K jeho povinnostem patřilo mj. doručovat dobírkové zásilky a inkasovanou hotovost za ně předávat zaměstnavateli.

A vymyslel fintu.

Některé balíky ráno naložil, aniž je zaevidoval do počítače, doručil je, nechal si je adresáty proplatit a částky si ponechal.

Takto od 20. dubna do 28. května zaúřadoval ve 39 případech. Podatelům, například opakovaně Quelle, zasilatelství Otto, Neckermannu, Popronu, ale i fyzickým osobám způsobil škodu v celkové výši 81 733 Kč, kterou jim musela nahradit pošta.

Na věc se přišlo, když dodavatelé reklamovali peníze za zásilky.

Od pošty ho vyhodili. V přípravném řízení uvedl, že plat 9000 Kč mu nestačil, protože v Tip Sportu víc prohrával než vyhrával. Uvedl také, že částky zaplatí.

Povinnost tak učinit mu uložil civilní soud letos v březnu. Když pak bývalý pošťák stanul v dubnu před trestní soudkyní Okresního soudu v Č. Budějovicích s obžalobou ze zpronevěry, vykázal, že den před jednáním poškozenému zaměstnavateli uhradil deset tisíc. Zbytek má splácet osmnáct měsíců.

Hřešil i jinak

Soud konstatoval i další kousky pana Marcela. V lednu 2006 dostal za výtržnictví a poškozování cizí věci peněžitý trest 30 000 korun. Pro nezaplacení mu byla sankce loni v dubnu přeměněna na náhradní trest půl roku odnětí svobody, z nichž krajský soud posléze měsíc ubral.

Když pak byl zbytek dlužné částky zaplacen z účtu osoby panu Marcelovi blízké, odsouzený do vězení nemusel. Mezitím v listopadu 2006 byl obviněný potrestán trestním příkazem za ohrožení pod vlivem návykové látky pěti měsíci podmíněně na rok a půl a dvouletým zákazem řízení.

Letos v lednu byl uznán vinným řízením motorového vozidla bez oprávnění a mařením výkonu úředního rozhodnutí a bylo mu uloženo šest měsíců odnětí svobody s výkonem podmíněně odloženým na 30 měsíců. Tři roky nesmí řídit.

Okresní soud ho za transakce s dobírkami uznal vinným zpronevěrou. Přihlédl k tomu, že ji páchal ve zkušební době podmínky za ohrožení pod vlivem, a že ač věděl, že je za poštu stíhán, přes zákaz řídil opět motorové vozidlo. Panu Marcelovi proto uložil za zpronevěru rok odnětí svobody do věznice s dozorem.

Obžalovaný se odvolal s tím, že vinu nepopírá, ale že bez jakýchkoliv problémů může plnit splátkový kalendář a svou chybu tak napravit. Na dotazy soudu prohlásil, že má práci a stálý příjem 14 000 korun. Dvakrát prý už také poslal poště po čtyřech tisících, doklad o tom ale k soudu nepřinesl.
K odvolání pak ještě doplnil, že má oslabenou imunitu, trpí alergiemi a chtěl by proto jiný trest.

Krajský soud po poradě rozsudek první instance částečně zrušil, ale jen proto, aby do nového rozhodnutí opravně zahrnul i sbíhající se odsouzení pana Marcela za předcházející řízení bez oprávnění a maření výkonu úředního rozhodnutí. Souhrnný trest však ponechal v původní výši jednoho roku vězení, čímž obviněnému de facto polepšil – o onu podmínku z ledna, nyní zrušenou.

„Ač varován předcházejícím podmíněným trestem, nedbal a znovu se dopouštěl trestné činnosti,“ řekl předseda senátu v odůvodnění uloženého nepodmíněného trestu.

Ten je nyní pravomocný.