Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Střelci z táborské nemocnice, který dostal sedm let, trest zůstal

České Budějovice - Miroslav Hurych se v listopadu 2005 v prostorách táborské nemocnice vytrhl zakročujícímu policistovi a srazil ho na zem.

1.9.2008 4
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Martina Kučabová

Pak uchopil zezadu druhého policistu a po odstranění zajišťovací pojistky mu z pouzdra vytrhl služební pistoli se zásobníkem a dvanácti náboji.

Na útěku zasunul náboj do nábojové komory, otočil se a pěti mířenými ranami vystřelil směrem do vestibulu, kde se policisté ukrývali.
Po opakované výzvě ještě jednou vystřelil, poté zbraň odhodil a vzdal se.

Náš list tehdy uvedl, že pan Hurych nejprve ztropil výtržnost při Táborských setkáních a následně havaroval s autem, které řídil přes zákaz.
Policisté ho proto dopravili k odběru krve, načež došlo ke zmíněnému incidentu.

Tento skutek kvalifikoval Krajský soud v Táboře jako loupež, nedovolené ozbrojování a útok na veřejného činitele.

Za to a za sbíhající se další trestné činy uložil Miroslavu Hurychovi trest odnětí svobody na sedm roků do věznice s dozorem a zákaz řízení na šest let.

Vrchní soud poslal obžalovaného do přísnější věznice s ostrahou. Nejvyšší soud jeho dovolání odmítl a on podal prostřednictvím obhájce Tomáše Sokola ústavní stížnost.

Prý pistoli nechtěl vzít, ale jen ji odňal


Brojí proti kvalifikaci zmíněného skutku jako loupeže.

Nelze prý dovodit, že jednal s cíleným úmyslem zmocnit se za použití násilí služební pistole zasahujícího policisty. V nemocnici mu prý po nehodě neposkytli ošetření a on chtěl počkat.

Svým jednáním se prostě jen snažil zabránit tomu, aby byl donucen zařízení opustit, ,vcelku se iracionálně bránil´. Následovala potyčka, kterou lze dle obhájce považovat spíše za zmatenou.

Šlo tedy o neočekávané odnětí služební pistole, což nelze právně kvalifikovat jako násilí. To potvrzuje i to, že stěžovatel krátce po střelbě zbraň odhodil a vzdal se policistům.

Odejmutí pistole lze tedy označit za impulzivní, bez jakékoliv hlubší úvahy o nějakých souvislostech, míní Tomáš Sokol.

Ústavní soud (ÚS) konstatoval, že stěžovatel pouze opakuje výhrady, jež uplatnil již v předchozích stadiích řízení. Další přezkum však není úkolem ÚS.

Zasáhl by jen tehdy, kdyby bylo postupem soudů porušeno ústavně zaručené základní právo nebo svobody, a k takové situaci v této věci nedošlo. Svévoli v rozhodování soudů ÚS soud neshledal.

Neměl proto důvod závěry, k nimž soudy dospěly, jakkoliv přehodnocovat.

K věci samé ÚS upozornil na svědectví o tom, že obviněný nejednal zkratkovitě, tedy nahodile, necíleně a zmatečně, ale naopak postupoval racionálně. Zbraně se zmocnil zcela záměrně a aby ji získal, musel použít násilí vůči oběma policistům, kteří jej drželi a vyváděli z nemocnice.

Věděl moc dobře, kam sáhnout


Pro tento úmysl svědčí i ta skutečnost, že pro uchopení zbraně sahal přesně a jistě do míst, kde měl policista zbraň připevněnu.

Nestačilo ji pouze vytáhnout z pouzdra, ale předtím bylo nutné se „zbavit“ policistů. K tomu obžalovaný učinil přesně cílené úkony, a to rychle a bez nějakého zaváhání.

I jeho další počínání vylučuje, že by jednal zkratkovitě. Okamžitě získané zbraně pak užil.

Argumentaci soudů považuje za zcela logickou, přesvědčivou a tedy za plně přijatelnou i Ústavní soud.

Proto stížnost Miroslava Hurycha odmítl jako návrh zjevně neopodstatněný.

1.9.2008 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
Sčítání volebních výsledků v českobudějovické sportovní hale, kde tradičně sídlí největší sčítací středisko v republice, může začít. Přípravy finišovaly v pátek.
4

Na volební výsledky se před lety čekalo až do neděle

Vlby ve vazební věznici České Budějovice.
11

Parlament má hlasy i z vazební věznice

Přes Dasný jedeme o víkendu bez omezení

Dasný – Uzavřený jízdní pruh na hlavním tahu z Českých Budějovic na Písek v Dasném je do neděle či pondělí volný.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Volby v Gymnáziu Česká

České Budějovice - Volební okrsky číslo jedna a dvě jsou v Českých Budějovicích tradičně v Gymnáziu Česká, pár kroků od radnice. Podle ředitele gymnázia Antonína Sekyrky se hlasuje vždy ve zvýšeném přízemí.

Při fotbalu dojde i na zážitek s policií

České Budějovice – Policisté se zúčastní jako hosté sobotního fotbalového utkání na stadionu SK Dynamo České Budějovice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení