Mimo jiné za řízení pod vlivem pervitinu 
a marihuany, projetí červené 
na semaforu a ujíždění policejní hlídce a hlavně za porušování pravomocného zákazu řízení. Opakované maření úředního rozhodnutí však není jediným prohřeškem proti zákonu, jenž má momentálně nezaměstnaný muž s trvalým bydlištěm na adrese magistrátu na svědomí. U okresního soudu se ve středu zpovídal také ze čtyř krádeží, jichž se dopustil v rozmezí pouhých několika dní na podzim loňského roku.

Státní zástupkyně Renata Frelichová uvedla, že v noci 
z 8. na 9. září se šroubovákem vloupal do dodávky Renault Master na parkovišti u Billy 
v ulici M. Horákové a odnesl sluneční brýle, reproduktor subwoofer, osobní doklady, dvě platební karty a padesát korun v drobných mincích. Celkem po sobě zanechal zhruba sedmitisícovou škodu.

„Věci jsem vzal, ale to auto jsem nepoškodil, bylo odemčené," vysvětloval obžalovaný. V rozporu s tímto tvrzením je svědecká výpověď poškozeného majitele Lukáše S., který řekl, že auto bylo zamčené a pachatel se do něj dostal po vypáčení okénka zavazadlového prostoru.

Ještě téhož dne pachatel zajel na čerpací stanici v Litvínovicích, natankoval naftu 
a ujel bez placení. Provozovatel Jan P. přišel o 400 korun. Přestože se okradený nepřipojil s nárokem na náhradu škody, jako první z poškozených se včera dočkal alespoň částečného vyrovnání.

Když soudce Jan Petr vybídl obžalovaného, aby tento dluh nějak řešil, vytáhl mladík tři stovky a se znatelnou lítostí je předal poškozenému. „Že 
se omlouvám," reagoval pak se širokým úsměvem na tváři na soudcův  dotaz, zda chce Janovi P.  ještě něco říct. Hned
o den později po krádeži 
na benzince Martina Pavla dvakrát kontrolovala policie kvůli tomu, že obcházel auta
s baterkou a nahlížel dovnitř. Poprvé to bylo v ulici U Výstaviště, asi za dvě hodiny 
u servisu v Českém Vrbném.

Zatímco v prvním případě ke škodě na cizím majetku nedošlo, ve druhém ano. Zloděj totiž vnikl do neuzamčeného fiatu a sebral náhradní klíč, baterky, montážní klíče, šroubovák a další  nářadí za nejméně 4000 korun. Protože ho 
na místě zadrželi policisté 
se strážníky, nestačil věci rozprodat nebo rozdat a poškozený majitel Roman K.  je dostal zpět.

Ani on se proto nepřipojil s nárokem na úhradu škody. „Do aut jsem vnikal kvůli špatné životní situaci. Užíval jsem dlouhodobě pervitin, teď  jsem ale tři měsíce čistý," hájil se obžalovaný. K jeho zadržení vypovídali tři policisté 
a dva strážníci, kteří byli 
na místě. „Když jsme to tam procházeli, objevili jsme 
u rozvodny muže, který předstíral, že je opilý. Dělal, že o ničem neví," vypovídal policista Oldřich K. „Byl stočen 
do klubíčka a dělal, že tam spinká," potvrzoval strážník.

Poté předstoupil Jakub K. z Bechyně, jemuž Martin Pavel odcizil jízdní kolo, protože prý se bál, že mu dojde benzin 
a musel by jít pěšky. „Chtěl bych se omluvit, ale to kolo bylo opřené o zeď, nebylo zamčené," soukal ze sebe obžalovaný.

Soud vyslechl i šest policistů a další dva strážníky, kteří dotyčného zastavili při řízení se zákazem. „Toho maření lituji, přišel jsem o zaměstnání a dostal se na ulici. Předtím jsem osm let jezdil kamionem, to víte, síla zvyku. Teď už neřídím, auto jsem prodal, abych neměl nutkání. Teď si hledám práci, není to jednoduché," poznamenal obžalovaný.

Soudce vyhověl návrhu žalobkyně a udělil trest odnětí svobody na 14 měsíců podmínečně odložený na tři roky. Za volant se Martin Pavel neposadí 40 měsíců. „O vině jsme neměli pochyb. Prokazuje ji jeho doznání i výpovědi svědků," řekl soudce.