Okolo čtvrtečního incidentu, který se odehrál na českobudějovickém nádraží kvůli přepravě gymnaziálních studentů z Ústí nad Labem se rozpoutala vášnivá diskuse. Skupině mladých Severočechů se podařilo zablokovat jeden vlak, který kvůli nim vůbec nevyjel. "Policie výtržníky legitimovala a dále budou problém řešit České dráhy," řekla včera (15.6.) policejní mluvčí Štěpánka Uhlířová.

"Naše průvodčí nemohla bezpečně vypravit spoj, protože se na schůdcích vlaku i na peróně zdržovali lidé. Vše je v tuto chvíli předmětem dalších šetření a zjišťování a vyslýchání účastníků a svědků. Policii jsme přivolali proto, že České dráhy nesmí legitimovat cestující. Tuto pravomoc mají jen policisté. V tuto chvíli můžeme jen odhadovat, kolik dalších cestujících vlaku, bylo incidentem poškozeno. A jestli od nás budou požadovat odškodnění. Finanční ztráty, které z toho pro České dráhy vyplynou, budeme následně nárokovat u toho, kdo problém způsobil," řekl za České dráhy Radek Joklík z Generálního ředitelství. 

Soukromý dopravce GW Train Regio, který stál u prvopočátku problému s přepravou studentů, otázky Deníku vzal na vědomí, nicméně se k incidentu dostud nevyjádřil.

V reakci na článek Deníku jsme získali vyjádření jednoho z přímých účastníků incidentu. Jedná se o studenta z Ústí nad Labem, který si nepřál být jmenován. O situaci řekl: "Vraceli jsme se z vodáckého kurzu z Vyššího Brodu. Dojeli jsme do Boršova, kde jsme měli nasednout na vlak. Protože jsme se do vlaku nevešli, přistavili nám náhradní autobus. Do toho se nás vešla ale jen polovina. Pro zbytek se měl autobus vrátit. V Budějovicích jsme dobíhali vlak a seděli jsme v něm. A v tu chvíli jsme zjistili, že byla zavolaná policie." Studenti z ústeckého gymnázia z Jateční 22 se prý jen těšili domů a byli hladoví a nedokázali potlačit své rozhořčení. "Policistům jsme předkládali občanky a oni si nás zapisovali. Policie prokázala, že nedokáže řídit tento stát. Takto se chovát k elitám národa. Policii na nás zavolal dispečer, protože jsme údajeně zdržovali vlak. My jsme jen hezky poprosili, fyzicky jsme nikomu nebránili. Měli jsme místenky," dodal student. 

Zástupkyně ředitele gymnázia Květuše Klierová neměla o situaci žádné konkrétní informace: "Učitelé, kteří se studenty cestovali, přijdou do práce až v pondělí. Zatím jsem s nimi nemluvila."

Podle slov dalšího svědka, který si také nepřeje být jmenovaný, začal problém na straně soukromého dopravce GWTR, který velkou skupinu studentů s doprovodem odmítl vpustit do vlaku v Boršově, i když měli být měsíc předem objednaní. "Pro skupinu asi 100 lidí přijel do Boršova autobus GW pozdě a vzal jich půlku. Ta půlka přišla minutu před odjezdem rychlíku do Prahy k vlaku, stáli ve dveřích, posedali okolo s tím, že se rozhodně nikam nepojede, než přijede druhá půlka. Na výzvu, ať si nastoupí, reagovali arogantně až agresivně," řekl údajný očitý svědek. "Následně byla přivolána na pomoc policie. Následovala učitelská rada studentům ve smyslu "zavolali na nás policajty, budeme tvrdit, že jsme nastupovali pomalu, protože lidi nám blokovali kupé, kam máme místenky". Přičemž předtím 15 minut postávali na peroně a nic," dodal svědek. 

 

Celé to bylo zbytečné, tvrdí České dráhy

"Problém s nedostatečně zajištěnou přepravou velké skupiny cestujících, který vznikl u soukromého dopravce, se bohužel rozhodla tato skupina řešit na úkor našeho rychlíku č. 708 a dalších cestujících tím způsobem, že zabránila jeho odjezdu ze stanice České Budějovice. Přitom část skupiny, která snad měla dojet náhradním autobusem údajně objednaným společností GW Train, mohla bez potíží odcestovat do Prahy následnými spoji.

Tady je potřeba zdůraznit, že České dráhy neodpovídají za to, jakým způsobem soukromý dopravce přepravuje cestující, zda má dostatečnou kapacitu vlaků pro přepravu skupin a nemají ani žádné informace o tom, zda a kdy pro ně tento alternativní dopravce operativně doobjednává náhradní dopravu.

Vzhledem k tomu, že R 708 musel být v důsledku tohoto incidentu odřeknut, museli všichni naši další cestující z tohoto rychlíku využít následných spojů. Veškeré nároky, které tito cestující uplatní na naší společnosti, budeme požadovat po vinících a zároveň vyčíslíme sankci za zpoždění respektive odřeknutí vlaku.

Celé to bylo velmi zbytečné. Ve chvíli, kdy cestující zjistili, že je GW Train nepřepraví standardně, mohli okamžitě zavolat na naše zákaznické kontaktní centrum a problém s námi řešit už během přepravy do Českých Budějovic. Většina jízdenek Českých drah je přenosná, studenti mohli tedy odcestovat následným spojem. Což nakonec kvůli incidentu stejně udělali. Protože namísto toho postávali na schůdcích a v těsné blízkosti vlaku, nemohla naše průvodčí kvůli jejich bezpečí odjezd vlaku schválit," řekl za ČD Radek Joklík z Generálního ředitelství.