Jednoho z šoférů muži zákona objevili, druhému se zřejmě podařilo zavčasu uniknout. Obě mimořádné události se naštěstí obešly bez zranění.
Táborský policejní mluvčí Miroslav Doubek zmínil, že viníci zřejmě spadají do kategorie takzvaných svátečních řidičů. K prvnímu karambolu došlo v úterý po jedenácté hodině na 70. kilometru dálnice v katastru obce Chotoviny. „Do protisměrného pruhu najel řidič osobního vozidla Škoda Felicia s pražskou registrační značkou. Na základě oznámení projíždějících řidičů policisté okamžitě dálnici uzavřeli, vozidlo zastavili a řidiče potom bezpečně navedli do správného jízdního směru," popsal mluvčí Doubek.

Druhou podobnou situaci motoristé zažili ve čtvrtek před osmou hodinou večer. Bylo to v úseku mezi 95. a 100. kilometrem dálnice. Tentokrát se však chybujícího šoféra nepodařilo dohledat. „Policisté opět na základě informací projíždějících řidičů okamžitě uvedený úsek uzavřeli. Blíže neurčený automobil však již nenalezli, a to ani 
po důkladné prohlídce úseku, která je nutná z důvodu možné havárie vozidla při otáčení či opouštění dálnice. Po necelé čtvrthodině tak mohl být provoz opět obnoven," potvrdil Miroslav Doubek.

Kvůli bezpečnosti řidičů 
na nové jihočeské dálnici policie před časem zřídila specializovanou služebnu dálniční policie v Chotovinách. V současné době zde působí 11 příslušníků, kteří mají na starosti úsek od Mitrovic do Veselí nad Lužnicí. Drobnou nevýhodou zůstává, že zatím neslouží v nepřetržitém čtyřiadvacetihodinovém provozu. To se může projevit právě 
u mimořádných událostí, mezi něž patří třeba právě uzavírky kvůli řidičům v protisměru. Na dohled tak musejí dohlížet i policisté z jiných složek, například táborského dopravního inspektorátu nebo místních obvodních oddělení. O jejich konkrétním nasazení rozhoduje operační důstojník tísňové linky 158.

„Nepřetržitý provoz bude zajištěn po následném doplnění početního stavu, kdy dálniční policisté postupně zcela přeberou činnost a plnění policejních úkolů na dálnici," vysvětlil policejní mluvčí Doubek.

A jaký postih hrozí chybujícím řidičům? Především je nutné uvědomit si, že uzavírka dálnice je mimořádnou 
a velmi nebezpečnou událostí, která zpravidla vyžaduje okamžité zapojení desítek lidí. Nejen policistů, ale také hasičů a zdravotníků. Podobné zásahy jsou pro ně totiž v danou chvíli naprostou prioritou 
a zpravidla jsou na ně uvolněny všechny dostupné síly. Po uzavření dálnice úsekem projíždějí policisté a zjišťují, zda vozidlo v protisměru někde nehavarovalo nebo nezůstalo stát. Pokud na řidiče narazí, vyvedou ho co nejkratší cestou do správného směru.

Viníci ovšem musejí počítat s postihem. Podle míry zavinění mohou na místě dostat až dvoutisícovou pokutu. Ta může být ve správním řízení až pětinásobná. Hrozí i zákaz řízení od šesti měsíců do jednoho roku a v krajním případě i stíhání pro trestný čin obecného ohrožení. Za ten může soud při prokázání viny udělit tři až osm let za mřížemi. Postihu se mohou snadno dočkat i ti, kteří si oznámení 
o autech v protisměru vymyslí. Toto jednání je totiž možné kvalifikovat jako trestný čin šíření poplašné zprávy. Za něj hrozí až roční vězení nebo citelná finanční pokuta.