(Celá jména neuvádíme kvůli ochraně totožnosti dalších nezletilých dětí obžalované, které mají stejné příjmení jako matka, pozn. redakce). 

Jak již náš Deník informoval v listopadu v článku Tragickou smrt ročního hocha začal rozplétat krajský soud, podle státního zastupitelství je údajným hlavním viníkem muž.

Právě on měl totiž kritického dne v květnu 2012 dítě 
na starost v době matčiny nepřítomnosti. Jemu svěřený chlapec zemřel po několika dnech v nemocnici na komplikace spojené s krvácivým otokem mozku. Ten  podle původních odhadů soudních znalců vznikl silným a prudkým třesením hlavičkou. Během hlavního líčení lékaři původní hypotézu změnili. Jako pravděpodobnou příčinu poranění označili úder, zřejmě pěstí.

Obžaloba viní Romana B. 
z ublížení na zdraví s následkem smrti, oba expartneři jsou pak stíháni pro týrání svěřené osoby s následkem smrti, protože na těle dítěte byla i poranění staršího data.  Oba obžalovaní u soudu možnou vinu jednoznačně odmítají.

Včera dopoledne před senátem v čele se soudcem Alešem Kolářem vystoupili bývalí sousedé z velešínské ubytovny, kde se tragédie stala. Soud se jich dotazoval především na okolnosti soužití obžalovaných, respektive jejich vztah k dětem. Kromě zemřelého chlapce totiž v bytě žily 
i další dvě nezletilé dcery Petry G. z předchozích vztahů.

Ty jsou nyní v ústavní péči, protože se jich matka (která se mezitím odstěhovala na Moravu a přivedla na svět další dítě, což bylo i důvodem odročování soudu) vzdala. Později žádala o jejich vrácení do péče, to ovšem zamítl českokrumlovský okresní soud.

Jako první se v úterý pokoušela vnést světlo do objasnění tragédie bývalá sousedka Eva G., která momentálně žije 
u dcery v Německu. Žena vypověděla ke kritickému dni to, že v noci slyšela hlasitě plakat dítě. Nejprve si myslela, že je to její vlastní vnuk, ale potom jí dcera řekla, že nářek vychází od sousedů.

„Pak vím, že tam někdo bouchal na dveře. Později se říkalo, že tam byly děti zavřené a nemohly ven. Ráno jsem chtěla jít venčit psa a na chodbě běhalo strašně moc lidí. Pan Roman nesl dítě z jejich pokoje do bytu Petřiny matky a někdo říkal, že volali sanitku. Když přijeli doktoři, miminko bylo na přístrojích, ale žilo," vzpomínala Eva G.

Když se jí předseda senátu Aleš Kolář dotazoval, jak by hodnotila obžalovanou jako matku, svědkyně se nejprve dušovala, že Petra G. se o děti starala vzorně. Vzápětí však vzpomněla situace, kdy obžalovaná údajně chodila k sousedům „žebrat o jídlo" a sháněla se po borové vodě, aby chlapci ošetřila poraněné oči. Tato zranění vznikla podle obžaloby v důsledku týrání, podle obžalované byla způsobena tím, že si chlapec „mnul oči".

„Děti byly věčně samy doma a oni chodili do hospody. Teď popíjí venku před domem víno, smutek na ní není vidět. Slyšela jsem, jak řekla, že M. (jméno zemřelého) byl stejně nechtěné dítě. Pak tam říkala, že Roman M. několikrát přidusil, ale nevěřila tomu, že by ho dokázal zabít," vypovídala tato svědkyně v přípravném řízení na policii.

Její dcera Denisa G. před soudem potvrdila, že i ona slyšela v noci před tragédií 
usedavý pláč ze sousedního bytu. Když druhého dne vyšla na chodbu, viděla obžalovaného, jak vynáší bezvládné dětské tělíčko z bytu ven.

„Byl takovej vyklepanej, ale nic neříkal. Malej měl rozhozené ruce i nohy, byl hlavou dolů a byl celej bílej. Pak přijela záchranka a lidi plašili. Roman pak stál před barákem, byl vyklepanej a tekly mu slzy. Ona (obžalovaná) pak přišla a chovala se, jako by 
se jí to netýkalo. Pak akorát chodila v černém, a to bylo všechno," popisovala svědkyně Denisa G.

Další svědkyně Hana K. soud rovněž ujišťovala o tom, jak byla Petra G. dobrá matka, při výslechu na policii ale rovněž mluvila jinak. „Ten malý plakal od pátku do neděle. Přes den ani moc ne, hlavně v noci. To už se vzbudil i můj muž, že je to hrozné. Ten pláč mi připadal tak, že ho něco muselo bolet," vypovídala včera Hana K.

„Petra se furt směje a dělá, že se nic nestalo. Zpočátku byla hodně vysmátá, pak jí to asi došlo. Ona zamykala děti do pokoje, sama chtěla mít klid," hodnotila svědkyně obžalovanou při výslechu na policii.


Soud bude pokračovat výslechem dalších svědků.