Senát 
v čele se soudcem Michalem Kubánkem jej uznal vinným  zvlášť závažným zločinem vraždy ve stádiu pokusu.

Toho se cizinec dopustil 
15. března před klubem Sklep Beseda v ulici Na Sadech, kde napadl 21letého Zdeňka D. 
a nejméně třikrát ho bodl nožem do břicha. Důvodem byl spor o Anastázii S., bývalou partnerku poškozeného a tehdejší přítelkyni obžalovaného. Dívka sehrála v incidentu stěžejní roli, podle soudu byla jeho spouštěčem.

Poškozený utrpěl těžké zranění tenkého střeva, kterému by bez rychlého a precizního zákroku lékařů budějovické nemocnice podlehl. Rozsudek zatím není pravomocný, obžalovaný se  na místě odvolal. Případem se tak bude zabývat Vrchní soud v Praze.

Předseda senátu Michal Kubánek při odůvodňování rozhodnutí uvedl, že senát neshledal u obžalovaného žádné polehčující okolnosti. Pävels Čursins už od počátku hlavního líčení vehementně popíral vinu a stavěl se do role oběti údajné agrese ze strany poškozeného. To on byl prý iniciátorem konfliktu, obžalovaný se podle svých slov jen bránil. Z toho důvodu se odmítal omluvit a pokud už projevoval lítost, týkala se spíše jeho vlastní osoby než následků, které způsobil poškozenému. 


I ve svém závěrečném projevu použil na adresu Zdeňka D. silná slova. „Vše je výsledkem jeho bezcharakterního, drzého a krvežíznivého jednání. 
I on mi způsobil fyzickou a morální újmu. Útočil na mě 
se zvířecí agresivitou. To, že jsem ho pořezal, nelze považovat za atentát na jeho život. Prosím soud, aby rozumně posoudil celou situaci a projevil milosrdenství vůči mé osobě," litoval se obžalovaný.

Předseda senátu takovou obhajobu odmítl a označil ji 
za účelovou. Svědkové i videozáznam z místa činu totiž hovořili zcela jinak. A právě záběry bezpečnostní kamery se staly klíčovým důkazem, 
o který se senát opíral.

„Soud považuje konflikt 
za situační, nikoliv za připravený. V baru se setkali mladí lidé pod vlivem alkoholu, to jistě sehrálo podstatnou roli. Kamerový záznam neprokazuje, že by obžalovaný byl v tíživé situaci a přímém ohrožení. Toto tvrzení naopak vylučuje. Je zjevné, že obžalovaný měl vztek na poškozeného 
a chtěl se mu pomstít," zmínil soudce Michal Kubánek.

Obžalovaný postavil svou obhajobu i na tom, že Zdeněk D. se za dobu soužití s Anastázií S. choval k dívce velice hrubě a údajně ji často fyzicky napadal. Konflikt spolu měli také v klubu, to před soudem do určité míry potvrdil i sám poškozený.

Ten přiznal, že se dostal 
s dívkou do slovní rozepře 
a na to konto jí plivl do obličeje. Tím však prý jeho aktivní role končila. Pävels Čursins, který inkriminovaného dne kromě alkoholu konzumoval 
i marihuanu, to tak ale nejspíš nevnímal. A rozhodl se, že dá sokovi pořádně za vyučenou. „Poškozený se mohl v minulosti chovat k Anastázii S. nehezky, rozhodně to ale nebyl on, kdo konflikt vyprovokoval. Je zjevné, že provokatérem byl obžalovaný. Jeho cílem bylo pobodat poškozeného, jak útok dopadne, mu bylo úplně jedno," dodal předseda senátu Michal Kubánek.

Uložený trest je na samé spodní hranici zákonné sazby, která je od 10 do 18 let. Senát se při jeho ukládání zcela ztotožnil se závěrečným návrhem krajského státního zástupce Petra Duška. A vyhověl mu také u dalších jím navrhovaných opatření – výkonem trestu ve věznici s ostrahou (byť by vzhledem k závažnosti skutku připadal v úvahu přísnější typ zvýšené ostrahy), vyhoštěním  na dobu neurčitou, propadnutím věci (nože) 
a povinností uhradit bolestné ve výši, jakou spočítal znalec 
z oboru soudního lékařství František Vorel. Tedy oněch zhruba 163 tisíc korun. Poškozený požadoval půl milionu korun, zbytek částky 
se musí pokusit získat v občanskoprávním řízení.
„V žádném případě se nejednalo o nutnou obranu. Je nepochybné, že obžalovaný hodlal poškozeného usmrtit," zdůraznil žalobce Petr Dušek.

Více o případu čtěte zde:

Pobodání před klubem v ulici Na Sadech řeší krajský soud

Důvodem pobodání na Sadech může být spor mužů o dívku