Je sobota kolem jedenácté večer. Erotický klub ve Strážném zívá nudou, i když na ceduli před zařízením nabízejí v němčině nová děvčata. Hustě sněží a barevná světýlka vábí do zařízení ty, kteří se nechají zlákat erotickými službami.

U stolku se nad lahví šampaňského baví lámanou němčinou klienti se zdejšími profesionálními společnicemi, které tu na pokojích poskytují sex.
Po stěnách fotografie svlečených slečen, u baru spousta lahví a v křeslech u televize posedává několik polosvlečených lidí.
Vzruch do zařízení přinese příchod několika policistů a policistek, kteří se tady objeví.
„Tyhle kontroly v nočních klubech provádíme celkem pravidelně,“ prozrazuje jedna z účastnic noční akce Marie Urbanová, inspektorka českobudějovického

ředitelství cizinecké policie.
Spolu s kolegy ze Strážného se tento víkend zaměřili také na několik zařízení, která tu u česko–bavorských hranic jsou. Jednalo se o policejní akci nazvanou, jak jinak, Advent.
„Přineste nám, prosím, cestovní doklady i doklady o zdravotním pojištění,“ obracejí se policisté na přítomné dámy i pány. Kontrolují totiž nejenom zaměstnankyně těchto erotických klubů, ale také návštěvníky a hosty.

Ukrajinská radost

Ženy se vydávají do svých pokojů a za chvíli přinášejí pasy.
Ukrajina, Rumunsko, Moldávie… Pestrá směsice národností, jejichž ženy si vydělávají tělem stovky kilometrů od domova.
„Líbí se nám tady,“ smějí se Ukrajinky v jednom z navštívených zařízení. Osazenstvo klubu, ve kterém tou dobou není žádný zákazník, se dobře baví. Rozhovor s policisty je pro ně zřejmě příjemným zpestřením každodenní rutiny.
„Pocházím ze Lvova a baví mě to tady. Je to paráda. Jsem tu už čtyři roky, támhle kolegyně ještě víc,“ ukazuje bruneta na drobnou ženu u protějšího stolu.

Na policejní kontroly je stejně jako ostatní zvyklá.
„Chtěla bych tu mít trvalý pobyt,“ dodává žena. Doklady má v pořádku, zdravotní pojištění také.
Policisté procházejí jednotlivé pokoje. Televize, kosmetika, nástěnné kalendáře obnažených žen.
„Někdy s sebou bereme i speciální psy, kteří dokážou najít drogy,“ vysvětluje další z členů policejní hlídky, když prochází malými pokojíky.
Policejní odborník na cestovní doklady zatím přejímá několik pasů a dalších dokumentů.

Problémy pod lupou

Sedí pak u baru a pod slabým světlem kontroluje víza i jejich pravost. Používá speciální pomůcky i lupu, které mu tuhle práci ulehčují. Když si není s něčím jistý, jde si doklady ověřit ven.

Policisté totiž při kontrolních akcích využívají tzv. schengenský informační systém, který zachycuje lidi, po kterých se třeba pátrá nebo kteří jsou vyhoštěni.
Hustě sněží a první auto protahuje zasněženou silnici. Vedle na plotě visí cedulka Ab 40 eur, která má přilákat hosty.
„Podobných zařízení tady ve Strážném za posledních několik let ubylo, některá změnila své jméno,“ dodává policista s úsměvem.
Je kolem půlnoci a policisté mají za sebou prohlídku tří zařízení. Ve všech měli pracovnice i zákazníci doklady v pořádku.
Jen v posledním klubu policisté litují toho, že s sebou nemají speciálně vycvičeného psa na vyhledávání drog. V době jejich příchodu totiž jedna z prostitutek cosi vyhazuje z okna. Jejich bdělému oku to však neuniklo a nacházejí pod oknem „jointa“.

„Bude tu toho patrně víc,“ říká zkušeně policista.
Šestice dam, které se v klubu nacházejí, má skleněný pohled a je na nich patrná určitá nervozita.
Tu se snaží rozptýlit dvojice německých zákazníků středního věku. Při kontrole vlastních dokladů jsou pak pánové trochu zaskočeni.

Strach z manželek

V Německu policisté zákazníky nočních klubů legitimovat nesmí, ale tady je to jiné. Nejdůležitější starostí je pro zákazníky to, aby se o jejich výletu nedozvěděly jejich zákonité manželky.
„Celkem jsme zatím zkontrolovali dvaadvacet lidí,“ říká velitel zásahu ze Strážného. „Bylo mezi nimi sedm zákazníků, šest Němců a jeden Čech.“

A odkud pocházejí poskytovatelky sexuálních služeb? „Byly z Ruska, Ukrajiny, Moldávie, Slovenska i z České republiky,“ doplňuje informaci o mezinárodní skladbě. Podotýká, že dříve se kontroly v jednotlivých klubech zdržely třeba i hodinu, protože tam bylo jak hodně zaměstnankyň, tak i zákazníků.
Zájem o placený sex v pohraničí už prý není takový. Na většině kněžek lásky je to dosti patrné. Většina z nich je starší než třicet let a na krasavici mezi nimi člověk narazí jen zřídkakdy.

A přitom se jejich majitelé snaží, jak nalákat zhýčkanou klientelu někým exotickým.
„Letos jsme například při kontrolách klubů načapali šest Nigerijek s padělanými nebo pozměněnými doklady,“ řekl před několika dny Zdeněk Neubauer, odborník na doklady z českobudějovického ředitelství cizinecké policie.

Noc je ještě mladá. Po půlnoci se do zasněženého Strážného a okolí vydají policisté znovu.
„Klienti do klubů přijdou, až se zavře nedaleké kasino,“ prozrazuje jeden z policistů. Utratí zde pak peníze, které jim zbyly, nebo případně to, co vyhráli.

Policejní akce Advent
– konala se 11. a 12. prosince na území Jihočeského kraje
– ve třiceti hlídkách se jí zúčastnilo 90 policistů, pět psovodů
– zkontrolovali celkem 557 osob, z toho 115 cizinců z tzv. třetích zemí, dále zkontrolovali sto objektů a 177 vozidel
– zjistili více než tři desítky přestupků, které jsou řešeny blokově, objevili jednoho člověka v pátrání