Jeho kumpán Tomáš K. (23) má ze stejné akce už pravomocně osmnáct měsíců natvrdo.

Zlomená čelist

Stalo se to 5. září 2007 v J. Hradci.

Obžalovaní se potkali s jistým panem Janem a Tomáš K. ho napadl údery pěstí do obličeje. Způsobil mu mj. dvojitou zlomeninu čelisti, tedy poranění těžké. Poškozený s ním marodil do 29. října.

Před okresním soudem K. mluvil o potyčce, při níž prý poškozeného dvakrát nebo třikrát chytil za oděv a odhodil ho na zem. Žádné zranění na něm neviděl.

Lukáš S. prohlašoval, že toho Jana bil jen Tomáš, on že ho rozhodně nenapadl.

Pan Jan vypovídal celé trestní řízení stejně – pěstmi do obličeje ho napadal Tomáš, Lukáš mu přidal jednu ránu zezadu na ucho.

Okresní soud uvěřil poškozenému. Oba obžalovaní se podle něj dopustili trestného činu výtržnictví, Tomáš K. pak i ublížení na zdraví.

Toho soud poslal na půldruhého roku do vězení. U Lukáše postrádal polehčující okolnost doznání. Vzal v úvahu jeho trestní minulost a uložil mu 300 hodin obecně prospěšných prací.

Lukáš S. se odvolal. Jeho obhájce tvrdil, že nebylo prokázáno, že by jeho mandant poškozeného napadl – čin doznal Tomáš K. Lukáš by prý měl být obžaloby zproštěn.

Krajský soud doplnil dokazování konstatováním trestního rejstříku odvolatele.

V Č. Budějovicích dostal v říjnu 2007 za řízení auta bez oprávnění čtyři měsíce podmíněně na rok a půl a zákaz řízení na 18 měsíců.

Loni v únoru pak mu soud v J. Hradci uložil peněžitý trest 5000 korun za porušování domovní svobody. Zaplatil, až když mu byl pro nesplnění této povinnosti nařízen náhradní dvouměsíční trest vězení.

Přestupek?

Státní zástupce zmínil z rozhodnutí soudu prvního stupně, že šlo o jedinou ránu, ne tak intenzivní, aby způsobila zranění, a že nebylo prokázáno spolupachatelství obou obviněných, tedy dohoda o útoku na pana Jana.

Naznačil, že za tohoto stavu by věc mohla být postoupena správnímu orgánu k prošetření, zda nešlo jen o přestupek.

Na druhé straně měl soud prvního stupně ukládat Lukášovi vzhledem k předcházejícímu odsouzení za řízení bez oprávnění trest za oba skutky souhrnný…

Krajský soud se v pondělí přiklonil k druhé tezi. Za oba trestné činy uložil Lukáši S. souhrnné čtyři měsíce s výkonem podmíněně odloženým na dva roky a zákaz řízení na rok a půl.

„Oba obžalovaní poškozeného vyhledali nebo potkali,“ řekl v odůvodnění předseda senátu. Začali ho slovně napadat a Tomáš K. na něho poměrně brutálně zaútočil. „Druhý obžalovaný se zapojil taky, byť ,jenom´ ranou pěstí ho hlavy,“ uvedl předseda.

I když tento úder nezpůsobil žádný závažný následek, i tak se tím Lukáš S. dopustil trestného činu výtržnictví.

Vzhledem k jeho odsouzení v Č. Budějovicích, které předcházelo verdiktu jindřichohradeckého soudu, mu odvolací instance vyslovila souhrnný trest.

Ve stejné výměře jako v říjnu Okresní soud v Č. Budějovicích, ale se zkušební dobou o půl roku delší.

Rozhodnutí je pravomocné.