateřských škol,“ slibuje Schusterová.

Rady seniorům, jak se chovat na ulici

- Věnujte velkou pozornost své tašce a kabelce, zvláště v městské hromadné dopravě, v nákupních centrech a na tržištích.
- Nenechávejte peněženku a doklady navrchu tašky.
- Vyhýbejte se temným zákoutím a odlehlým uličkám.
- Nechoďte blízko okraje vozovky s taškou směrem do silnice, protože by vám ji mohl někdo vytrhnout.
- Nepřijímejte nabízený doprovod nebo odvoz od lidí, které neznáte.
- Noste u sebe jen nezbytnou peněžní hotovost. Neupozorňujte chováním na to, že máte peníze či cennosti.
- Nesnažte se na ulici komukoliv pomoci tím, že se ho zastanete před útočníkem. Raději volejte linku 158.

Zdroj: Policie ČR