Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Porušili jste zákon, zaplaťte... Upozornění 'policie' je falešné

Jižní Čechy - Policejní prezidium vydalo výstrahu kvůli šíření počítačového viru. Falešnou zprávu dostaly desítky lidí z celé republiky. Podvodníci požadují 2000 korun za odblokování počítače.

3.1.2014 5
SDÍLEJ:

Falešnou zprávu od policie dostaly desítky lidí z celé republiky. Podvodníci požadují 2000 korun za odblokování počítače.Foto: Policie ČR

Porušili jste autorská práva, šíříte či prohlížíte zakázanou dětskou pornografii nebo jste kvůli své nedbalosti umožnili ostatním uživatelům nelegální přístup k chráněnému obsahu na internetu. V každém případě jste se tím dopustili závažných trestných činů se sazbou 
od dvou do dvanácti let vězení. Nechcete jít sedět? Tak zaplaťte!

Podobné zprávy s hlavičkou i oficiálním logem Policie ČR v nedávné době dostaly desítky lidí z celé republiky. Neznámý odesílatel se příjemcům snaží namluvit, že jim policie zašifrovala všechny soubory v počítači a ten tak nějakou dobu zůstane uzamčený. Minimálně po dobu vyšetření celé záležitosti. Jedinou možností, jak tento čas urychlit, je zaplacení požadované kauce ve výši 2000 korun.

Mluvčí policejního prezidia Jana Macalíková upozorňuje, aby lidé tuto částku v žádném případě neplatili. Jedná se totiž o rafinovaný internetový podvod. Podle platné české legislativy totiž není možné, aby se údajní pachatelé  zbavili trestně-právní zodpovědnosti zaplacením jakékoliv finanční částky.

Navíc neexistuje jakýkoliv právní titul, který by umožňoval deklarovaným způsobem po zaplacení takzvané pokuty eliminovat úkony trestního řízení. Škodlivý kód zvaný ransomware se začal masově šířit v září loňského roku a jeho autora se zatím přes všechna přijatá opatření nepodařilo dohledat.

Potvrzuje to fakt, že v posledních dnech útvary policie přijímají desítky mailů s dotazy od občanů, kteří si s ním nevědí rady.  Na monitoru se jim objevuje hlášení, že se dopouštějí trestného činu a jejich počítač bude blokován policií. Součástí tohoto upozornění je i informace o možnosti složení kauce.

Platba se má uskutečnit prostřednictvím zakoupené karty portálu Paysafecard, jenž je k dispozici 
ve vybraných maloobchodních řetězcích nebo na čerpacích stanicích. „Cílem pachatelů je tedy především vylákání finanční hotovosti. 
V žádném případě částku neplaťte," doporučila mluvčí Macalíková.

Uvedený vir se v české jazykové verzi začal masivně objevovat od loňského září. Česká republika je přitom podle zjištění policie jednou 
z posledních zemí Evropské unie a technologicky vyspělého zahraničí, kde je něco podobného vůbec možné. „Podle vnějších projevů a způsobů jsme zaznamenali postupně několik mutací šíření předmětného škodlivého kódu," doplnila Jana Macalíková.

Pokud jste falešné upozornění s požadavkem složení zmiňovaného obnosu obdrželi i vy, aktualizujte co nejrychleji své antivirové programy.

Policisté také doporučují, aby oslovení lidé vyhledali odborníky na IT a probrali s nimi další možnosti důmyslnějšího technického zabezpečení počítačů. Policie rovněž na svých stránkách (www.policie.cz) zpřístupnila on-line formuláře, kde můžete nahlásit jak šíření uvedeného viru, tak i jakýkoliv jiný závadový obsah na internetu (aplikace.policie.cz/hotline/)

„Oznámení na Policii ČR je vhodné především ve chvíli, kdy už dotčený zaplatil požadovaný neoprávněný poplatek. Případy, které mají společný prvek, zpracováváme hromadně," uzavřela policejní mluvčí Macalíková.

Autor: Pavel Kroupa

3.1.2014 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:
Novou cisternovou automobilovou stříkačku pořídil městys Ledenice dobrovolným hasičům díky dotaci.

Hasiči mohou stříkat o sto šest

Zbraně z Prachaticka zajištěné Národní centrálou proti organizovanému zločinu z Českých Budějovic.
8

Muži z Prachaticka předělávali zbraně na střelbu dávkou a vyráběli k nim tlumiče

Zloděj zavítal do zahrádkářské kolonie

České Budějovice – Zloděj se vloupal do sklepa domku v zahrádkářské kolonii v ulici Vl. Rady. Majitelé objektu, kteří ho přijeli po čtrnácti dnech zkontrolovat, zjistili, že se na jejich zahradu dostala škodná.

Chovatelé v Horní Stropnici opět chystají společnou výstavu

Horní Stropnice - Již 3. společnou výstavu chovatelů z regionu chystají v Horní Stropnici.

Lidická třída je znovu otevřena

České Budějovice – Ve čtvrtek 19. října se znovu otevřela pro automobilový provoz celá českobudějovická Lidická třída. O několik dnů dříve, než se původně předpokládalo.

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení