VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za bránění otci ve styku s dítětem hrozí i vězení

České Budějovice - Spor rodičů z Písku o výchovu pětiletého syna dospěl aktuálně do fáze pravomocného odsouzení matky za trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí.

25.6.2008
SDÍLEJ:

Soud. Ilustrační snímekFoto: DENÍK/ Vít Šimánek

Okresní soud v Písku jí za to uložil trest odnětí svobody na čtyři měsíce s výkonem podmíněně odloženým na půldruhého roku. Krajský soud její odvolání zamítl.

Neplnila rozhodnutí

Paní Kateřina (29) se odmítala podrobit soudním rozhodnutím o výchově dítěte, které má s panem Milanem.

Poté, kdy se s otcem chlapce fakticky rozešli, svěřil opatrovnický soud v Písku v březnu 2005 synka do výchovy matce, otci stanovil vyživovací povinnost a upravil rozsah jeho styků s dítětem – dal mu právo stýkat se s ním každý lichý týden od sobotních devíti hodin do nedělních osmnácti, každé Vánoce od Štěpána do 28. prosince a po celé první týdny července a srpna. Paní Kateřina měla syna na uvedené „nástupní“ hodiny připravit a otci ho předat v místě bydliště dítěte.

Protože matka tyto povinnosti neplnila, uložil jí opatrovnický soud pokuty 2000 a 10 000 korun. A také začala být trestně stíhána za to, že se zmíněným soudním rozhodnutím odmítala podrobit.

Nechodil pro něj?

U Okresního soudu paní Kateřina tvrdila, že v termínech, kdy se měl s tátou stýkat, byl synek nemocný, a otec sám se prý pro dítě v určené době nedostavoval. Ostatně ona nemá nic proti tomu, aby se otec se synem stýkali, ale pokud chlapec sám nebude chtít, ona ho nutit nebude, jeho zájem má za prvořadý.

Pan Milan naopak uvedl, že se dostavoval až na výjimky, kdy se omluvil, pravidelně. Chlapcova matka ale tvrdila, že je dítě nemocné, nebo mu prý neotevřela údajně kvůli nefungujícím zvonkům. E–maily mazala přímo ve schránce. Naposledy syna viděl 25. prosince 2004.

Jeho současná manželka, přítel a advokát, který ho zastupuje v opatrovnické věci, potvrzovali několik případů, kdy měli být svědky marné cesty pana Milana pro synka do bydliště matky. Matka obžalované zase tvrdila, že otec si v roce 2006 přišel pro chlapce jen jednou, ten byl ale tehdy nemocen, a v roce 2007 pro něho nepřijel nikdy.

Okresní soud vyhodnotil obhajobu paní Kateřiny a svědectví její matky jako účelové, otce dítěte a jeho svědky měl za věrohodnější.

Oporu pro tento závěr našel i ve zmiňovaném opatrovnickém spise a spisech Městského úřadu v Písku, které dle soudu svědčí o tom, že matka řízení nečinností úmyslně protahovala, nereagovala na výzvy příslušných orgánů. Při takovéto neochotě spolupracovat soud nevěří tvrzení obžalované, že byla ochotna styk dítěte s otcem umožnit, ale otec prý neměl zájem.

Soud shledal její jednání v posuzovaném období od 4. března do 26. prosince 2006 společensky značně nebezpečné, neboť v důsledku jejího postoje může být u nezletilého rozvíjen tzv. syndrom zavrženého rodiče, tedy obtíženě léčitelná psychická porucha.
Paní Kateřina se odvolala.

Dítě otci?

Odvolací senát konstatoval šířeji některé již provedené a nové důkazy.

Připomněl pravomocné usnesení okresního soudu o uložení pokuty 1000 Kč paní Kateřině za nevhodné jednání před soudem ze září 2007. Tehdy soud rozhodoval o návrzích na změnu rozhodnutí o výchově chlapce z března 2005. Svěřil ho nově do výchovy otce, matce uložil vyživovací povinnost 1500 Kč měsíčně a upravil časově její právo na styk s nezletilým. Opačný návrh matky na zákaz styku otce se synem a zvýšení jeho vyživovací povinnosti soud zamítl.

Soud přihlédl k posudku znalkyně z oboru pedopsychologie o dopadech jednání matky na citový a duševní vývoj chlapce. Uzavřel, že jde o ojedinělý případ tak ostře negativního postoje vůči otci společného dítěte a orgánů, že je na místě užití § 27,2 zákona o rodině a změnění výchovného prostředí nezletilého.

Zmíněný paragraf říká:
Soud styk rodičů s dítětem upraví, vyžaduje-li to zájem na jeho výchově a poměry v rodině. Bránění oprávněnému rodiči ve styku s dítětem, pokud je opakovaně bezdůvodné, je považováno za změnu poměrů, vyžadující nové rozhodnutí o výchovném prostředí.

Paní Kateřina se odvolala se zdůrazněním toho, jak pečlivě se o dítě stará. Změna by prý nenapravitelně narušila psychiku syna. Argumentuje i názorem nezletilého.

Krajský soud poté rozsudek částečně zrušil a věc vrátil do Písku. Poukázal na to, že chlapec otce v podstatě nezná, a změnou výchovného prostředí by tak mohlo být dítě vystaveno psychickému otřesu. V dané věci je nezbytné psychické zkoumání, kterému se paní Kateřina musí podrobit. Pokud ne, nebude jiná možnost, jak bránit právo dítěte na kontakt s oběma rodiči, než užít zmíněného § 27 zákona o rodině, uzavřel krajský soud a zopakoval, že matka je povinna umožnit styk otce se synem, jinak bude opět pokutována a stíhána za maření výkonu úředního rozhodnutí.

Jedno takové další už ostatně běží, jak konstatoval odvolací senát z usnesení policie o novém stíhání paní Kateřiny pro obdobné jednání tentokrát v období 6. ledna 2007 do 25. května 2008.

V závěrečné řeči obviněná zopakovala tvrzení, že otec si pro syna přišel jen jednou, a to byl chlapec nemocný; vždycky prý na něho čekala, a to někdy celé dopoledne. Zpochybnila svědectví jeho známých o četnějších pokusech – nedostavoval se prý i proto, že k synovi ho neváží žádné prožitky, žádné citové vazby, má novou rodinu a bydlí daleko, v jiném okrese. Tvrzení, že mu brání ve styku s chlapcem, je prý jeho účelovou odvetou za to, že na něho podala trestní oznámení za napadení.

Trestní odvolací senát poté její odvolání proti rozsudku za maření výkonu úředního rozhodnutí zamítl. Její obhajoba je v rozporu s řadou důkazů. „Byť její jednání je motivováno hlubokým přesvědčením, že jedná v zájmu dítěte, naplňuje jím znaky žalovaného trestného činu,“ řekl předseda senátu.

Zopakoval, že oba rodiče mají právo na kontakt s dítětem a děti mají právo, aby na ně rodiče nepřenášeli své vzájemné negativní vztahy. „Rodič, který má dítě ,k dispozici´, je může svým vědomým nebo nevědomým vlivem vést k negativnímu vztahu k druhému rodiči, ale toto jednání nepotrestá partnera, ale dítě, na němž se tyto problémy negativně projeví,“ pokračoval. „Platná judikatura proto pro krajní případy akceptuje i uvažovanou změnu výchovného prostředí.“

Závěrem zmínil nové tresní stíhání paní Kateřiny. „Může jí reálně hrozit, že okresní soud dojde k závěru, že se ve zkušební době aktuálního a nyní již pravomocného podmíněného odsouzení neosvědčila, a nařídí nepodmíněný výkon. Pak se otec může vyjádřit, že chce o společné dítě pečovat, a jakkoliv může být obviněná přesvědčena, že dělá vše ve prospěch dítěte, obrátí se to takto proti němu. Ona se pak ovšem bude muset vyrovnat se svým svědomím . . .“

Autor: Vladimír Majer

25.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Pokladní 19 000 Kč

Pokladníci v prodejnách POKLADNÍ v maloobchodní prodejně. Požadované vzdělání: nižší střední. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní náplň : , nakládání se zbožím , kontrola a prezentace zboží , obsluha pokladny , , Požadujeme : , vzdělání – nižší střední , praxe v obchodním řetězci výhodou , samostatný a výkonný způsob práce, nasazení , spolehlivost, pracovitost, flexibilitu a pozitivní postoj k obchodu , příjemné vystupování , ochotu k fyzické práci , , Nabízíme : , Řádné zaškolení, možnost profesního růstu , Odpovídající finanční ohodnocení, plný úvazek 19.000,-, inventurní prémie 1.000,-, DPP 130,- hod. jistotu stálého zaměstnání. Pracoviště: Norma k.s.s - n12 - litvínovice, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Kateřina Slavíková, +420 225 996 614.

Výroba - Výroba Seřizovači 30 000 Kč

Seřizovači a obsluha obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) SEŘIZOVAČ BALÍCÍCH A PLNÍCÍCH LINEK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní doba: ranní 6:00-14:30 odpolední 14:00-22:00 , Benefity: práce v moderním potravinářském provozu, závodní stravování, roční prémie, příplatky za přesčasy, víkendy a svátky, vzdělání a školení, další firemní benefity , Termín nástupu: ihned nebo dohodou , Vzdělání kandidáta: min. vyučen v oboru strojním, elektro , Kontakt: technik@zarubafood.cz , tel. 737 277 300, Ostatní osvědčení: zdravotní průkaz podmínkou, vyhláška § 50 výhodou, Požadujeme čistý trestní rejstřík !. Pracoviště: Záruba food a. s., Vrbenská, č.p. 481, 370 06 České Budějovice 6. Informace: Kontakt, +420 737 277 300.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 13 400 Kč

Svářeči SVÁŘEČ CO2, WIG/TIG. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13400 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Místo výkonu práce:Novohradská 1, České Budějovice 370 01, Požadavky: dobrá orientace v technických výkresech, výhodou svářečský průkaz na svařování - pálení plamenem, Zam. výhody: stravenky, odměna vedoucího v závislosti na plnění plánu, Kontakt telefonicky v pracovních dnech 10:00 -11:00 hod. nebo e-mailem.. Pracoviště: Ostimpex cb družstvo, Novohradská, č.p. 1452, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Karel Zíb, +420 724 037 348.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 14 500 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu VÝROBCE OBALŮ (UMĚLÝCH STŘEV). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 14500 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 14. Poznámka: Pracoviště: Průmyslová 377/2, České Budějovice, Smlouva se uzavírá nejprve na dobu určitou, poté na dobu neurčitou., NÁPLŇ PRÁCE:, - zpracovávání materiálů dle platných specifikací/ standardů a kontrola hotového výrobku, - vyřazování výrobků, které se neslučují se specifikací/standardy, - ukládání a označování hotových výrobků dle platné specifikace a standardů, POŽADUJEME: manuální zručnost, odpovědnost, samostatnost, Zam. výhody: stravování, pracovní oděvy, bonus za výkon, Kontakt telefonicky 8 - 15 hod. nebo e-mailem. Pracoviště: Viscofan cz s.r.o., Průmyslová, č.p. 377, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Renata Pavlíková, .


Miroslava Hadáčková (vlevo) a Veronika Plátová (vpravo) organizují první ročník jógové charitativní akce, z níž veškerý výtěžek půjde na českobudějovické Centrum Bazalka.

Přijďte si zacvičit jógu, pomůžete dětem z Bazalky

Poprvé v historii tituly z mistrovství České republiky v paddleboardingu
7

Poprvé v historii tituly z mistrovství České republiky v paddleboardingu

Ukradl houpačky autistům

České Budějovice – Zloděj se nestyděl ukrást autistickým dětem dvě houpačky, tzv. hnízda, a lanový žebřík. V noci na pondělí 13. srpna vlezl na hřiště v zahradě Auticentra na ulici Plzeňská, které bylo nedávno otevřené.

Pátý titul pro golfistku z Hluboké nad Vltavou

Jihočeská golfistka Gabriela Roberta Vítů si v 17 letech připsala na své konto už pátý mistrovský titul.

Pavel Hezoučký sleduje svůj Olešník v krajském přeboru

Písek - Teprve osmnáctiletý fotbalista Pavel Hezoučký mění dres. Už nepůsobí ve Spartě, kam odešel z Dynama, ale v Plzni. Jak se jeho nečekaný přestup zrodil? Proč mění dres? Na dotazy Deníku odpovídal na píseckém fotbalovém stadionu, kde byla plzeňská Viktorka na soustředění.

S Kamilem Benešem se rozloučí i Černá věž

Čtyři zvony se ve čtvrtek 16. srpna v 10 h rozezní na Černé věži. Vyprovodí tak na poslední cestě Kamila Beneše, štábního praporčíka in memoriam, jednoho ze tří vojáků, kteří se 5. srpna na misi v Afghánistánu stali obětí sebevražedného atentátníka.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT