Za tento skutek jim hrozí trest odnětí svobody až na dva roky nebo peněžitý trest.

Nařizovali prodej „prošlého“ zboží?

Státní zástupkyně viní Terezu U., že od května do 17. září 2005 se záměrem minimalizovat finanční ztráty odpisy neprodaného zboží jako zástupkyně vedoucího, později vedoucí oddělení lahůdek mj. opakovaně nařizovala prodavačkám, aby potraviny zapáchající, oslizlé apod. po omytí v octové vodě či okrájení plesnivé části vracely do prodeje. To mohlo vést k různým onemocněním a poškození zdraví zákazníků, kteří si takové zboží koupili.

Ze stejného skutku jsou obžalováni i manažeři Radek R. a Iva L., kteří podle obžaloby řádně neplnili své povinnosti a uvedené praktiky připustili. Iva L. měla takové příkazy sama vydat konkrétním prodavačkám, ta ale toto tvrzení v přípravném řízení pokračujícím po prvotním vrácení věci k došetření odmítla.

Obhájci označili obžalobu za nekonkrétní co do údajně závadných komodit a termínů, kdy měly být prodávány, a na její nesoulad s obviněním, což mj. znemožňuje obžalovaným účinně se bránit. Doporučili jim proto, aby na otázky soudu týkající se zmiňované manipulace s potravinami neodpovídali.
Vymyšlené obvinění?

Obvinění obecně skutky popírají s tím, že obvinění na ně vykonstruovala kolegyně ze msty za to, že nebyla jmenována vedoucí oddělení lahůdek. Už předtím údajně konkurentce na tento post schválně škodila (například prý objednáváním takového množství zboží, které nešlo prodat) a nakonec se pak dala slyšet, že „to tak nenechá“ . . . Pak údajnou věc měla „udat“ potravinářské inspekci.

Obvinění tvrdili, že nikdy nikomu žádné příkazy k takové manipulaci se zbožím nedali. Manažeři ujišťovali, že na prodejně byli jen občas, ale se závadným zbožím se prý v prodeji nesetkali. Radek R. měl například na starost prodejny od Domažlic po Dačice, Iva L. předkládala soudu na potvrzení své minimální přítomnosti v Českých Budějovicích nejrůznější doklady včetně knihy jízd.

Na dotazy podrobně popisovali zásady zacházení se zbožím na konci doby spotřeby s padesátiprocentními slevami v posledních třech dnech a ujišťovali, že poté byly tyto potraviny po zaevidování uloženy do zvláštní „kafilerní buňky“, odkud byly jedenkrát týdně odváženy k likvidaci. V onom prostoru podle obžalovaných nebyla žádná výlevka s octovou vodou a olejem, v níž mělo být závadnými potravinami manipulováno.

Manažeři zdůrazňovali, že odpisy zboží neovlivňovaly mzdové ohodnocení zaměstnanců.

Ve středu budou slyšeni svědci.