VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Původ prostředků na nákup domu soudy nezkoumaly

České Budějovice - Bývalá manželka se nechce smířit s povinností vrátit bývalému muži tři miliony korun.

23.10.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/ archiv

Ital Licurdo se zamiloval do Jihočešky Daniely nepochybně se vší vážností, protože když chtěl jako fyzická osoba koupit dům, v němž v Budějovicích podnikal, což cizincům tehdy předpisy neumožňovaly, poskytl jí na něj 3 150 000 Kč.Přítelkyně pak uzavřela kupní smlouvu jako kupující a vlastnické právo bylo vloženo v její prospěch. Spolu se prý dohodli tak, že Licurdo se bude chovat k nemovitosti jako její vlastník a užívat ji především s přítelkyní, od roku 2000 manželkou. Pro případ, že by to nešlo, měla se situace řešit převodem vlastnictví na něho nebo vrácením poskytnutých prostředků.

Tak stav věci alespoň shledal budějovický okresní soud.

K 9. březnu 2007 bylo česko-italské manželství rozvedeno. Licurdo se ještě před rozvodem z bytu vystěhoval.

Na „bejvalku" pak podal žalobu o vrácení částky, kterou paní Daniele na pořízení nemovitosti poskytl. Žalovaná naopak tvrdila, že prostředky na koupi domu byly její.

Okresní soud v Českých Budějovicích uvěřil Licurdovi a v červnu 2007 rozhodl, že se žalovaná na úkor žalobce bezdůvodně obohatila a musí toto obohacení vydat.

Krajský soud v červenci 2008 rovněž nepovažoval za potřebné dokazování ke zdrojům, ze kterých žalobce zmiňované peněžní prostředky získal. Jestliže je prokázáno, že byly původně uloženy na devizovém účtu založeném žalobcem, nemůže žádný další důkaz tuto skutečnost vyvrátit. Není rozhodující, jaký byl původ italských lir převedených posléze na českou měnu. Účet v lirách zakládal žalobce v době, kdy žalovaná o něm nevěděla, a sám také s těmito lirami disponoval.

Okresní soud proto podle odvolací instance důvodně zamítl další důkazní návrhy žalované směřující k tomu, že žalobce nemohl mít zmiňované finanční prostředky z podnikání ani z dědictví. I kdyby navrhované důkazy takto vyzněly, neznamená to, že žalobce fakticky tyto prostředky v lirách neměl, řekl soud. Výpisy z účtů vyvrátily verze žalované, že na účet byla vložena částka v české měně půjčená jejími rodiči.

Podle soudu právní důvod, pro který žalobce peníze na zakoupení domu poskytl, odpadl. Jde tedy o bezdůvodné obohacení získané žalovanou. Tento majetkový prospěch je povinna vydat.

Předtím, než soud vydal tento rozsudek, podal příslušný soudce, který věc řešil, trestní oznámení na rodiče paní Daniely pro podezření z křivého svědectví. V řízení před trestním soudem v jejich věci nebylo vyvráceno tvrzení obviněných, že uvedené částky vložili na předmětný účet oni, ani jejich vysvětlení, jak k těmto penězům přišli. Po prověření zásad dědického řízení v Itálii s oznamovací povinností dědice majetku nad 50 milionů lir nebo nemovitostí a po dožádaném výslechu sourozenců pana Licurda o bratrově nemajetnosti soud naopak uzavřel, že nemohl získat tvrzeným způsobem prostředky na zaplacení nemovitosti v ČR. Rodiče slečny Daniely obžaloby zprostil.

K Ústavnímu soudu

Mezitím podala Daniela ústavní stížnost proti tomu, že jihočeské soudy zamítly její návrhy na dokazování původu peněžních prostředků z údajného dědictví žalobce po matce.

Zpochybnila, že by měl jakoukoliv možnost získat prostředky na nákup nemovitostí. Jeho věrohodnost podle ní zpochybňuje i konkurzní řízení na jeho společnost v Itálii. Jestliže soudy konstatovaly, že je bezpředmětné zkoumat otázku původu peněz, zkrátily stěžovatelku v možnosti účinné obrany. I tak prý doložila, že podstatná část peněz určených na koupi předmětných nemovitostí byla poukázána z jejího účtu.

