Rozhodnutí si přišli vyslechnout i pozůstalí oběti, ačkoliv si nepřáli jej pro Deník komentovat, bylo patrné, že se jim ulevilo. Inženýr Tomáš Burian dostal v prosinci 2019 za zvlášť závažný zločin vraždy bratra své družky a vyhrožování úhrnný trest odnětí svobody 12 let. K hrdelnímu trestnému činu došlo 25. dubna v noci téhož roku, kdy v domě v Mlynářovicích u Volar vyvrcholily rodinné spory. Vražednou zbraní se stal 24 centimetrů dlouhý nůž s třinácticentimetrovou čepelí, oběť neměla šanci atak podle lékařů přežít, protože podle pitvy jí udeřil tupým předmětem nebo pěstí do obličeje a uštědřil neuvěřitelných 17 bodnořezných ran do oblasti hlavy, břicha i zad pravděpodobně v poloze na zemi.

Nešlo o omluvitelné pohnutí mysli

Podle soudce Milana Kučery tříčlenný senát pečlivě žádost odsouzeného posoudil a prověřil všechny důkazy, přesto vydal zamítavý verdikt na obnovu řízení. „Jedná se o kvalifikované rozhodnutí, prostudovali jsme spisový materiál, trestní spis, nový posudek psycholožky Martiny Rezkové, závěry soudů v Českých Budějovicích, Praze i Nejvyššího soudu,“ popsal.

Odsouzený inženýr Tomáš Burian u krajského soudu ve středu 18. října při veřejném projednání povolení obnovy procesu se svým právníkem Robertem Kaše a eskortní službou.
Odsouzený vrah z Mlynářovic žádá obnovu procesu. Bodal prý v afektu, měl zatměno

Své závěry obhajovala Rezková na minulém jednání, tentokrát byl předvolán psychiatr Jan Tuček. Soud řešil zejména právní kvalifikaci skutku, motivaci pachatele, ale také jeho příčetnost. „Souzníme s předchozími rozhodnutími a argumentací. Nebylo to omluvitelné pohnutí mysli. Nezpochybňujeme vyhrocené a negativní rodinné vztahy, jednal v silném rozrušení, nezvládnutém afektu, který je běžnou polehčující okolností, nikoliv omluvitelným pohnutím mysli,“ konstatoval Kučera.

Hádky prý v rodině nebyly výjimečné, aby vyvolaly takový strach a úlek, který by mohl jeho chování omluvit. „Ignoroval obranu poškozeného, o záměru zabít vypovídá i vysoká intenzita útoku a počet bodnořezných rad. Musel vědět, že může dojít ke smrti, z předchozích závěrů shledáváme i přímý úmysl usmrtit,“ dodal k odůvodnění.

Nebyl ani nepříčetný

Ani nepříčetnost v podobě tzv. patického afektu, což se snažila prokázat obhajoba, podle soudu není omluvou vražedného běsnění. „Nebyla mu diagnostikována duševní porucha, nedostatečné rozumové a ovládací schopnosti. Vše posoudil zvlášť erudovaný lékař, primář psychiatrického oddělení Nemocnice České Budějovice s dlouhodobou praxí. Jeho ovládací schopnosti byly jen nepodstatně snížené vlivem dlouhodobého stresu, šlo o akutní reakci, silný afekt, nikoliv patický, který se vyskytuje pouze ve výjimečných případech,“ zdůraznil soudce.

Krajský soud začal projednávat případ vraždy, která se stala letos v dubnu v Mlynařovicích na Šumavě. Obžalován je jednačtyřicetiletý Tomáš Burian.
K vraždě vedl asi střet dvou světů a vzájemné odmítání

Soud vše hodnotil ve vzájemných kontextech. Svědci Buriana charakterizovali jako zcela normálního inteligentního muže, někdo by si musel všimnout mrákotných stavů, epileptických stavů, mozkových poruch, které vedou k uvedenému patickému afektu.

Patický afekt je chorobným typem afektu a jde o emocemi podložené hnutí mysli, na jehož vrcholu (např. zuřivost) nastává krátkodobá kvalitativní porucha vědomí, tzv. mrákotný stav, po němž by mělo dojít ke stavu vyčerpání a usnutí. Po tom, co afekt odezní, má člověk na jeho průběh a na to, co dělal, amnézii, tedy dochází ke ztrátě paměti.

Sám Burian se ve čtvrtek po závěrečných projevech státního zástupce a svého obhájce nechtěl vyjadřovat. Komentoval pouze výpověď psychiatra s tím, že před skutkem byl vystaven dlouhodobé spánkové deprivaci. „Nespal jsem pořádně několik týdnů před tím, než se to stalo. Přítelkyně potvrdila, že šlo jen o několik hodin denně,“ připomněl.

Krajský soud v Českých Budějovicích ve čtvrtek 18. ledna 2024 zamítl žádost odsouzeného Tomáše Buriana (45) na obnovu řízení v případu zvlášť závažné vraždy z roku 2019.Krajský soud v Českých Budějovicích ve čtvrtek 18. ledna 2024 zamítl žádost odsouzeného Tomáše Buriana (45) na obnovu řízení v případu zvlášť závažné vraždy z roku 2019.Zdroj: Deník/Lenka PospíšilováPodle psychiatra Jana Tučka mohlo jít o podhoubí, z kterého celý incident pramenil. „Další znaky patického afektu jako následné usnutí v nepřirozené situaci chybí. Posuzovaný nebyl v klidovém režimu, nacházel se v nekomfortním prostředí, stres se kumuloval. Několikrát jsem řekl, že šlo o výrazný afekt, ale patický rozhodně ne. S tímto výjimečným stavem sem se setkal pouze jednou za celou svou praxi,“ podotkl. Své tvrzení dokládal také několika učebnicovými příklady, recidivistou, který usnul po rozbití výlohy, či lékařem, který po více jak 48 hodinách bez odpočinku napadl bezdůvodně svou přítelkyni.

Spekulativní posudek

Státní zástupce Marcel Faktor uvedl, že posudek psycholožky údajně dokládající výjimečný patický afekt u odsouzeného neshledal způsobilým a relevantním. „Působí spekulativně, není věrohodný, obhajoba nadnášela některé úvahy. Psycholožka není způsobilá vyjadřovat se k příčetnosti, nebyl to tak relevantní důvod k rozhodnutí o obnově procesu, to potvrdil i výslech psychiatra Tučka,“ popsal.

Krajský soud začal projednávat případ vraždy, která se stala letos v dubnu v Mlynařovicích na Šumavě. Obžalován je jednačtyřicetiletý Tomáš Burian.
Osmnácti ranami zabil švagra a pak vystavil fakturu

Naopak obhájce Kaše s názorem prokurátora nesouhlasil. „Výslech psychiatra Tučka vnesl další výrazné pochybnosti. Posudek psycholožky Rezkové je bez závad a považuji ho za správný. I psycholog se může vyjadřovat k příčetnosti a trestní odpovědnosti. Byly splněny veškeré požadavky na obnovu řízení,“ uváděl a žádal povolení, které nakonec bude přezkoumávat soud vyšší instance, protože podal okamžitě jediný možný opravný prostředek - stížnost proti rozhodnutí.