Jsou stíháni kvůli násilí proti skupině obyvatel 
a jednotlivci, obecného ohrožení, výtržnictví a hanobení národa, rasy, etnické a jiné skupiny osob. Všichni obvinění jsou na svobodě.

Jsou mezi nimi například 39letý muž, 36letá žena a 17letý mladík z Máje, kteří koncem června napadli ve Volfově ulici 17letou dívku. Vyhrožovali jí fyzickou likvidací. „Žena útok vnímala o to důrazněji, že již byla v předchozích dnech jednou napadena u dětského hřiště," řekl mluvčí Jiří Matzner.

Dalším obviněným je 46letý recidivista z Budějovic, který se v neděli večer opil a zřejmě chtěl zapálit bytovku pod prodejnou potravin v Mladém, kde žijí i Romové. Polil zeď hořlavinou a pak u ní manipuloval se zapalovačem. Díky zásahu tří mužů (45, 33 a 19 let) se mu to naštěstí nepovedlo. Dotyčného zalehli a drželi ho až do příjezdu policie. „Bylo to velké, hasiči a spousta policistů. Myslím si, že ten člověk je trochu blázen, ale dům asi zapálit nechtěl, byl totálně namol. Ti chlapi ho zbili tak, že skončil v nemocnici," řekl našemu Deníku očitý svědek Bohumil O. z Mladého. Policisté nyní stíhají údajného žháře pro obecné ohrožení.

„Oba případy mají souvislost. V prvním případě osoby z kritizované menšiny na ženu útočili, ve druhém zachránili životy a zdraví sousedů. Místo kritiky patří těmto lidem poděkování. Vše je jen potvrzením, že je nutno měřit stejným metrem, neboť dobří i špatní jsou na obou stranách," zdůraznil policejní mluvčí.

O tom, že narušování veřejného pořádku a porušování zákona není v podobných případech pouze doménou mužů, svědčí i třetí dílčí obvinění. Týká se dvou žen (26 a 32) z krajského města, které v neděli tropily výtržnosti před služebnou městských strážníků. Podle policejního mluvčího Jiřího Matznera vykřikovaly rasistická hesla a veřejně tak hanobily etickou, menšinovou skupinu obyvatel. „Ve svém protiprávním jednání pokračovaly i před strážníky. V případě odsouzení ženám hrozí až dvouletý nepodmíněný trest odnětí svobody," dodal Jiří Matzner.

Během všech tří víkendových demonstrací policisté zadrželi přes 200 lidí. Alarmující je, že je mezi nimi velká část mladistvých.

Podle velitele jihočeské pořádkové jednotky plukovníka Martina Součka někteří dokonce skončili v policejní cele hned několikrát. „Zřejmě to celé pojali jako nějakou formu zábavy. Mnohé z nich jsme zadrželi opakovaně. Někteří rodiče si pro děti přijdou a řeší to s nimi takříkajíc ručně hned na místě. Jiní hovoří o pošlapání práv a svobod dětí a jsou vůči nám velmi kritičtí, neboť se domnívají, že neuposlechnutím výzvy se jejich děti ničeho nedopustily. Ale tak tomu není, neuposlechnutí výzvy je přestupkem," řekl plukovník Souček ve čtvrtečním rozhovoru pro náš Deník.

Konflikty na sídlišti začaly 21. června, kdy se do sporu dostaly děti na hřišti a následně se zapojilo asi 100 dospělých. Reakcí byla demonstrace, která se uskutečnila 29. června. Po ní se stovky účastníků přesunuly na Máj, kde se někteří střetli s policisty. V sobotu 
6. července pak policie zasáhla na sídlišti proti účastníkům další protiromské demonstrace, kteří se tam přesunuli z centra, kde magistrát zrušil jejich neohlášené shromáždění. Naposledy 13. července došlo k dalším potyčkám. Policie zadržela 68 demonstrantů.