Poníci „nepřiběhli“
Půjčil si totiž v roce 2000 v Boršově od pana Stanislava 700.000 korun údajně na zakoupení stájí pro chov anglických poníků, ale peníze nevrátil ani za slíbené dva dny, ani později.
U soudu tvrdil, že uvěřil tvrzení pana V. B. jako předsedy občanského sdružení pro chov „welšanů“ o slíbené a z Anglie dotované dodávce 60 koní plemene Welsh Cob do Česka. Pan Stanislav prý přistoupil na návrh podílet se na projektu a předal mu peníze na stáje, z nichž od půl milionu hned odevzdal panu B. Ten to jako svědek popřel.
Okresní soud v Českých Budějovicích dal panu magistrovi tři a půl roku. Je také povinen uhradit těch vylákaných 700.000 s úroky.
Obžalovaný se odvolal. U krajského soudu vyprávěl mj., jak býval jednatelem firmy Zero Bohemia disponující 23 miliony v drahých kamenech. Jeho společníkovi je prý ale zabavila při převozu slovenská policie.
On dnes tedy nemá nic, jen desítky milionů mezi lidmi, kterým půjčoval. Ani strýc mu nevrátil těch 300.000 dolarů…
Pohledávky prý nevymáhá, nemá ani na právníky.
Ani krajský soud neměl o jeho vině podvodem vůči panu Stanislavovi pochyb, ale uložený trest shledal nepřiměřeně přísným. Snížil jej na dva roky.
Po pěti letech se pan Mgr. Juraj S. připomněl Jihočechům jiným soudním usnesením, tentokrát Nejvyššího soudu ČR v Brně (NS).
Uhýbal trestu
Ten odmítl jako neopodstatněné dovolání tohoto muže ve věci jeho odsouzení za další podvod, tentokrát pražskými soudy.
Od městského dostal v roce 2006 ve spojení s českobudějovickým odsouzením souhrnných pět let. Vrchní soud jeho odvolání loni v listopadu zamítl.
Jak vyplývá z odůvodnění rozhodnutí NS, nejspíš po právní moci rozsudku z Č. Budějovic v roce 2003 pan magistr z republiky zmizel.
Na základě mezinárodního zatykače pak byl vydán do ČR toliko k výkonu oněch uložených dvou let vězení.
Podle Juraje S. za těchto okolností neměl být v roce 2005 odsouzen Městským soudem v Praze za další údajný podvod. Nadto mu prý v nové věci nebyl prokázán úmysl někoho podvést.
Státní zástupce námitce přitakal a navrhl pražské rozsudky zrušit.
Nejvyšší soud však shledal, že dovolání obviněného bylo podáno opožděně.
Juraji S. bylo usnesení Vrchního soudu, zamítající jeho odvolání v pražské věci, doručeno na adresu, kterou uvedl jako adresu pro doručování 28. prosince 2007. Obhájci bylo doručeno o deset dnů dřív.
Posledním dnem lhůty k podání dovolání byl tedy 28. únor 2008. Mgr. Juraj S. je ale podal až 29. února, o den později… A zákon žádné výjimky nepřipouští..
Za této situace NS již nemusel věc samu přezkoumávat .