Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bodnutí v kempu: Přece nutná obrana?

České Budějovice - Nejvyšší soud ČR (NS) zrušil rozsudek Vrchního soudu v Praze, jímž byl Jaroslav Mach (46) uznán vinným ublížením na zdraví s úmyslným způsobením těžké újmy.

8.4.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Tomáš Kubelka

Mach 11. července 2006 kolem 21 hodin v kempu v Horní Vltavici, který provozoval, po rozepři bodl hosta H. nožem. Způsobil mu poranění srdce a trvalé následky.

Původně byl obviněn z pokusu vraždy. Krajský soud v Č. Budějovicích loni v lednu ale v jednání rozpoznal „prosté“ ublížení na zdraví.

Uzavřel, že H. proti obžalovanému vykročil s napřaženou pěstí v úmyslu ho udeřit. Mach zareagoval vytažením nože z pouzdra u pasu. Pevně jej držel tečně plochou stranou k útočníkově hrudníku a v obranném úmyslu prudce vystrčil ruce proti útočníkovi. Ke zranění došlo v důsledku pohybu H. s napřaženou pěsti k obžalovanému.

Obviněný se nožem snažil v poškozeném jen vzbudit respekt.

Soud poukázal na to, že po bodnutí Mach okamžitě jednání zanechal. Ihned zavolal záchranku a zraněnému poskytl účinnou první pomoc.

Soud uložil Machovi osmnáct měsíců podmíněně a povinnost nahradit škodu.

Ne nutná obrana?

Vrchní soud (VS) loni v dubnu hodnotil čin jinak.

Jaroslava Macha poslal za úmyslné způsobení těžké újmy na tři a půl roku do vězení.

Nejednal prý bez vědomého volního záměru. Otevření pouzdra, vytažení nože je prý velice netypickým pohybem, který vyžaduje relativně dobrou koordinaci.

Poté s vědomím otevřeného nože zjevně nebezpečného vytrčil ruce proti hrudi poškozeného. „I jen zcela průměrně vzdělaný a inteligentní jedinec ví, že v hrudi se nacházejí životně důležité orgány, a že při bodnutí nožem do těchto míst mohou vzniknout přinejmenším závažné zdravotní komplikace,“ řekl VS.

Uzavřel, že použití nože vůči neozbrojenému pachateli, který se napřáhne pěstí, je zcela zjevně nepřiměřený způsob obrany.

Byl prý zaskočen

Obžalovaný v dovolání k NS opakoval, že se snažil odvrátit trvající útok poškozeného.

Uvedl, že původně si chtěl s hostem H. jen „vyříkat“ jeho problémové jednání v kempu. Pak byl zaskočen vývojem konfliktu, který přešel do fáze fyzického napadení ze strany poškozeného. Jeho jednání se lekl a jednal ve strachu, ve snaze odvrátit útok. Šlo o nutnou obranu.

Namítl, že přiměřenost zvoleného způsobu obrany je třeba posuzovat z hlediska obráncova vnímání hrozby. Poukazoval na to, že poškozený byl o více než 20 cm vyšší, podstatně robustnější a že byl pod vlivem alkoholu. Objektivně mohl obžalovanému způsobit závažná zranění i bez použití jakékoli zbraně.

Obviněný byl fyzickým napadením zaskočen, nemohl se předem připravit. Tomu odpovídalo i zkratkovité jednání v úmyslu co nejefektivněji odvrátit trvající útok. Šlo o zcela přirozený projev tísně v bezprostředním napadení.

Zpět do Prahy

NS mj. připomněl, že čin jinak trestný, kterým někdo odvrací přímo hrozící nebo trvající útok na zájem chráněný trestním zákonem, není trestným činem. Nejde o nutnou obranu, byla-li obrana zcela zjevně nepřiměřená způsobu útoku.

Musí platit zásada, podle níž riziko vyvolané útokem nese útočník a nikoli obránce.

Byl-li útok přerušen nebo ukončen a nebezpečí již přímo nehrozí, nepřichází nutná obrana v úvahu.

Má–li být obrana způsobilá k jistému odvrácení útoku bez rizika pro napadeného, musí být silnější než útok. Nesmí být však zcela zjevně (mimořádně hrubě, naprosto jednoznačně) přehnaná. Přiměřenost nutné obrany je třeba hodnotit též podle toho, jak se čin útočníka jevil tomu, kdo jej odvracel.

Nutná obrana není zpravidla vyloučena neúměrností mezi napadeným a obětovaným zájmem, neboť je možno beztrestně chránit i zájem méně závažný.

Nesmí být zcela zjevně nepřiměřená způsobu útoku, tudíž může být nepřiměřená nebo zjevně nepřiměřená.

Závěr Vrchního soudu, že tato obrana byla v dané věci zcela zjevně nepřiměřená způsobu útoku, podle NS není dostatečný a vyvážený.

K otázce připravenosti obžalovaného na rozvíjený útok NS řekl, že podmínkou nutné obrany není náhlé či nepřipravené jednání obránce, neboť ani útok nemusí být neočekávaný. V dané věci mu předcházel verbální konflikt a trvající postup poškozeného s napřaženou pěstí na obviněného. Teprve pak Jaroslav Mach sáhl po noži.

Nemusel ustupovat

Nebylo přitom povinností obviněného před přímo hrozícím a již započatým útokem ustoupit či se mu jinak vyhnout, zdůraznil NS.

Nutnou obranu nevylučuje ani skutečnost, že obviněný použil zbraně na obranu proti neozbrojenému poškozenému. Obrana musí být způsobilá odvrátit útok, proto intenzita obrany musí být silnější než intenzita útoku, zopakoval NS.

Zákon připouští, aby obránce použil i podstatně důraznější prostředek než útočník a také aby způsobil citelně závažnější následek, než jaký hrozil z útoku. Na vybočení z mezí nutné obrany nelze usuzovat pouze z toho, že napadený útočníka zranil, popř. jej i usmrtil, přičemž sám neutrpěl žádné zranění, pokud tím odvracel útok přímo hrozící nebo trvající a taková obrana nebyla zcela zjevně nepřiměřená způsobu útoku.

Proto NS rozsudek Vrchního soudu zrušil a přikázal mu věc znovu projednat. Své rozhodnutí uveřejnil v tomto týdnu.

Autor: Vladimír Majer

8.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Novou cisternovou automobilovou stříkačku pořídil městys Ledenice dobrovolným hasičům díky dotaci.

Hasiči mohou stříkat o sto šest

Zbraně z Prachaticka zajištěné Národní centrálou proti organizovanému zločinu z Českých Budějovic.
8

Muži z Prachaticka předělávali zbraně na střelbu dávkou a vyráběli k nim tlumiče

Zloděj zavítal do zahrádkářské kolonie

České Budějovice – Zloděj se vloupal do sklepa domku v zahrádkářské kolonii v ulici Vl. Rady. Majitelé objektu, kteří ho přijeli po čtrnácti dnech zkontrolovat, zjistili, že se na jejich zahradu dostala škodná.

Chovatelé v Horní Stropnici opět chystají společnou výstavu

Horní Stropnice - Již 3. společnou výstavu chovatelů z regionu chystají v Horní Stropnici.

Lidická třída je znovu otevřena

České Budějovice – Ve čtvrtek 19. října se znovu otevřela pro automobilový provoz celá českobudějovická Lidická třída. O několik dnů dříve, než se původně předpokládalo.

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení