Rostislava Campra (29) odtud zavolal bratranec, že jim tam někdo vyhrožuje. Nelenil a šel to řešit.

Když se prý venku s „vyjednavačem“ druhé skupiny v poklidu shodovali, že nemá smysl dělat problémy, někdo ho zezadu udeřil. Jistý Jan V. (26) ho pak měl škrtit, několikrát ho napadat, urážet ho, nadávat mu.

Tak to alespoň líčil ve středu u soudu, kde stojí s obžalobou z pokusu vraždy. Ten V. totiž skončil s bodnou ranou v břiše, která zasáhla játra a srdce.

Bodl někdo jiný?

K takovému útoku se Rostislav Campr ovšem nemá.

„Stojím si za tím, že ho bodl někdo z jeho party, který chtěl v chumlu napadnout mne a asi zasáhl jeho,“ prohlásil.

V přípravném řízení v té souvislosti uvedl, že při tom jejich šťouchání někdo z okolních zařval něco o noži, on si myslel, že ho chce V. bodnout, tak s ním škubnul a strhl ho na silnici.

Ten pak povolil, on ho odstrčil, poodstoupil a všiml si krve na útočníkově triku. I potom prý po něm V. nadále šel. On mu prý nakonec opakovaně volal sanitku.

Jan V. řekl, že si nepamatuje ani na příchod Campra k Rudanovi, ani na děj venku – jen na to, že z restaurace vyšel.

Od lidí z party poškozeného soud zatím četl jen výpověď svědkyně, která si žádného incidentu u Rudana nebyla vědoma.

Kluci ale najednou někam zmizeli, zvenku byl slyšet hlahol, zřejmě na sebe křičeli. Ven ale vyšla, když už Jana V. odvezla sanitka.

Soud ve středu také provedl další listinné důkazy, například o tom, že ohledání místa činu začalo v 7.30, přičemž útočný nástroj nebyl nalazen ani v kanálech, ani odpoledne při zapojení výsuvné techniky na střechách a v okapech. Fotodokumentace zachycuje, že při incidentu byl do krve zraněn i Rostislav Campr.

Žádná neviňátka

Konstatována také byla trestní minulost obou aktérů události.

Jan V. byl soudně šestkrát projednáván, mj. třikrát pro výtržnictví a dvakrát pro útok na veřejného činitele. Rostislav Campr dostal před dvanácti lety podmínku za krádež v maringotce a v chatě, v roce 2005 obecně prospěšné práce za výtržnictví a loni v listopadu v Táboře nepravomocně šest měsíců podmíněně za vydírání při vymáhání dluhu. Aktuálně je stíhán za výtržnictví.

Ale to jen pro ilustraci, že nad ránem ani k Rudanovi nechodí toliko samí lidé se svatozáří.

Hlavní líčení s Rostislavem Camprem pokračuje.

Neobvyklé možná je, že se s požadavkem na náhradu škody přihlásila kromě zdravotní pojišťovny i Nemocnice České Budějovice, a. s., která chce od obviněného za ošetřování zraněného Jana V. 319 067,32 koruny.

Její zástupce argumentoval tím, že toto zdravotnické zařízení nemá od pojišťoven hrazeny přímé výkony, ale paušál sjednávaný dopředu podle objemu výkonů v minulém roce. S příhodami tohoto typu nemocnice nemůže kalkulovat dopředu, nemůže je ani dodatečně doúčtovávat – a musí tedy o náklady na léčení obětí trestných činů krátit ostatní pacienty.

O nároku bude soud teprve rozhodovat. Rostislav Campr však na úvod hlavního líčení prohlásil, že není ochoten částky hradit – je přece nevinen . . .