Ústavní soud (ÚS) ale její stížnost odmítl. Soud prvního stupně provedl velmi podrobné dokazování, které ještě doplnil i soud odvolací. Oba soudy také velmi podrobně a pečlivě zhodnotily všechny provedené důkazy, přičemž provést všechny navrhované nejsou povinny. Proč tomu bylo v případě důkazu směřujícího ke zjištění původu finančních prostředků žalobce, velmi obšírně a logicky odůvodnil krajský soud. Rozhodnutí soudů jsou jasná, přesvědčivá, nemají znaky svévole a mezi zjištěními a závěry z nich vyvozenými není extrémní rozpor. Napadenými rozhodnutími k porušení základních práv, jichž se stěžovatelka dovolává, zjevně nedošlo, řekl ÚS.

Jednejme znovu!

Zjištění trestního soudu o nevěrohodnosti tvrzení pana Licurda jsou nicméně podle Daniely novými důkazy, dříve civilnímu soudu neznámými, které by byly způsobilé vést k jinému rozhodnutí ve věci. Proto podala žalobu o obnovu řízení. Argumenty podpořila i omluvou ministerstva spravedlnosti za pochybení při obvinění jejích rodičů a příslibem jejich odškodnění.

Okresní soud její žalobu zamítl. Uzavřel, že zmíněné trestní řízení nezpochybnilo základní tezi občanskoprávního rozsudku. Poukázal na pregnantní vyjádření odvolací instance, že není třeba zjišťovat původ peněz, které byly složeny na devizový účet žalobce, včetně zkoumání italského způsobu dědění. Ústavní soud pak odmítl, že by jihočeské soudy rozhodovaly nespravedlivě. I kdyby ony liry nepocházely z dědictví po matce vkladatele, nemohlo by to vést k příznivějšímu rozhodnutí pro žalovanou, uzavřel okresní soud. Ani vyjádření ministerstva o odškodnění není podle něj rozhodnou skutečností ve věci.

Paní Daniela, nyní již s novým příjmením, se odvolala. Její zástupkyně zopakovala argumenty pro povolení obnovy řízení, opatrovník nezvěstného pana Licurda měl naopak rozhodnutí první instance za správné.

Krajský soud poté rozhodnutí první instance o zamítnutí žaloby na povolení obnovy řízení potvrdil.

Okresní soud podle něj správně konstatoval, že rozhodnou skutečností ve věci není otázka, odkud prostředky složené žalobcem pocházely. Pak ovšem tvrzená nová zjištění z trestního řízení, že žalobce nemohl nic zdědit, nemohou být rozhodná ani v žalobě o povolení obnovy řízení, uzavřel soud. Proti jeho rozhodnutí je přípustné dovolání v případě, že by Nejvyšší soud ČR shledal, že jde o spornou věc zásadního právního významu.

Autor: Vladimír Majer

23.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Motor porazil Kladno na domácí půdě 3:0.
26

Ve šlágru kola ČEZ Motor přehrál Kladno a potvrdil druhou příčku v tabulce

Jiří Pospíšil.

Jihočeši většinou podpoří při volbě předsedy Jiřího Pospíšila

Není taška jako taška, říká kněz

České Budějovice - Sbírka na opravu střechy Studentského kostela Svaté Rodiny je v plném proudu. Část už se opravuje, na další dvě se musí počkat.

Dětským domovům věnují lesníci stromky zdarma

České Budějovice - Smrčky nebo borovičky si mohou u Lesů České republiky (LČR) objednat dětské domovy nebo azylová zařízení. Lesníci dodají zdarma stromky až na udanou adresu.

Veletrh Vzdělání a řemeslo začal

České Budějovice - Kováři, truhláři, sochaři i kadeřnice. Na českobudějovickém výstavišti ve středu začal 23. ročník veletrhu Vzdělání a řemeslo.

Medvědi dostali do výběhů pořádné čerstvé kmeny

Český Krumlov - Velkou radost mají českokrumlovští medvědáři, že se podařilo získat do medvědária statné stromy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT