V prvním případě, na zájezdě v červenci 2019, cestou po nezajištěném chodníku nedaleko vrcholu hory Bosruck při sestupu z ferraty Wildfrauensteig zahynula čtyřiadvacetiletá Dagmar. S ferratou neměla žádné problémy, uklouzla na mokrém a kluzkém povrchu a zřítila se ze svahu.

Ferrata Drachenwand v pohoří Salzkammergut-Berge. Ilustrační foto.
Zakopla, byla to nešťastná náhoda. Tak tragédii z Alp shrnul obviněný průvodce

Se skupinou více než dvaceti lidí šel tehdy do hor Jan Linhart. Dostal za to i zaplaceno. „Dalibor Urban zcela vědomě nezajistil certifikovaného vůdce, navíc nevyhodnotil předpověď počasí, kdy byl hlášen výskyt bouřek v oblasti,“ popsala v obžalobě státní zástupkyně Libuše Zemanová. Pravidla porušil i výrazně nadlimitním počtem účastníků. „Maximální počet je šest vedených osob na jednoho certifikovaného horského vůdce, kterým ovšem Jan Linhart nebyl.“

Ferrata Drachenwand v pohoří Salzkammergut-Berge.Ferrata Drachenwand v pohoří Salzkammergut-Berge. Zdroj: Deník/Zuzana Gabajová

Co se Jana Linharta týká, ten podle žalobkyně navzdory vědomí, že je zcela nekompetentní a nemá žádné oprávnění působit jako horský průvodce, pozici vedoucího zájezdu přijal. „Nevyhodnotil počasí, i když byly předpovídány bouřky, neprobral to s Daliborem Urbanem na dálku, neověřil si aktuální počasí a zcela ignoroval varování místních i turistů, aby na ferratu kvůli blížícím se bouřkám nevstupovali,“ shrnula státní zástupkyně.

Ve druhém případě, také při sestupu, tentokrát z ferraty Drachenwand, zahynula pětadvacetiletá Radka. To se stalo v srpnu 2020 a výpravu vedl sám Dalibor Urban. I v této výpravě bylo příliš mnoho lidí, přes 15. Už na samém počátku se ukázalo, že Radka bude mít s ferratou potíže. „Poškozenou nedostatečně informoval o náročnosti cesty, panovalo velmi teplé počasí a hrozila dehydratace, zařadil ji na výstup, ačkoli zjistil, že není dost zkušená a má zcela nevhodné obutí,“ vyjmenovala Libuše Zemanová. Dále nevěnoval při výstupu dostatečnou pozornost jejímu stavu, i když ho ostatní opakovaně upozorňovali, že není schopna bez pomoci ostatních pokračovat, a z cesty ji nevrátil. Vysílená Radka při sestupu spadla a zřítila se ze skály.

Jak se u soudu hájili obvinění? A co k neštěstí řekl soudní znalec, zkušený horský vůdce a instruktor lezení a lyžování Karel Kříž? K tématu připravujeme další články. 

Dalibor Urban v prvním bodě obžaloby, tedy že za sebe do hor poslal nekvalifikovaného Jana Linharta, učinil tzv. prohlášení viny k prvnímu skutku, tedy se přiznal a soudkyně předeslala, že jeho prohlášení o vine přijme a rozhodne o výši trestu a výši škody. Už tak o případu, u kterého byl Jan Linhart, mluvit nemusel, vzdal se práva na dokazování v hlavním líčení.

U soudu pak popsal, co se dělo na Drachenwandu, kde byl coby horský průvodce. S klienty mu pomáhala jeho tehdejší přítelkyně Kateřina, ta ale odbornost horského průvodce nemá. Odmítl, že bylo vedro k nesnesení, jak zaznělo v obžalobě, podle něj bylo na výstup ideální počasí, přes 25 stupňů. A až na místě zjistil, že Radka na žádné ferratě nikdy nebyla. Po značnou část cesty ji musel dojišťoval lanem, ale dal na její ujištění, že vše zvládne. Při sestupu podle něj měla jistou chůzi a nic nenasvědčovalo tomu, že by jí měl někdo pomáhat. Uklouzla a zřítila se nešťastnou náhodou.

Dalibor Urban (druhý zleva) a Jan Linhart (vpravo) u českobudějovického soudu.
Budějovický soud začal projednávat tragický případ úmrtí dvou žen v Alpách

Pozůstalí požadují odškodnění v řádu milionů korun. Obžalovaní se s nimi prostřednictvím zmocněnkyně nedohodli na jeho výši, a tak rozhodne soud. Daliboru Urbanovi hrozí trest odnětí až na šest let, Janu Linhartovi poloviční. Hlavní líčení bude pokračovat 1. prosince výslechem svědků.