Až náraz do zdi domu v Pašinovicích ukončil úterní zběsilou jízdu 63letého muže z krajského města ve vozidle Renault Laguna. Krátce po 17. hodině zavinil nehodu dalších dvou aut Peugeot 206 a Nissan Primera na hlavní silnici E55 v Holkově u Velešína.

Jako jediný z ní vyvázl zcela nezraněn a místo aby zastavil a poskytl ostatním pomoc, začal bezohledně ujíždět pryč. Za sebou zanechal těžce zraněný manželský pár s malým dítětem ve vozidle peugeot a lehce zraněného spolujezdce v nissanu. Jen několik málo minut předtím se přitom údajně proháněl po Velešíně v silně podnapilém stavu, kličkoval ze strany na stranu a ohrozil životy několika lidí na tamním sídlišti.

Když jej začal pronásledovat strážník Václav Ottenschläger, způsobil málem další nehodu na výjezdu z města na hlavní silnici. Jen zázrakem tak ostatní účastníci provozu vyvázli bez zranění. Jedním z nich je i Stanislav Rychnavský z Velešína, který zastavil u nehody jako první. „Při předjíždění mě minul v protisměru snad o deset centimetrů. Jen se štěstím to do mě nenapálil. Byla to pecka, když jsem zastavil a vrátil se na místo, čekal jsem, že najdu tři auta. Byla tam však jen dvě. On to normálně objel a jel dál, jako by se nechumelilo,“ zdůraznil svědek Rychnavský.

Po nárazu skončil peugeot v poli, nissan se otočil kolem své osy a zůstal stát na silnici. Třiatřicetiletou řidičku peugeotu s těžkým zraněním horní končetiny a hlavy transportoval do nemocnice vrtulník, její o tři roky starší manžel utrpěl zranění dolní končetiny. Ve vozidle s nimi cestovala i čtyřletá dcera, která však naštěstí vyvázla bez jediného šrámu. Z Holkova se zběsilý řidič vydal směrem na Římov a Strážkovice. To už mu ale byl na stopě velešínský strážník Václav Ottenschläger. Krátce před nehodou se totiž na služebnu dostavila žena, která oznámila, že se po městě pohybuje evidentně opilý řidič, který ohrožuje ostatní účastníky provozu. Strážník proto nasedl do služebního auta a vydal se dotyčného hledat.

„Zahlédl jsem ho na náměstí. Viditelně kličkoval z jedné strany silnice na druhou a mířil směrem na sídliště. Tam jsem ho dojel a dal mu znamení k zastavení, abych ho mohl zkontrolovat, zda není pod vlivem alkoholu. Místo toho šlápl na plyn a začal ujíždět přes celé sídliště pryč,“ popsal Ottenschläger. Podezřelý řidič ještě jednou projel celé město a ohrozil přitom několik chodců. Když vyjížděl z města na hlavní silnici směrem do Českých Budějovic, způsobil další kolizní situaci, která jen náhodou neskončila nehodou. Na nepřehledném horizontu v Holkově pak začal riskantně předjíždět přes plnou čáru výše zmíněné vozidlo peugeot.

Protože však jelo v protisměru jiné auto, nevešel se na silnici a zezadu narazil do předjížděného peugeota, který nárazem roztočil. „Po domluvě s operačním důstojníkem jsem dále prováděl monitoring jeho pohybu. Jel jsem za ním přes Římov směrem na Strážkovice. U Pašinovic ale nezvládl řízení a kvůli vysoké rychlosti vyjel z pravotočivé zatáčky a přeletěl rovně přes kontejnery a zídku. Vzal přitom dopravní značení a následně se zastavil před jedním domem,“ vysvětlil Václav Ottenschläger. Dodal, že ani v té chvíli se ještě nechtěl zběsilý řidič vzdát. Bleskově zařadil zpátečku a pokusil se vycouvat, což se mu však kvůli závažné poruše na vozidle naštěstí nepodařilo. Sám ale zůstal naprosto nezraněn, dokonce mu ani nevystřelily airbagy.
Když ho Ottenschläger (už jako řadový občan) následně omezil na svobodě, nijak se prý nebránil a nechoval se ani agresivně. Až do příjezdu policie zůstal klidně sedět v autě. Potvrzují to i další očití svědkové, kteří se bezprostředně po nehodě na místě sešli. Je mezi nimi i Jana Maleňáková z Pašinovic. Ta dostala v první chvíli pořádný šok. V místech, kde vůz skončil, si totiž pár minut předtím hrály její děti.

„Slyšela jsem strašnou ránu a myslela si, že táta štípá na dvoře dřevo. Po chvilce jsem vyběhla ven a najednou byla plná náves lidí a policajtů. Ten chlap jen vylezl z auta a někomu volal, že to dneska pěkně po… Šel, jako když nešel, takže byl zcela nepochybně opilý,“ zdůraznila Maleňáková.

Přitěžující okolnost

Když přijeli na místo policisté, řidič se odmítl podrobit kontrolní dechové zkoušce i odběru krve ve zdravotnickém zařízení, což pro něj bude v dalším řízení přitěžující okolností. Na místě proto přišel o řidičský průkaz a navíc okamžitě putoval do policejní cely. Ještě během noci kriminalisté zahájili jeho trestní stíhání.

Viní jej z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti, ublížení na zdraví a neposkytnutí pomoci řidičem dopravního prostředku. Kromě toho způsobil také značnou materiální škodu, která jen na vozidlech dosahuje přibližně 160 tisíc korun. V případě uznání viny a následného odsouzení mu proto hrozí trest odnětí svobody až na pět let.