O necelé tři týdny později vyrukoval tento podvodník s novou a originální fintou, která mu vynesla nejméně 48 tisíc korun. I tentokrát spoléhal na svou výřečnost, obratnost, sympatický vzhled, ale i pořádnou dávku drzosti. Nakonec měl však smůlu a od pátečního dopoledne už obývá celu budějovické vazební věznice.

O jeho zadržení se mimo jiné zasloužil statečný majitel autosalonu z jednoho jihočeského okresního města.

Podle vyšetřovatele začal Jiří K. na konci února navštěvovat hospody a restaurace, kde už někdy v minulosti byl. Při jednání s majiteli se odvolával na své „známé", kteří v dané oblasti měli lukrativní zaměstnání a vynikající pověst.

Jednalo se třeba o podnikatele, zemědělce, starosty nebo záchranáře. Právě tito lidé měli údajně slavit narozeniny. „Víte, posílá mě ten a ten, který zrovna pořádá narozeninovou oslavu. Aby nemusel platit zálohy 
za sudy, potřeboval by půjčit aspoň dva prázdné. Za dva tři dny vám je zase přivezu zpět," nakukával podvodník nic netuším hostinským.

Dlužno dodat, že většina z nich údajným oslavencům ani nezavolala, nic neověřovala a sudy bez problémů vydala. Jiří K. je rovnou odvezl do dvou sběrných míst v Budějovicích, kde dostal tisíc korun za jeden.

Ani zde se nikdo příliš nezajímal, kde k sudům přišel. Pokud ano, bez váhání předložil občanský průkaz a nadiktoval skutečné telefonní číslo, které používal. Kriminalisté mu prozatím prokázali nejméně 12 případů.

Pikantní ovšem je i způsob, jakým sudy do krajského města dopravoval. Sám totiž auto nevlastnil a navíc má zákaz řízení. Nejprve proto využíval vůz své družky, ale když se rozešli (poté, co ji fyzicky napadl kvůli telefonátu bývalému příteli), přišel na způsob, kterým vyšetřovatelům doslova vyrazil dech. Aby totiž ušetřil náklady za benzin, navštěvoval autosalony a předstíral zájem o koupi určitého auta. Nejprve si ho však chtěl na den dva půjčit a vyzkoušet.

„Aby pak nemusel za půjčení platit, dovezl ve smluveném termínu auto na dvůr salonu a utekl. Nikdy z něj nic neodcizil. Když se náhodou nedostal na dvůr, zaparkoval venku, auto zamkl, klíče dal do obálky a tu následně hodil do schránky," popsal Deníku vyšetřovatel případu.

Jednou podvodník auto nestihl zavčasu vrátit, protože mu cestou došel benzin. Zajel na parkoviště, vůz uzamkl a klíče nechal na nejbližší čerpací stanici. Odtud také rovnou zavolal do salonu, kde si mají vozidlo vyzvednout.

Tak dlouho se se džbánem pro vodu chodí, až se ucho utrhne. Policisté už byli podvodníkovi na stopě a varovali před ním všechny majitele autosalonů v kraji. Jeden z nich se s recidivistou vzápětí setkal. Neztratil hlavu a zachoval se obdivuhodně.

O hlavu většímu a zřejmě nepoměrně silnějšímu muži půjčení slíbil, ale vymínil si, že mu nejprve ukáže, jak vozidlo funguje. Posadil se proto za volant a nic netušícího pachatele rovnou odvezl na nejbližší policejní služebnu. Tam ho drželi až do příjezdu kriminalistů. „Když já tak strašně rád jezdím, stačí mi, že se svezu," řekl K. na výslechu.

Své skutky nepopíral, naopak se k nim hrdě hlásil. Když mu policisté předložili záběry kamer ze salonů, řekl prý jen: „kdo mě to tam fotil, to je ale pěkná fotka. Jasně, jsem to já…" Loni v září byl předčasně propuštěn z vězení a bude muset odsedět i dva roky z původního trestu. Ten nový bude každopádně delší o dalších několik let.