Na tři a půl roku do věznice s ostrahou poslal včera Okresní soud v Českých Budějovicích Rostislava Campra (30) a Jana Flekala (36).

Uznal je vinnými trestnými činy loupeže, výtržnictví a vydírání se zbraní, Campra i ublížením na zdraví.

Pro mobil a 300

Oba se 17. prosince 2006 pustili kolem šesté ráno v restauraci Cinebar na sídlišti Šumava do dvou mladíků.

Flekal pěstí složil Petra (24), kterému přitom vypadl mobil, a zkopal ho. Campr zase mj. zlomil nos Vladimírovi (23).

Za vrácení mobilu chtěl Campr od Petra sedm tisíc. Když neměl, znovu ho bili a z kapsy mu vzali tři stovky. Z telefonu vrátili jen simkartu.

9. března 2007 kolem čtvrté v noci nechali v Pekárenské jistého Radka (20) nastoupit do auta a vezli ho pryč. Nařkli ho z krádeže asi 28 000 korun.

Zastavili na louce, kde Radka napadli mj. pendrekem. Nutili ho k přiznání, že peníze vzal. Pak ho odvezli do bydliště, kde jim musel podepsat směnku. Hrozili mu, že ho vyvezou z města, kde si bude muset plechovkou vyhrabat hrob, a pokud zmizí, budou se mstít na rodině . . . Způsobili mu zranění s obvyklou dobou léčení čtyři až šest týdnů.

A tak se ocitli před Okresním soudem v Českých Budějovicích.

K události v multikině tvrdili, že si ani nepamatují, jak a k čemu tam došlo. Vědí prý ale, že nikomu nic neukradli.

Rostislav Campr si vzpomínal, že viděl mladého kluka škrtit Flekala, a šel mu pomoci. Možná že toho mladíka jednou praštil a on spadl. V přípravném řízení zmínil, že snad zdvihl ze země nějaký mobil, a asi jej někomu hodil.

Poškození vylíčili událost tak, jak je žalována.

Flekal letos v lednu s nimi uzavřel dohodu o odškodnění, ale dodnes ji nesplnil.

Prý nevydírali

K druhému skutku po plesu Flekal vypověděl, že tehdy dělali pořádkovou službu v Metropolu a Radek s nimi.

Ten odešel dřív a oni zjistili, že se jim něco ztratilo. Tak se s ním prý ráno „domlouvali, co a jak“, a on jim řekl, že to vyrovná.

Campr řekl, že po Radkově odchodu zjistil, že mu chybí peněženka. Telefonovali Radkovi, ten ale tvrdil, že nic nevzal. Jel na policii to oznámit, pak k Flekalovi a ráno domů. Pak Radek volal, že to vzal a že mu to vrátí.

Podle domluvy jeli pro ně k jeho rodičům, ale tam se s nimi nebavili.

Poškozený Radek vyprávěl, že po vystoupení z auta na něho na louce v Trocnovské začali řvát. Campr ho uhodil, Flekal vyndal z kufru auta obušek a přidal se.

Radek jim prý ve strachu slíbil peníze vrátit. Odvezli ho k němu domů a Campr sepsal text směnky na 48 000 Kč. Tvrdili, že osmadvacet tisíc jim prý sebral v tom Metropolu, další peníze měly být za to vymáhání.

„Když jsem namítal, že se nemohu podepsat, protože mi zlomili prst, tak řekli, že mi zlomí další,“ řekl poškozený u soudu.

Ten prst mu nakonec museli zdrátovat a má prý na něj trvalé následky.

Když vyděrači odešli, volal bratrovi, že musí sehnat peníze, ale ten ho odvezl do nemocnice a pak na policii.

„Jsou to prostě lži,“ řekl Campr k Radkově výpovědi.

Nepodmíněně?

Ze spisu včera soud mj. konstatoval odsouzení Campra a Flekala táborským soudem v listopadu 2007 za vydírání směnečného dlužníka na šest měsíců podmíněně.

Po poradě pak obžalované uznal vinnými, jak uvádíme v úvodu. Flekala navíc i podvodem s odběrem nafty od Dopravního podniku města za 84 578 Kč v situaci, kdy jeho firma nebyla schopna částky uhradit.

Tresty ukládal jako úhrnné a společné se zmíněným táborským odsouzením – stíhání obviněných v této věci probíhalo souběžně s českobudějovickým.
Rozsudek není pravomocný.