VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mlčení před pojišťovnami je podvod

České Budějovice - Pan J. Z. uzavřel od listopadu 1999 do února 2000 v Č. Budějovicích u čtyř pojišťoven smlouvy o úrazovém pojištění.

29.8.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Milan Jaroš

V dotaznících, jejichž pravdivé vyplnění před uzavřením každé smlouvy po něm pojišťovny požadovaly, zamlčel závažné úrazy z minulosti a nepravdivě odpověděl na otázky týkající se pojištění u jiných pojišťoven.

Tím dosáhl uzavření pojistných smluv, ačkoli v případě pravdivého zodpovězení uvedených otázek tři pojišťovny by s ním smlouvu vůbec neuzavřely a jedna sice ano, ale za jiných podmínek (povinnost platit vyšší pojistné, nárok na nižší plnění).

Při následném uplatnění nároků na plnění, kdy J. Z. uvedl nepravdivé údaje o úrazech, dosáhl neoprávněného vyplacení částky celkem ve výši 949.321 Kč, přičemž k neoprávněnému vyplacení další částky 188.132 Kč nedošlo.

Okresní soud v Českých Budějovicích panu Z. uložil za pojistný podvod trest odnětí svobody na dva roky podmíněně na čtyři léta. Krajský soud zkušební dobu zkrátil na tři roky. Nejvyšší soud dovolání Z. odmítl a obžalovaný podal ústavní stížnost.

Nezhřešil?

Mj. opakuje, že se žádného trestného činu nedopustil, a že na otázky v dotaznících pojišťoven odpovídal pravdivě, když vycházel z doslovného znění dotazů. To, že při tom zamlčel, že je pro případ úrazu pojištěn i u jiných pojišťoven, nepovažuje za trestné.

Ústavní soud (ÚS) konstatoval, že stěžovatel zpochybňuje zjištěný skutkový stav a z něj vyvozené právní závěry. Takto pojatá stížnost ale staví Ústavní soud do pozice další instance všeobecného soudnictví, která mu zjevně nepřísluší – skutkově a právně objasňovat věci patří do pravomoci obecných soudů.

Ty jihočeské podle ÚS dospěly k závěrům, jímž nelze nic vytknout. Zamlčení okolnosti, že obžalovaný má stejný typ pojištění sjednán i u dalších pojišťoven, spadá i podle Nejvyššího soudu pod znaky pojistného podvodu, stejně jako pod ně nepochybně patří i neuvedení další podstatné okolnosti, že v minulosti utrpěl dvanáct úrazů, z toho sedm vážných s přiznanými trvalými následky, řekl ÚS a uzavřel, že pro posouzení věci je rozhodující zjištění, že pojišťovny by s obžalovaným v případě pravdivého zodpovězení otázek pojistné smlouvy neuzavřely.
Stížnost pana Z. proto ÚS odmítl.

Autor: Vladimír Majer

29.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Z činnosti Letecké záchranné služby. Ilustrační foto

Řidič multikáry narazil do stromu, do nemocnice ho transportoval vrtulník

V českobudějovickém obchodním centru IGY by se mělo v červenci začít stavět nové multikino. Investorem je CPI Group, majitel IGY. Ilustrační snímek.

Kam za zábavou a poznáním na Českobudějovicku

Volby ovlivnilo zklamání z politiky tradičních stran

Jižní Čechy - Komentář politologa Lubomíra Pány.

Výstavba kanalizace uzavře silnici

České Budějovice - Od 24. října do 5. listopadu musí řidiči respektovat uzavírku části ulice Na Děkanských polích v Novém Roudném. Jedná se o úsek mezi napojením ulice Otakara Březiny a železničním přejezdem. V tuto dobu tam bude společnost STRABAG třetí etapou pokračovat ve výstavbě nového kanalizačního a vodovodního řadu, veřejného osvětlení, chodníků a dojde i na úpravu stávající komunikace.

Bezdomovci se museli stěhovat

České Budějovice - Strážníci městské policie objevili 11. října při běžné kontrole v přírodní rezervaci u Vrbenských rybníků sedm osob bez domova.

Muž si ustlal u kolejí, měl velké štěstí

Jindřichův Hradec - Alkohol zřejmě sehrál velkou roli v sobotu večer, když muž usnul u kolejí a zřejmě ho zachytil vlak. Vyvázl se zraněním hlavy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení