VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za bránění otci ve styku s dítětem hrozí i vězení

České Budějovice - Spor rodičů z Písku o výchovu pětiletého syna dospěl aktuálně do fáze pravomocného odsouzení matky za trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí.

25.6.2008
SDÍLEJ:

Soud. Ilustrační snímekFoto: DENÍK/ Vít Šimánek

Okresní soud v Písku jí za to uložil trest odnětí svobody na čtyři měsíce s výkonem podmíněně odloženým na půldruhého roku. Krajský soud její odvolání zamítl.

Neplnila rozhodnutí

Paní Kateřina (29) se odmítala podrobit soudním rozhodnutím o výchově dítěte, které má s panem Milanem.

Poté, kdy se s otcem chlapce fakticky rozešli, svěřil opatrovnický soud v Písku v březnu 2005 synka do výchovy matce, otci stanovil vyživovací povinnost a upravil rozsah jeho styků s dítětem – dal mu právo stýkat se s ním každý lichý týden od sobotních devíti hodin do nedělních osmnácti, každé Vánoce od Štěpána do 28. prosince a po celé první týdny července a srpna. Paní Kateřina měla syna na uvedené „nástupní“ hodiny připravit a otci ho předat v místě bydliště dítěte.

Protože matka tyto povinnosti neplnila, uložil jí opatrovnický soud pokuty 2000 a 10 000 korun. A také začala být trestně stíhána za to, že se zmíněným soudním rozhodnutím odmítala podrobit.

Nechodil pro něj?

U Okresního soudu paní Kateřina tvrdila, že v termínech, kdy se měl s tátou stýkat, byl synek nemocný, a otec sám se prý pro dítě v určené době nedostavoval. Ostatně ona nemá nic proti tomu, aby se otec se synem stýkali, ale pokud chlapec sám nebude chtít, ona ho nutit nebude, jeho zájem má za prvořadý.

Pan Milan naopak uvedl, že se dostavoval až na výjimky, kdy se omluvil, pravidelně. Chlapcova matka ale tvrdila, že je dítě nemocné, nebo mu prý neotevřela údajně kvůli nefungujícím zvonkům. E–maily mazala přímo ve schránce. Naposledy syna viděl 25. prosince 2004.

Jeho současná manželka, přítel a advokát, který ho zastupuje v opatrovnické věci, potvrzovali několik případů, kdy měli být svědky marné cesty pana Milana pro synka do bydliště matky. Matka obžalované zase tvrdila, že otec si v roce 2006 přišel pro chlapce jen jednou, ten byl ale tehdy nemocen, a v roce 2007 pro něho nepřijel nikdy.

Okresní soud vyhodnotil obhajobu paní Kateřiny a svědectví její matky jako účelové, otce dítěte a jeho svědky měl za věrohodnější.

Oporu pro tento závěr našel i ve zmiňovaném opatrovnickém spise a spisech Městského úřadu v Písku, které dle soudu svědčí o tom, že matka řízení nečinností úmyslně protahovala, nereagovala na výzvy příslušných orgánů. Při takovéto neochotě spolupracovat soud nevěří tvrzení obžalované, že byla ochotna styk dítěte s otcem umožnit, ale otec prý neměl zájem.

Soud shledal její jednání v posuzovaném období od 4. března do 26. prosince 2006 společensky značně nebezpečné, neboť v důsledku jejího postoje může být u nezletilého rozvíjen tzv. syndrom zavrženého rodiče, tedy obtíženě léčitelná psychická porucha.
Paní Kateřina se odvolala.

Dítě otci?

Odvolací senát konstatoval šířeji některé již provedené a nové důkazy.

Připomněl pravomocné usnesení okresního soudu o uložení pokuty 1000 Kč paní Kateřině za nevhodné jednání před soudem ze září 2007. Tehdy soud rozhodoval o návrzích na změnu rozhodnutí o výchově chlapce z března 2005. Svěřil ho nově do výchovy otce, matce uložil vyživovací povinnost 1500 Kč měsíčně a upravil časově její právo na styk s nezletilým. Opačný návrh matky na zákaz styku otce se synem a zvýšení jeho vyživovací povinnosti soud zamítl.

Soud přihlédl k posudku znalkyně z oboru pedopsychologie o dopadech jednání matky na citový a duševní vývoj chlapce. Uzavřel, že jde o ojedinělý případ tak ostře negativního postoje vůči otci společného dítěte a orgánů, že je na místě užití § 27,2 zákona o rodině a změnění výchovného prostředí nezletilého.

Zmíněný paragraf říká:
Soud styk rodičů s dítětem upraví, vyžaduje-li to zájem na jeho výchově a poměry v rodině. Bránění oprávněnému rodiči ve styku s dítětem, pokud je opakovaně bezdůvodné, je považováno za změnu poměrů, vyžadující nové rozhodnutí o výchovném prostředí.

Paní Kateřina se odvolala se zdůrazněním toho, jak pečlivě se o dítě stará. Změna by prý nenapravitelně narušila psychiku syna. Argumentuje i názorem nezletilého.

Krajský soud poté rozsudek částečně zrušil a věc vrátil do Písku. Poukázal na to, že chlapec otce v podstatě nezná, a změnou výchovného prostředí by tak mohlo být dítě vystaveno psychickému otřesu. V dané věci je nezbytné psychické zkoumání, kterému se paní Kateřina musí podrobit. Pokud ne, nebude jiná možnost, jak bránit právo dítěte na kontakt s oběma rodiči, než užít zmíněného § 27 zákona o rodině, uzavřel krajský soud a zopakoval, že matka je povinna umožnit styk otce se synem, jinak bude opět pokutována a stíhána za maření výkonu úředního rozhodnutí.

Jedno takové další už ostatně běží, jak konstatoval odvolací senát z usnesení policie o novém stíhání paní Kateřiny pro obdobné jednání tentokrát v období 6. ledna 2007 do 25. května 2008.

V závěrečné řeči obviněná zopakovala tvrzení, že otec si pro syna přišel jen jednou, a to byl chlapec nemocný; vždycky prý na něho čekala, a to někdy celé dopoledne. Zpochybnila svědectví jeho známých o četnějších pokusech – nedostavoval se prý i proto, že k synovi ho neváží žádné prožitky, žádné citové vazby, má novou rodinu a bydlí daleko, v jiném okrese. Tvrzení, že mu brání ve styku s chlapcem, je prý jeho účelovou odvetou za to, že na něho podala trestní oznámení za napadení.

Trestní odvolací senát poté její odvolání proti rozsudku za maření výkonu úředního rozhodnutí zamítl. Její obhajoba je v rozporu s řadou důkazů. „Byť její jednání je motivováno hlubokým přesvědčením, že jedná v zájmu dítěte, naplňuje jím znaky žalovaného trestného činu,“ řekl předseda senátu.

Zopakoval, že oba rodiče mají právo na kontakt s dítětem a děti mají právo, aby na ně rodiče nepřenášeli své vzájemné negativní vztahy. „Rodič, který má dítě ,k dispozici´, je může svým vědomým nebo nevědomým vlivem vést k negativnímu vztahu k druhému rodiči, ale toto jednání nepotrestá partnera, ale dítě, na němž se tyto problémy negativně projeví,“ pokračoval. „Platná judikatura proto pro krajní případy akceptuje i uvažovanou změnu výchovného prostředí.“

Závěrem zmínil nové tresní stíhání paní Kateřiny. „Může jí reálně hrozit, že okresní soud dojde k závěru, že se ve zkušební době aktuálního a nyní již pravomocného podmíněného odsouzení neosvědčila, a nařídí nepodmíněný výkon. Pak se otec může vyjádřit, že chce o společné dítě pečovat, a jakkoliv může být obviněná přesvědčena, že dělá vše ve prospěch dítěte, obrátí se to takto proti němu. Ona se pak ovšem bude muset vyrovnat se svým svědomím . . .“

