VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Severočeši zablokovali vlak na budějovickém nádraží

České Budějovice - Na vyzvání nádražní ostrahy přijeli ve čtvrtek v podvečer policejní hlídky řešit incident na vlakové nádraží. Jeden člověk při něm měl vstoupit do kolejiště.

15.6.2018 31
SDÍLEJ:

Z českobudějovického nádraží nakonec neodjel vlak, který blokovala skupina osob ze severních Čech. Jeden člověk vstoupil do kolejiště. Incident se obešel bez zranění.Foto: Deník / Radka Doležalová

Okolo čtvrtečního incidentu, který se odehrál na českobudějovickém nádraží kvůli přepravě gymnaziálních studentů z Ústí nad Labem se rozpoutala vášnivá diskuse. Skupině mladých Severočechů se podařilo zablokovat jeden vlak, který kvůli nim vůbec nevyjel. "Policie výtržníky legitimovala a dále budou problém řešit České dráhy," řekla včera (15.6.) policejní mluvčí Štěpánka Uhlířová.

"Naše průvodčí nemohla bezpečně vypravit spoj, protože se na schůdcích vlaku i na peróně zdržovali lidé. Vše je v tuto chvíli předmětem dalších šetření a zjišťování a vyslýchání účastníků a svědků. Policii jsme přivolali proto, že České dráhy nesmí legitimovat cestující. Tuto pravomoc mají jen policisté. V tuto chvíli můžeme jen odhadovat, kolik dalších cestujících vlaku, bylo incidentem poškozeno. A jestli od nás budou požadovat odškodnění. Finanční ztráty, které z toho pro České dráhy vyplynou, budeme následně nárokovat u toho, kdo problém způsobil," řekl za České dráhy Radek Joklík z Generálního ředitelství. 

Soukromý dopravce GW Train Regio, který stál u prvopočátku problému s přepravou studentů, otázky Deníku vzal na vědomí, nicméně se k incidentu dostud nevyjádřil.

V reakci na článek Deníku jsme získali vyjádření jednoho z přímých účastníků incidentu. Jedná se o studenta z Ústí nad Labem, který si nepřál být jmenován. O situaci řekl: "Vraceli jsme se z vodáckého kurzu z Vyššího Brodu. Dojeli jsme do Boršova, kde jsme měli nasednout na vlak. Protože jsme se do vlaku nevešli, přistavili nám náhradní autobus. Do toho se nás vešla ale jen polovina. Pro zbytek se měl autobus vrátit. V Budějovicích jsme dobíhali vlak a seděli jsme v něm. A v tu chvíli jsme zjistili, že byla zavolaná policie." Studenti z ústeckého gymnázia z Jateční 22 se prý jen těšili domů a byli hladoví a nedokázali potlačit své rozhořčení. "Policistům jsme předkládali občanky a oni si nás zapisovali. Policie prokázala, že nedokáže řídit tento stát. Takto se chovát k elitám národa. Policii na nás zavolal dispečer, protože jsme údajeně zdržovali vlak. My jsme jen hezky poprosili, fyzicky jsme nikomu nebránili. Měli jsme místenky," dodal student. 

Zástupkyně ředitele gymnázia Květuše Klierová neměla o situaci žádné konkrétní informace: "Učitelé, kteří se studenty cestovali, přijdou do práce až v pondělí. Zatím jsem s nimi nemluvila."

Podle slov dalšího svědka, který si také nepřeje být jmenovaný, začal problém na straně soukromého dopravce GWTR, který velkou skupinu studentů s doprovodem odmítl vpustit do vlaku v Boršově, i když měli být měsíc předem objednaní. "Pro skupinu asi 100 lidí přijel do Boršova autobus GW pozdě a vzal jich půlku. Ta půlka přišla minutu před odjezdem rychlíku do Prahy k vlaku, stáli ve dveřích, posedali okolo s tím, že se rozhodně nikam nepojede, než přijede druhá půlka. Na výzvu, ať si nastoupí, reagovali arogantně až agresivně," řekl údajný očitý svědek. "Následně byla přivolána na pomoc policie. Následovala učitelská rada studentům ve smyslu "zavolali na nás policajty, budeme tvrdit, že jsme nastupovali pomalu, protože lidi nám blokovali kupé, kam máme místenky". Přičemž předtím 15 minut postávali na peroně a nic," dodal svědek. 

 

Celé to bylo zbytečné, tvrdí České dráhy

"Problém s nedostatečně zajištěnou přepravou velké skupiny cestujících, který vznikl u soukromého dopravce, se bohužel rozhodla tato skupina řešit na úkor našeho rychlíku č. 708 a dalších cestujících tím způsobem, že zabránila jeho odjezdu ze stanice České Budějovice. Přitom část skupiny, která snad měla dojet náhradním autobusem údajně objednaným společností GW Train, mohla bez potíží odcestovat do Prahy následnými spoji.

Tady je potřeba zdůraznit, že České dráhy neodpovídají za to, jakým způsobem soukromý dopravce přepravuje cestující, zda má dostatečnou kapacitu vlaků pro přepravu skupin a nemají ani žádné informace o tom, zda a kdy pro ně tento alternativní dopravce operativně doobjednává náhradní dopravu.

Vzhledem k tomu, že R 708 musel být v důsledku tohoto incidentu odřeknut, museli všichni naši další cestující z tohoto rychlíku využít následných spojů. Veškeré nároky, které tito cestující uplatní na naší společnosti, budeme požadovat po vinících a zároveň vyčíslíme sankci za zpoždění respektive odřeknutí vlaku.

Celé to bylo velmi zbytečné. Ve chvíli, kdy cestující zjistili, že je GW Train nepřepraví standardně, mohli okamžitě zavolat na naše zákaznické kontaktní centrum a problém s námi řešit už během přepravy do Českých Budějovic. Většina jízdenek Českých drah je přenosná, studenti mohli tedy odcestovat následným spojem. Což nakonec kvůli incidentu stejně udělali. Protože namísto toho postávali na schůdcích a v těsné blízkosti vlaku, nemohla naše průvodčí kvůli jejich bezpečí odjezd vlaku schválit," řekl za ČD Radek Joklík z Generálního ředitelství.

Autor: Radka Doležalová

15.6.2018 VSTUP DO DISKUSE 31
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 35 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel ŘIDIČ NÁKLADNÍ DOPRAVY SE SKLÁPĚCÍMI NÁVĚSY. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: řidičský průkaz sk. C + E, profesní průkaz, karta řidiče do digitálního tachografu, praxe, platné psychotesty, zodpovědnost. , Kontakt na dispečera: 724 575 640. Pracoviště: Jafa zemědělské služby s.r.o. - jarošovice, Jarošovice, č.p. 281, 375 01 Týn nad Vltavou 1. Informace: František Janovský, +420 602 166 178.

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 25 000 Kč

Elektrotechnici a technici energetici přístrojů, strojů a zařízení Montér/Technik měření a regulace. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou 1 rok (poté na dobu neurčitou), 37,5 h/týdně, Náplň práce: montážní a zkušební činnosti na elektrozařízeních a rozvodech, Požadavky: vzdělání: obor slaboproud, Ostatní požadavky: řidičský průkaz skupiny B; základní znalost práce s PC a IT;výpis z rejstříku trestů slučitelný s pracovní pozicí; spolehlivost, zodpovědnost, samostatnost, dobré komunikační schopnosti, schopnost pracovat v týmu, Zaměstnanecké výhody: penzijní připojištění, týden dovolené navíc, pololetní odměny nad rámec hrubé mzdy, V případě zájmu kontaktujte na uvedený e-mail:. Pracoviště: I&c energo a.s. - je temelín, 373 01 Temelín. Informace: Zdeňka Dědičová, .

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 20 450 Kč

Účetní všeobecní ÚČETNÍ KRAJSKÉHO SOUDU. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20450 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, Ukončené VŠ vzdělání ekonomického směru, trestní bezúhonnost, samostatnost, pečlivost, organizační a komunikační schopnosti, Znalost práce na PC: MS Office, Outlook, Internet na uživatelské úrovni, předchozí praxe 5 let, Další informace:, Odměňování podle nařízení vlády č. 341/2017 Sb., pl. tř. 11, pracovní poměr na dobu určitou v délce jednoho roku s možností prodloužení na dobu neurčitou, výběr uchazečů bude proveden na základě zaslaných podkladů a osobního pohovoru, Uchazeč podá písemnou přihlášku, v níž uvede:, a) jméno, příjmení a titul , b) datum a místo narození, c) státní příslušnost, d) místo trvalého pobytu, e) kontaktní telefon, mail, adresa, f) datum a podpis uchazeče., K žádosti uchazeč připojí: , a)životopis s údaji o dosavadních zaměstnáních a odborných znalostech, b)doklad o dosaženém vzdělání - ověřená kopie, Lhůta pro podání přihlášky: do 14.7.2018 , Místo a způsob podání přihlášky:, - osobně na podatelně Krajského soudu v Českých Budějovicích, Zátkovo nábřeží 2, České Budějovice, č. dv. 11 (přízemí), - písemně na adresu: Krajský soud v Českých Budějovicích, personální oddělení, Zátkovo ná-břeží 2, České Budějovice, PSČ 370 84. Pracoviště: Krajský soud v českých budějovicích, Zátkovo nábř., č.p. 10, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Personální odd., .

Obchod - Obchod Obsluha čerpacích stanic a mycích linek 18 000 Kč

Obsluha čerpacích stanic a mycích linek dopravních prostředků PRODAVAČ/KA NA ČERPACÍ STANICI. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: So a Ne volno, vyučení nebo praxe prodavačky. Pracoviště: Autoservis novotný spol. s r.o., Táborská, č.p. 568, 375 01 Týn nad Vltavou 1. Informace: Miroslav Novotný, +420 602 445 757.


Programový vedoucí Českého rozhlasu České Budějovice Petr Meškán.

EXKLUZIVNĚ: Budova rozhlasu patří do kulturní mapy Jihočeského kraje

Anna Sattranová v Café Deník na workshopu věnovanému dětským úrazům.

Maminkám poradila, co dát do lékárničky

Již nejsou mezi námi

České Budějovice - Poslední rozloučení v Obřadní síni českobudějovického krematoria.

Když je znáte, volejte policii

České Budějovice - Policisté žádají občany, kteří poznají některého ze tří mužů na fotografii, aby je kontaktovali na lince 158 nebo čísle 974 226 720.

OBRAZEM: Lipno Sport Fest 2018 má svůj program

České Budějovice - Zájemci se budou moci na konci srpna zúčastnit již sedmého ročníku Lipno Sport Festu. Netradičně začne festival již v sobotu 18. srpna, na rozdíl od minulých let, kdy začínal v neděli. Nejen Jihočeši si budou moci vybírat z bohaté nabídky sportovních aktivit až do neděle 26. srpna.

Krásná žena z Orientu, Ruska či Uruguaye? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny A

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či náměstích. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaší favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT