Před Okresním soudem v Českých Budějovicích stojí dvojice dnes už bývalých policistů z obvodního oddělení v ulici 28. října. Čelí obvinění z krádeže, porušování domovní svobody a zneužívání pravomoci veřejného činitele. Měli totiž prodávat na internetu kradené věci, a to i v pracovní době. O případu informoval ve čtvrtek týdeník Sedmička.

„Hlavní líčení bude pokračovat příští úterý. Dá se očekávat čtení závěrečných řečí. Pro oba obžalované budu požadovat podmíněné tresty odnětí svobody,“ uvedl žalobce Roman Tibitanzl. Na celou záležitost upozornil sochař Petr Schel. V listopadu 2009 mu zloději vykradli ateliér a odnesli si odsud třeba vysavače, rozbrusné pily a kotouče, ale i kombo a další komponenty pro hudební činnost. Ztrátu tehdy vyčíslil asi na 120 tisíc korun. „Vlastní pátrání po bazarech jsem bral jako samozřejmost. To ale žádné výsledky nepřineslo. Pátrání jsem proto rozšířil i na internet a zadařilo se,“ popisuje Schel. Oba stíhaní policisté podle něj udělali zásadní chybu – nabídli totiž k prodeji nezaměnitelnou věc, která byla navíc speciálně upravená. Jednalo se o kufr s ozdobným kováním. „Je to už přes dva roky a za celou tu dobu jsem nevěděl, co s mými věcmi je,“ podivuje se Schel.

Ve chvíli, kdy si domluvil s potenciálními prodejci schůzku, zalarmoval policisty a ti je měli při předání zboží zatknout. Podle Schela se měl původně zásah uskutečnit na adrese, kterou obžalovaní uvedli, později však policisté vyrukovali s tím, že k němu musí dojít na nějakém veřejně přístupném místě, konkrétně na benzinové čerpací stanici. Zatýkání nakonec prováděl specializovaný policejní útvar, tedy zásahová jednotka.

„Přišlo mi, že větší problém spatřují vyšetřovatelé v tom, že tito dva opustili službu a ty věci prodávali, než to, že se jedná o kradené věci. Myslím si, že to určitě není ojedinělý případ. Zpátky jsem dostal jen to, co jsem si sám vypátral,“ je přesvědčen Schel. Dodává, že v současné době nemá od soudu žádné informace o tom, jak se případ vyvíjí, protože není účastníkem řízení – v procesu totiž vystupuje pouze jako svědek, ale nikoliv jako poškozený. Jednání přitom běží už od loňského května. Podle soudkyně Ireny Tiché musel soud během hlavního líčení doplnit dokazování, jednalo se například o skutková zjištění ohledně počtu nalezených věcí.

„Obhájci předložili i jiné požadavky, chtěli třeba další informace ve výpovědích svědků,“ vysvětluje Tichá. Trestní stíhání obžalovaných doporučila na základě vlastního vyšetřování Inspekce Policie ČR. Případu se věnovala hned od listopadu 2009. „Loni v lednu byli oba zadrženi našimi pracovníky a byl podán návrh na zahájení trestního stíhání k Okresnímu státnímu zastupitelství v Českých Budějovicích. Státní zástupce náš návrh přijal a sdělil jim obvinění,“ říká mluvčí inspekce Radka Sandorová.

Jak uvedla budějovická policejní mluvčí Regina Tupá, ani jeden z obžalovaných už u policie nepracuje, ihned po svém zadržení byli totiž postaveni mimo službu a následně propuštěni. „Byli zproštěni výkonu služby,“ potvrzuje mluvčí Tupá.

Je pravděpodobné, že pokud soud dvojici skutečně odsoudí, kromě podmíněných trestů odnětí svobody dostanou nejspíš i zákaz činnosti u bezpečnostních složek. K policii by se však zřejmě nemohli vrátit ani v případě, že by je soud nakonec osvobodil. Jednou ze základních podmínek pro práci u policie je totiž občanská i morální bezúhonnost.