Vazebně stíhaní partneři Jiří Šmíd s Marií Bittnerovou, Michal Redaj a Arpad Rác z Kaplicka podle státního zastupitelství do loňska působili jako kuplíři 
na trase E55 mezi Kaplicí
a Dolním Dvořištěm a výměnou za ubytování nezákonně těžili z činnosti několika pro ně pracujících prostitutek. Podle obžaloby se při vymáhání svých „pohledávek" neváhali uchýlit ani k násilí.

Obžalovaná žena se dostala do sporu s předsedkyní senátu Olgou Smrčkovou po vystoupení svědkyně Jany T., která pracuje jako obsluha čerpací stanice u Kaplice, kde 1. listopadu 2012 došlo ke konfliktu mezi obžalovanými Šmídem a Bittnerovou, „jejich" prostitutkou Lucií P. 
a jejím druhem Markem M. Důvodem byl prý dluh za ubytování.

Ten Jiří Šmíd podle obžaloby vymáhal tak, že udeřil poškozenou do oka a pak ji údajně připravil o věci, které jí při pádu na zem vypadly 
z kapes. On sám jakékoliv násilí popírá. Svědkyně však mluvila jinak. Přestože si zpočátku událost nevybavila, protože podobné situace tam podle ní jsou skoro na denním pořádku, později vypověděla, že si je jistá tím, že obžalovaný se násilí na Lucii P. dopustil.

„Slyšela jsem nadávání, 
a když jsem vyběhla ven, viděla jsem tam tu šlapku, jak sedí na bobku, drží se za hlavu a brečí, protože dostala od tady toho pána. Asi to bylo kvůli penězům. Řekla jsem jim: ,to je teda úroveň, když chlap bije ženskou' a vyháněla jsem je. Pak toho nechali. Je tam toho strašně moc, pasáci versus jejich slečny. Věčně se tam někdo hádá, mlátí a nahání," popisovala Jana T.

Obžalovaný její výpověď odmítl. „Tohle není pravda, paní to nemohla vidět, protože se to nestalo, já jí nepraštil. Možná, že seděla na bobku a držela se za hlavu, ale určitě neříkala žádný au, au," reagoval Jiří Šmíd.

Když soudkyně Olga Smrčková výpověď rekapitulovala, obžalovaná jí nečekaně skočila do řeči a tvrdě jí vyčetla, že prý překrucuje některá důležitá fakta. „Mě nezajímají žádný takový domněnky nebo dedukce, chci, aby to bylo zaprotokolované přesně. Klidně mě za to potrestejte, " vykřikovala Marie Bittnerová.

Kromě předvolávání svědků, z nichž se někteří na výzvu soudu nedostavili, bylo součástí programu i přehrávání telefonických odposlechů mezi obžalovanými potažmo mezi nimi a prostitutkami. Třeba zrovna Marii Bittnerové nelze upřít jistou grácii. Přestože 
v hovorech s Jiřím Šmídem  nejde pro ostřejší slovo daleko, při kontaktu s dívkami většinou působí celkem mile 
a starostlivě. „Kdyby to nešlo, tak holt nepůjdeš, taky se nepo…e. Ale byla bych ráda, kdybys mohla, byla by tam jen Růžena s Denisou. Nechám to 
na tobě," odpovídá třeba prostitutce Nikole, která ji a jejího druha žádá o „den pracovního volna" kvůli nemoci.

Podobně vystupuje i při získávání nových dívek. „Já vás potřebuju jako sůl. Lidi chodí a pořád shání holky, přes svátky budou kšefty jako blázen. Přijeď sem, za chvíli budeš mít vyděláno. Naplánuj si to tak, abys tu mohla být už o víkendu, chodí mladí kluci, celé party. Bude to jako v Kaplici, zaplatíš jen nájem a zbytek, co vyděláš, si necháš, já to nepotřebuju. Bude jen na tobě, o kolik si řekneš," přesvědčuje Marie Bittnerová v odposleších  jednu z dívek.

V kontaktu se spoluobžalovaným Šmídem se přitom často vyjadřuje o prostitutkách velmi expresivně. „Já jen doufám, že nemá dluh. No, snad ne, i když blbá je na to dost. Ať si táhne kam chce, já už jí nechci. Možná by tam dnes za ní mohla jít ta tlustá svině," baví se dvojice o nečekaném odchodu další z prostitutek.

Hlavní líčení pokračuje.