Od začátku prázdnin vypátrali městští strážníci šestici kradených kol, každoročně ale evidují v průměru desítky případů. Podle mluvčí českobudějovických strážníků Věry Školkové je úspěšnost objasňování různá, do pátrání se zapojují nejen oni, ale i policie. „Kolikrát nám pachatelé třeba tvrdí, že kolo patří jejich kamarádovi nebo známému. Policie potom toto tvrzení musí samozřejmě ověřit,“ vysvětlila Věra Školková.

Pachatelé se zpravidla zaměřují spíše na kola modernější, jelikož z nich mohou při prodeji vytěžit vyšší zisk. Ztrácet se ale mohou i kola starší, ať už pro vlastní potřeby pachatelů či na náhradní díly.

Kromě policie a pojišťoven slouží pro cyklisty i speciální Mapa krádeží kol. Do projektu pod organizací CykloBudějovice mohou lidé přidávat a prohlížet své případy, tedy místo a čas krádeží či typy zmizelých kol. Statistika slouží k vytipování rizikových lokalit či jednotné evidenci všech případů. A to i těch, které na policii poškození nenahlásí.

Pokud člověk své kolo pouze ztratí, případně jej kdokoliv odloží ve městě, může se bicykl dostat až do skladů ztrát a nálezů města. Po třech letech bez vyzvednutí jde pak na prodej.