Autor: Vladimír Majer

25.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Cestovní ruch a hotelnictví - Cestovní ruch a hotelnictví Recepční v hotelu 18 000 Kč

Recepční v hotelích a dalších ubytovacích zařízeních RECEPČNÍ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: znalost AJ podmínkou, NJ výhodou, příjemné vystupování. Pracoviště: Albatros prachatice s.r.o. - hotel vita české budějovice, Skuherského, č.p. 2798, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Tomáš Husár, +420 775 790 697.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 90 Kč

Všeobecné sestry s osvědčením DPP - VŠEOBECNÁ SESTRA S OSVĚDČENÍM. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 90 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Domácí zdravotní péče - domácí a přirozené sociální prostředí pacientů - Č. Budějovice a okolí., Požadované vzdělání: dle zákona 96/2004 Sb., ve znění pozdějších předpisů, Prac. doba pružná (denní), Náplň práce: poskytování ošetřovatelské péče v domácím prostředí, Požadujeme: Odborná způsobilost k výkonu povolání všeobecné sestry bez odborného dohledu dle zákona 96/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání a k výkonu činností souvisejících s poskytováním zdravotní péče a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o nelékařských zdravotnických povoláních), ve znění pozdějších předpisů; zdravotní způsobilost, bezúhonnost; praktické a samostatné myšlení; komunikativnost, trpělivost, empatii; práce na PC; řidičský průkaz skupiny B, Zájemci, zašlete prosím svůj strukturovaný životopis s motivačním dopisem do 31.7.2018 na e-mail jana.bartosova@mchcb.cz, tel.: 731 604 187.. Pracoviště: Městská charita české budějovice, Žižkova tř., č.p. 309, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Jana Bartošová, +420 731 604 187.

Obchod - Obchod Pokladní 105 Kč

Pokladníci v prodejnách DPP - POKLADNÍ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 105 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: . Pracoviště: Globus čr, k.s. - provozovna čb, České Vrbné, č.p. 2327, 370 11 České Budějovice 11. Informace: H. Priesolová, +420 385 776 116.

Výroba - Výroba Strojírenští kovodělníci 13 500 Kč

Strojírenští kovodělníci DĚLNÍK. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Kontakt telefonicky Po-Pá 14:00 - 16:00 hod. Pracoviště: Vebus com. s.r.o. - vráto, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Farkash, +420 776 501 551.


Ilustrační foto

Poslední rozloučení v českobudějovickém krematoriu

Ilustrační foto

Ukradl gril. Vloupání se nedopustil poprvé

Kam za zábavou a poznáním na Českobudějovicku

České Budějovice - Kam se můžete vypravit za zábavou i poučením na Českobudějovicku

OBRAZEM: Ve Vrátě se konaly slavnosti Vrátovrčka

Vráto - Sobotní slavnosti obce Vráto Vrátovrčka přilákaly celé rodiny. Program byl totiž připraven pro malé i velké. Vystoupil kouzelník, k vidění bylo dětské divadélko Bambiny, rodiče a děti soutěžily v pojídání koláče, maminky v pití malého piva, zahrála dechová kapela Baboučci.

Chci, aby led lítal až do třetí řady na tribuně, burcuje trenér Václav Prospal

České Budějovice – Odhodlání z něj doslova prýští. Jihočeský srdcař Václav Prospal je zpět z Ameriky a definitivně přebírá do svých rukou trenérské kormidlo českobudějovické hokejové lodi. Cíl jeho mise je jasný. Na konci dubna by rád s Motorem slavil vytoužený návrat do extraligy. „Lehké to ale rozhodně nebude,“ upozorňuje.

Nejen že utekla, ale ještě kouřila na zastávce

České Budějovice - Při kontrolní objížďce nočním městem spatřila hlídka městské policie před druhou hodinou ranní 16. června hv ulici Nádražní u Mercury centra kouřící patnáctiletou dívku na zastávce autobusu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT