Oznamovaly obnovení činnosti hnutí Bohemia hammer skins na území ČR. Byly tu stránky podporující a vychvalující ideologii německého národního socialismu 30. a 40. let dvacátého století, myšlenky a odkaz Adolfa Hitlera, vyzývající„ke spojení sil všech příznivců za účelem likvidace podřadných etnik a národů, zejména Romů a Židů, pro blaho bílé rasy“.
Z kavárny
Bylo zjištěno, že je na web umístili kolem poledne M. P. (26) a M. M. (36) s dalším neustanoveným mladíkem z internetové kavárny v Českém Krumlově.
Obsluha hovořila o třech nakrátko ostříhaných mužích v bombrech a vysokých botách. Seděli u jediného počítače, který byl v uvedenou dobu v provozu.
Když byli vypátráni, popírali, že by tehdy vůbec v kavárně byli – slavili prý tehdy na chatách, a M. M. to potvrzovali i známí, jimž ale Okresní soud v Českém Krumlově neuvěřil. Uznal oba vinnými trestným činem podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka a uložil jim tresty odnětí svobody v trvání tří let s výkonem podmíněně odloženým na tři a půl roku s vyslovením dohledu.
M. P. trest přijal, odvolání M. M. krajský soud zamítl a ten podal dovolání k Nejvyššímu soudu ČR (NS).
Nic nedělal?
Mj. namítl, že z jeho samotné přítomnosti u počítače nelze bez dalšího dovodit, že se na spáchání trestného činu podílel. Opakoval argument, že hypoteticky nelze navíc vyloučit ani možnost umístění stránek na internet z jiného počítače provozující společnosti, mimo onu kavárnu.
Státní zástupce zdůraznil, že dovolatel v popsané situaci nemohl nevědět, jaký obsah se právě zavádí do celosvětové počítačové sítě, a při tomto úkonu setrval od začátku do konce. Je tak nepochybné, že ke škodlivému následku trest〜ného činu došlo v souladu s jeho vůlí, neboť nijak nedal najevo, že s tímto konáním nesouhlasí.
Situaci podle státního zástupce navíc dokresluje i povaha předmětů nalezených u obviněného při domovní prohlídce – mnoho předmětů s nacistickými symboly, videokazeta z koncertu skinheadské kapely s hajlujícím obviněným apod. (U soudu k tomu uváděl, že jde o sbírku, neboť se prý zajímá o militárie a extremismus, a že styky s lidmi tohoto okruhu ukončil už před lety. – pozn. red.)
Společný úmysl
NS shrnul, že obvinění v době spáchání trestného činu silně inklinovali k ultrapravicovému extrémistickému usku〜pení skinheads s neonacistickou orientací.
Onoho dne navštívili internetovou kavárnu, u obsluhy si konkrétně M. M. objednal práci na počítači a poté obvinění s další osobou na internet umístili stránky s neonacistickým a rasistickým obsahem.
Ačkoliv se nepodařilo objasnit, jaké konkrétní technické úkony při obsluze počítače kdo ze společníků provedl, považoval soud prvního stupně za rozhodné, že všichni do kavárny přišli společně, po dobu asi jedné hodiny „seděli“ u počítače, přičemž na něm vykonávanou práci každý z nich se zaujetím sledoval a věnoval jí pozornost. Zároveň s sebou museli mít i materiál, který pak byl na internet umístěn. Za těchto okolností nelze pochybovat o tom, že se na spáchání činu podíleli sice v nezjištěné míře, ale nepochybně ve společném úmyslu a se znalostí všech rozhodných skutečností.
NS uzavřel, že rozhodnutí jihočeských soudů jsou správná, a dovolání M. M. odmítl.