Loni šestnáctého října ráno našli v areálu bývalé sodovkárny u Vltavy mrtvolu Pavla Sačka (49), jednoho z bezdomovců, kteří tu přespávali.
Zemřel udušením z vdechnutí krve z rozbitého nosu. Na jeho těle byla dále zjištěna řada oděrek, krevních výronů, tržných ran a podobně. V krvi měl 2,98 promile alkoholu. Podle znalců se jeho smrti dalo zabránit uložením poškozeného do stabilizované épolohy na boku a následném stavění krvácení.
„Na svědomí“ ho má podle úterního rozhodnutí krajského soudu kolega z této komunity Otgonbata Mishig (36), řečený Kono. Senát kvalifikoval jeho čin jako loupež s následkem smrti a vyměřil mu souhrnný trest odnětí svobody na deset let do věznice s ostrahou. Uložil mu též vyhoštění na dobu neurčitou.
Chtěl zpět peníze?
Kono u soudu tvrdil že toho večera požadoval na Sačkovi vrácení zbytku peněz z tisícovky, kterou mu dal na jídlo a pití – 400 prý našel v parku, zbytek měl za sběr. Sačko ho v hádce bodl nožem do ruky, on mu jej sebral a začal ho bít.
Spadli, prali se a když ho Sačko začal škrtit, ve strachu o život ho tím jeho nožem bodl (znalci zjistili ranku na hrudníku pronikající jen do podkoží). Pak prý odešel ven si zakouřit a když se do místnosti vrátil, všichni tam spali. Ráno zjistil, že Pavel je mrtvý.
U soudu namítal, proč Pavlovi kamarádi na místě při rvačce nezasáhli, „proč nejednali jako lidé“. Rvačka prý pro ně ostatně mohla být výhodná, měli třeba s Pavlem nevyřízené účty. Zdůrazňoval, že hájil vlastní život, neměl v úmyslu Pavla zabít a chtěl od něho jen své peníze.
Svědectví
Bezdomovec Śtefan Hegedüss jako svědek vypověděl, že toho večera chtěl Kono po něm a po dalším bezdomovci Julovi Höszovi peníze. Dali mu dvě a pět korun. Kono chtěl peníze na víno i po přicházejícím Pavlovi. Když ten řekl, že nemá, asi se začali prát – svědek alespoň slyšel Sačka volat „nech mě, nech mě“. Pak Sačko vlezl do spacáku, Kono ho zasedl a mlátil ještě asi deset minut. Když ho napomenuli, křičel, že je pozabíjí, tak se do toho nepletli. Kono pak šel taky spát. Ráno zjistili, že Pavel je mrtvý.
Svědek Július Hösz v přípravném řízení uvedl, že taky slyšel, jak se Pavel s Konem prali a Kono pořád opakoval, Pavle, davaj děngi. Nezasahoval, protože když se dva perou, třetí se do toho nemá plést, řekl svědek na policii. K soudu se ho nepodařilo obeslat – je „na pohybu“.
Obhajoba shledávala ve výpovědích svědků závažné rozpory a pochybovala o tom, že osudové zhmoždění Sačkova nosu způsobil prokazatelně opravdu Mishig – potyčky s poškozeným měli i ostatní; Kono pak prý při vzájemném napadení jen odvracel hrozící útok ze strany poškozeného.
Otgonbata Mishig je obviněn i z dalších trestných činů.
Den před rvačkou se Sačkem měl donutit Hegedüse (53) pod hrozbou nožem k vydání veškeré hotovosti, kterou měl – pěti korun. Po tragédii znovu Hegedüsse napadl, tentokrát na lávce u Kauflandu, nafackoval mu a táhl ho k supermarketu s požadavkem na zakoupení vína. Podle obžaloby se tak dopustil další loupeže a vydírání.
Zvláštní postava
Ke své osobě Kono uvedl, že v roce 1996 dostudoval v Ulánbátaru VŠ lékařskou, pracoval v Jižní Koreji v reklamním podniku a praktikoval, pak se vrátil do Mongolska a rozhodl se jít „dělat byznys“ do ČR. V Brně přišel o všechny doklady. Dozvěděl se od Cikána v bistru, že v Budějovicích je práce, tak tady dělal čtyři měsíce na stavbě za asi 200 na den. Pak ho vyhodili z ubytovny a on se seznámil s ostatními ze sodovkárny. Ujišťoval, že není pravdou, že by dezertoval z armády – vysokoškoláci prý na vojnu nemusejí.
Tyto údaje nicméně nebylo možno verifikovat. Podle výpisu z evidence cizinců byl u nás jako obchodník od 20. listopadu 2006 s povolením pobytu na 90 dnů.
Trestním příkazem dostal loni v listopadu za výtržnictví a ublížení na zdraví podmínku a vyhoštění z ČR na tři roky: zalamovacím nožem napadl jiného a způsobil mu dvě rány na čele v délce 16 a 12 cm.
Neodvolá se
Krajský soud má svědecká tvrzení za hodnověrná, verzi obhajoby za nepravdivou.
Tvrzení obviněného, že měl vždycky dost peněz, vyvrací například svědectví policisty, že Kona opakovaně šetřil pro drobné krádeže v obchodech. Pokud obžalovaný uvádí, že při rvačce byl sám zraněn v obličeji, pak podle soudu nelze přehlédnout, že po události byl dvakrát odvážen do nemocnice s otravou alkoholem (až 4,29 promile); pak je zřejmé, jak mohl zranění utrpět. Svědkům soud věří i proto, že neprojevili negativní vztah k obžalovanému – naopak říkali, že je dobrý chlap, pokud se ale neopije…
Trest soud ukládal na samé spodní hranici sazby 10–15 let, protože Kono čin spáchal z nedbalosti – smrtelný následek Sačkovi způsobil tím, že mu po zranění neposkytl pomoc. Senát je dále názoru, že osoba pachatele umožňuje dosažení jeho nápravy v mírnějším typu věznice. A protože se jako cizinec u nás dopustil pěti trestných činů, z toho jednoho velmi závažného, má být také z ČR vyhoštěn.
Orgonbata Mishig se vzdal práva odvolání, státní zástupkyně se nevyjádřila.