VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak se bývalý ředitel z trestu vykoupil

České Budějovice -Ředitel divize jednoho státního podniku na Českokrumlovsku způsobil v říjnu pod vlivem alkoholu dopravní nehodu a škodu na vozidle zaměstnavatele.

18.11.2008
SDÍLEJ:

Foto:

Okresní soud v Prachaticích mu 20. prosince za ohrožení pod vlivem návykové látky uložil peněžitý trest 50.000 korun a zákaz řízení na rok.
Krajský soud k odvolání obžalovaného v dubnu rozsudek zrušil. Schválil dohodu o narovnání obžalovaného s poškozeným zaměstnavatelem z 3. prosince.


V ní se obviněný zavázal nahradit škodu způsobenou na Škodě Octavia bez ohledu na její pojištění ve výši, jak bude vyčíslena. Na účet krajského soudu poslal 50.000 korun pro obecně prospěšné účely. Z té polovinu určil onkologickému oddělení Nemocnice České Budějovice a polovinu jako obligátní peněžitou pomoc obětem trestné činnosti. Trestní stíhání obžalovaného krajský soud zastavil.


Nejvyšší státní zástupkyně podala proti rozhodnutí dovolání.


Proti narovnání


Podle ní vylučuje schválení narovnání samotná povaha spáchané trestné činnosti.


Šlo prý o čin obecně nebezpečný, s nímž často bývá spojeno nebezpečí ohrožující život a zdraví více lidí nebo cizí majetek ve velkém rozsahu.
Žalobkyně namítla, že při uzavírání dohody o náhradě a splátkách nebyl rozsah způsobené škody řádně objasněn a k rozhodnutí o narovnání nepostačuje pouhé uzavření dohody o náhradě. Obžalovaný prý také přesně neurčil, komu je 50.000 zaslaných na účet soudu určeno.


Obviněný k tomu uvedl, že zákonodárce nestanovil, že by se institut narovnání měl vztahovat pouze na vybrané trestné činy. V plném rozsahu se k činu doznal, učinil potřebné kroky k úhradě škody (tu také 30. dubna v plné výši uhradil) a z částky zaslané krajskému soudu byla polovina po dohodě s poškozeným složena na účet Nemocnice České Budějovice pro účely onkologického oddělení.


Zdůraznil, že jde o jeho první pochybení v životě. Řádně se k němu postavil, uhradil veškerou škodu. Nikdy nebyl soudně trestán, ani v kartě řidiče neměl dosud žádné záznamy. Ihned po spáchání činu se navíc vzdal funkce a šel pracovat jako řadový asistent na školu, kde má podstatně nižší plat.
Dovolací soud konstatoval mj. důležitost charakteru osoby obviněného a jeho postoje pro postup soudu v dané věci.


Obviněný zastával funkci ředitele divize poškozené společnosti poměrně dlouhou dobu a práci vykonával velmi dobře. Sám poškozený, jeho bývalý zaměstnavatel, čin považoval za naprosto mimořádný exces obviněného z jinak řádného života. Je nepochybné, že se jedná o spořádaného občana, který svůj čin sám odsuzuje a lituje ho.


Je zjevné, že daný skutek neměl žádné negativní následky pro okolí. Nebyla jím způsobena škoda na žádné jiné věci než na voze, s nímž obviněný havaroval. Hladina alkoholu v jeho krvi v kritické době nepatrně přesahovala hranici jedné promile. Popsaného jednání se dopustil i v důsledku okamžité a výrazné pracovní zátěže.


Vzhledem k těmto skutečnostem dospěl i dovolací soud k závěru, že způsob vyřízení věci odvolacím soudem byl úměrný i vzhledem k povaze a závažnosti trestného činu. Dovolání nejvyšší státní zástupkyně proto Nejvyšší soud odmítl.

18.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Za šíření dětské pornografie mu hrozí osm let

K těžké dopravní nehodě došlo na silnici 149, obchvat u Vodňan. Střetlo se tu osobní vozidlo s nákladním. Příčinu havárie se vyšetřuje.
AKTUALIZOVÁNO
7

Při nehodě se těžce zranil řidič

Odešel Bořivoj Lauda, emeritní ředitel Alšovy jihočeské galerie

České Budějovice - Ve čtvrtek 7. prosince zemřel akademický malíř, grafik a restaurátor Bořivoj Lauda, emeritní ředitel Alšovy jihočeské galerie (AJG), který působil ve vedení instituce v letech 1970 až 1986.

Policisté zjišťují, zda podnikatelé nepodvádějí

České Budějovice - Napilno mají českobudějovičtí policisté z oddělení hospodářské kriminality. Prověřují několik provozoven v regionu, které podezřívají z neoprávněného provozování nebo úmyslného zakrývání podnikatelské činnosti.

Videosouhrn SPECIÁL: Česko zpívalo koledy. Podívejte se

Ve stejnou chvíli zpívalo neuvěřitelných 125 tisíc lidí po celé zemi stejné vánoční koledy. Přinášíme vám speciální vydání videosouhrnu, díky kterému budete moci nasát vánoční atmosféru z mnoha míst najednou.

Hokejisté ČEZ Motoru odehrají pondělní duel s Prostějovem pro Arpidu

České Budějovice – Po krátké reprezentační pauze bude v pondělí pokračovat první hokejová WSM liga. ČEZ Motor přivítá na svém ledě v Budvar aréně Prostějov. Hrát se bude klasicky od 17.30, ale zápas to bude speciální.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT