Přesně před třemi lety, 21. prosince 2007, byly slavnostně přeřezávány hraniční závory a oslavováno historické rozšíření schengenského prostoru o Českou republiku a dalších osm států střední a východní Evropy.

Schengen je vyzdvihován coby prostor volného pohybu osob, v jehož rámci je možné projíždět hranicemi bez pasových kontrol a zastavení. Nejen Jihočeši, kteří měli stále v dobré paměti dřívější ostnaté dráty, se těšili, že padla další bariéra Evropy.
Nastal volný pohyb osob a zboží, celníci z hranic zmizeli. Oddechli si takzvaní pendleři či firmy, které obchodují se zahraničím.

Schengen znamenal také změny pro práci cizinecké policie. V té po třech letech od vstupu republiky do schengenského prostoru nezůstal kámen na kameni. Některým jihočeským policistům se to ale nelíbí.

„K 1. lednu 2011 proběhne transformace Služby cizinecké policie,“ říká Simona Daňková, mluvčí cizinecké policie na jihu Čech.
„Vznikne čtrnáct oblastních ředitelství podřízených krajským ředitelstvím policie, nikoliv ředitelství Služby cizinecké policie jako dosud. Početní stavy policistů oblastního ředitelství Služby cizinecké policie České Budějovice se zredukují. Někteří policisté budou převedeni do Prahy a Středočeského kraje, jiní najdou uplatnění u jihočeské policie.“

Do Prahy a středních Čech míří z jihu stovka policistů. Mnozí jsou nespokojeni a cítí se dotčeni. „Ubezpečovali nás, že po transformaci zůstaneme sloužit blízko svého bydliště, ale teď mnozí z nás musí třeba až do Prahy nebo do středních Čech,“ říká policista, jehož jméno Deník zná, ale který si nepřeje být jmenován kvůli možným nepříjemnostem. „Neberou se ohledy na vazby ani na vztahy, které jsme tu navázali, ale ani na zkušenosti získané při práci u cizinecké policie.“

Zásadní změna transformace Služby cizinecké policie přitom měla záviset na schválení novely zákona o pobytu cizinců, ke které zatím nedošlo. „Pokud novelu schválí, bude vyřizovat dlouhodobé pobyty a víza k pobytu nad devadesát dnů Odbor azylové a migrační politiky,“ pokračuje Simona Daňková s tím, že kromě jiného tuto činnost měla na starosti právě cizinecká policie.

„Zatím budeme vyřizovat žádosti o dlouhodobé pobyty my. V nové struktuře budeme mít pracoviště v Českých Budějovicích, Táboře a Strakonicích, Oddělení pobytových agend bude v Českých Budějovicích, Písku a Jindřichově Hradci,“ doplňuje Daňková.

Policistům v pohybu za jejich dosavadní práci děkuje ředitelka jihočeské cizinecké policie Ivana Zelenáková. „Policisté i občanští pracovníci vykonávají náročnou a zodpovědnou práci mnohdy i na úkor osobního života a rodiny,“ říká Ivana Zelenáková. „Chápou službu u policie nejenom jako poslání, ale také jako tvrdou a poctivou práci ve prospěch spoluobčanů při ochraně jejich životů, zdraví a majetku. Přeji jim proto hodně pracovních úspěchů v novém služebním zařazení i v osobním životě,“ dodává Ivana Zelenáková.

(S přispěním Luboše Dvořáka)

Jak to bylo k 21. 12. 2007
Po vstupu České republiky do schengenského prostoru vzniklo na jihu Čech jedno oblastní ředitelství služby cizinecké policie, 6 inspektorátů cizinecké policie, 7 skupin povolování pobytu, jeden odbor specializovaných činností a jedna skupina dokumentace. Ředitelství plní úkoly související s pobytem cizinců na území republiky.