Za smolaře týdne by bylo možné podle tiskového mluvčího Městské policie České Budějovice Davida Štýfala označit muže, který v úterý skončil v rukou strážníků. "Muž v pátrání se strážníkům pokoušel utéct, schovat i uplavat. Neuspěl a skončil v rukách policistů," uvedl David Štýfal.

Netradiční zákrok mají za sebou strážníci městské policie v Českých Budějovicích. "Strážníci si všimli muže, který odpovídal popisu hledané osoby. Během ověřování totožnosti se muž pokusil hlídce utéct a schovat. To muži nevyšlo, tak v zoufalosti skočil do řeky Malše a pokusil se uplavat. Na druhém břehu již čekala smíšená hlídka strážníka s policistou, která muže vytáhla," popsal zásah David Štýfal.

Hasiči v pondělí řešili historicky první požár elektromobilu v Jihočeském kraji. Stal se v Dyníně.
V Dyníně shořel elektromobil. K ohni musel speciální kontejner z Mladé Boleslavi

V úterý 28. června krátce před druhou hodinou odpoledne prováděla hlídka městské policie běžnou kontrolní činnost v Biskupské ulici. Strážník si zde všiml muže, který odpovídal popisu hledané osoby Policií ČR. "Strážník k muži přistoupil a vyzval ho k prokázání totožnosti. Muž hlídce tvrdil, že u sebe nemá žádné doklady, ale svou totožnost chtěl prokázat ústně. Nadiktované údaje se však plně neshodovaly s totožností osoby, za kterou se chtěl vydávat," přiblížil podrobnosti případu David Štýfal s tím, že ve chvíli, kdy muž viděl, že jeho strategie nemá příliš šancí na úspěch, tak se pokusil utéct a následně schovat u mostu přes řeku Malši. V tu dobu po muži pátraly i ostatní hlídky v okolí. Ve chvíli, kdy se smyčka postupně utahovala a prchající muž již neměl kam utéct, tak se rozhodl skočit do řeky a strážníkům uplavat. Na druhém břehu již čekala smíšená hlídka policisty se strážníkem, která muže z vody vytáhla.

Policista následně muže ustanovil jako čtyřiatřicetiletého muže z Českobudějovicka, po kterém bylo vyhlášeno celostátní pátrání. Muž byl předveden na obvodní oddělení Policie ČR, kde byl předán policistům k dalšímu opatření.

Strážník ve svém volnu pomohl k dopadení osoby v pátrání

Strážník městské policie zasáhl i ve svém volnu a pomohl k zadržení jiné osoby v pátrání. "Strážník se ve svém volnu procházel po Lannově třídě, když si u obchodního domu Prior všiml mladého muže, který odpovídal popisu hledané osoby. Strážník se rozhodl muže sledovat a tuto skutečnost neprodleně oznámil na linku 156. Operátorovi na lince předával přesné informace, kam se podezřelá osoba pohybuje. Přivolaní kolegové následně muže ztotožnili a skutečně se potvrdilo, že jde o sedmnáctiletého mladíka v celostátním pátrání," uvedl David Štýfal. Strážníci mladého muže předvedli na obvodní oddělení Policie ČR, kde byl předám policistům k dalšímu opatření.

Agresivní muž poškodil kamenem osobní automobil

Městská policie řešila v minulých dnech i osobní konflikt. V sobotu 25. června přijalo operační středisko městské police oznámení o agresivním muži bez domova, který měl oznamovateli poškodit zaparkovaný vůz. K události mělo dojít v krátce po půl desáté večer v českobudějovické městské části Čtyři Dvory. Mezi oznamovatelem a agresivním mužem mělo dojít ke slovní rozepři. Výsledkem byl hozený kámen, který rozbil čelní sklo osobního automobilu Audi.

Pád větroně na letišti v Plané.
Na letiště v Plané u Budějovic spadl větroň. Pilot přežil a je v nemocnici

"Agresivní muž nespolupracoval ani s přivolanými strážníky. Odmítl prokázat svou totožnost a na zákonné výzvy nereagoval. Navíc svou agresivitu neustále stupňoval. Strážníci proti muži nakonec museli použít donucovací prostředky a nasadili mu služební pouta," popsal zásah David Štýfal. Muž se stal důvodně podezřelý ze spáchání trestného činu poškození cizí věci. Hlídka si proto na místo přivolala Policii ČR, která si událost převzala k dalšímu řešení.

Podnapilý muž poničil před radnicí kolostav

Hodinu po půlnoci ze soboty na neděli 26. června spatřil operátor městského kamerového systému dva muže na Nám. Přemysla Otakara II. Jeden z mužů manipuloval u radnice s kolostavem takový způsobem, až ho vytrhl z ukotvení do dlažby, přičemž došlo k jeho poškození. Na místo byla ihned vyslána hlídka městské policie. Dvacetiletý muž z Českých Budějovic se stal podezřelý ze spáchání přestupku proti majetku. Událost bude předána ke správnímu orgánu k dořešení. Muži hrozí pokuta až 50 tisíc korun.

Strážníci našli mladíka v celostátním pátrání

V neděli 26. června krátce po čtvrté hodině odpoledne prováděli strážníci městské policie běžnou kontrolní činnost v Nádražní ulici. U Obchodního centra Mercury si hlídka všimla mladého muže, který odpovídal popisu hledané osoby. Strážníci k muži přistoupili a vyzvali jej k prokázání totožnosti. "Patnáctiletý mladík u sebe neměl žádné doklady, a tak se prokázal ústně. Po ověření nadiktovaných údajů se skutečně ukázalo, že je po mladíkovi vyhlášeno celostátní pátrání. Strážníci hocha předvedli na obvodní oddělení Policie ČR, kde byl předán policistům k dalšímu opatření," uvedl David Štýfal.

Strážníci zasahovali u podnapilého agresivního muže

V pondělí 27. června přijalo operační středisko městské policie oznámení o agresivním podnapilém muži poblíž parku 4D. Na místo byly neprodleně vyslány hlídky městské policie.

Ke strážníkům se přihlásila skupinka dětí, která hlídce agresora označila. "Jeden z chlapců strážníkům uvedl, že se podnapilému muži snažil poskytnout pomoc, ale ten ho místo poděkování napadl. Měl ho udeřit pěstí a následně i škrtit. V ten moment mu přispěchali na pomoc jeho kamarádi a podnapilého muže odstrčili," řekl k případu David Štýfal.

Místo střetu v parku Na Mlýnské stoce.
Děti na koloběžkách v Budějovicích zranily cyklistku i chodce. Hledají se svědci

"Podnapilý muž nebyl pro strážníky neznámou osobou. V minulosti s ním řešili již několik událostí týkajících se narušení veřejného pořádku. Ani v tomto případě nebyla s šestadvacetiletým mužem z Českých Budějovic snadná domluva. Muž nekontroloval své pohyby ani chování. Pro svou podnapilost byl nebezpečný sám sobě i svému okolí. Nekontrolovaně okolo sebe kopal a máchal rukama. Strážníci proti muži použili donucovací prostředky a nasadili mu služební pouta," doplnil David Štýfal.

Po zklidnění byl muž podroben orientační dechové zkoušce. Přístroj na měření alkoholu v dechu ukázal hodnotu 2,72 promile. Strážníci si na místo přivolali Policii ČR, která si událost převzala k dalšímu řešen