Pavel Beňo, Václav Holub, Robert Jančovič, PhDr. Bohdan Ptáček a Martin Ševčík se údajně dopouštěli trestné činnosti jako členové organizované skupiny, a to 
v přesně nezjištěné době roku 2013. Všichni jsou obžalovaní ze zvlášť závažného zločinu nedovolené výroby a distribuce omamných a psychotropních látek a jedů, za který jim při prokázání viny hrozí osm až 12 let vězení.

Václav Holub se zpovídá také ze zločinu výroby a jiného nakládání s látkami s hormonálním účinkem. Podle státní zástupkyně Dagmar Šimákové totiž doma neoprávněně skladoval tisíce tablet a ampulí anabolik. „Obžalovaný přechovával tyto látky v mnohonásobně větším množství než povoluje zákon. Navíc k jiným účelům, než léčebným," vysvětlila žalobkyně.

Obžalovaní jakoukoliv vinu jednoznačně odmítají. Tvrdí, že policií zabavenou marihuanu měli pro vlastní potřebu, hlavně na výrobu mastí. Třeba Pavel Beňo ve svém úvodním projevu prohlásil, že on sám neměl s drogami nikdy nic společného. Stejně tak nechápe tvrzení o údajné organizovanosti skupiny a rozdělení rolí.

Některé ze spoluobžalovaných či svědků podle svých slov ani nezná, případně se s nimi setkal pouze v souvislosti s opravami či prodejem aut. Své stíhání si vysvětluje jako možnou mstu bývalého společníka v podnikání, korunního svědka Jana P. 
a Rakušana, který mu prý dluží peníze za auto. „V obžalobě je mi kladeno za vinu, že jsem údajně zprostředkovával výrobu pervitinu. Této trestné činnosti jsem se v žádném případě nedopustil," hájil se Pavel Beňo.

My a drogy? To ne!

Podobně mluvil i obžalovaný Martin Ševčík. Ten sice přiznal, že drogy občas užívá, ale prý s nimi neobchodoval. Obvinění je podle něj smyšlené. Tvrdí, že třeba v den, kdy měl podle obžaloby prodat jednomu ze zákazníků stovky gramů marihuany, byl prokazatelně s přítelkyní na dovolené v Chorvatsku.

Policie, potažmo státní zastupitelství, však prý na takové důkazy vůbec neberou zřetel. „Já za sebe říkám, že jsem nikdy nikomu žádnou marihuanu neprodal, není to pravda. My jsme byli údajně sledovaní operativci celní správy, kteří nás ale nikdy nezadrželi. Celou dobu nic nebylo, tak nevím, jak státní zástupkyně došla k tomu, že jsme měli rozdělené role. Není na to jediný důkaz, ani ze svědeckých výpovědí nic takového nevyplývá," zdůrazňoval Martin Ševčík.

Stejně jako on se od podané obžaloby distancoval i Václav Holub. Dosud netrestaný otec tří dětí zmínil, že celý život poctivě pracuje a rozhodně neměl zapotřebí obohatit se prodejem drog či anabolik. „Má chyba spočívá v tom, že jsem si nezjistil, co mohu doma skladovat a co nikoliv. Nejsem na ničem závislý a žádné drogy jsem nikdy neprodával. Martina znám delší dobu z posilovny, ale ostatní jen zběžně. Určitě jsem s nimi netvořil organizovanou skupinu," vypovídal Václav Holub.

Obdobné stanovisko zaujal Bohdan Ptáček. Obžalovaný 
s vysokoškolským titulem vysvětlil, že necelých pět gramů marihuany zajištěných u něj při domovní prohlídce měl 
na výrobu masti. Jakékoliv jiné nakládání s touto látkou odmítá. „Předmětných trestných činů jsem se nedopustil. V podstatě nemám k případu co říct. Jsem nekuřák, nepiji 
a s drogami jsem nikdy neměl nic společného," řekl.

Obchodování s drogami popřel i Robert Jančovič, kterého obžaloba viní, že zajišťoval fungování několika pěstíren marihuany. Obžalovaný přiznává, že konopí občas kouří, ale nekšeftoval s ním. To mu prý může dosvědčit přítelkyně, která je souzena pro jiný drogový delikt u okresního soudu. „Veškerá tvrzení obžaloby jsou zcela smyšlená. Nikdy jsem nebyl členem organizované skupiny a nepodílel se na distribuci drog," hájil se Robert Jančovič.

Hlavní líčení ve středu pokračuje výslechem svědků.